Hamilelikte cinsel yaşam

İkinci Üç Aylık Dönem ve Cinsel Yaşam

romantik

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemine geçildiğinde kadınları cinsel açıdan daha rahat ve keyifli bir süreç bekliyor. İkinci üç ay hamilelikte kadınların cinsel istek ve uyarılmalarında en çok artışı yaşadıkları dönem.

Bu dönemde hormonların birçoğu yükselişlerini tamamlamış, belli bir seviyeye ulaşmış ve bu seviyeleri koruyarak devam ediyor. Mide bulantısı, yorgunluk, bitkinlik gibi şikayetler hafifliyor. Genel fizik durumundaki bu rahatlama cinsel motivasyonu da olumlu etkiliyor.  Ek olarak kadınlık hormonlarının yükselişiyle spontane yani kendiliğinden gelen veya içgüdüsel olarak tanımlayabileceğimiz cinsel istek de yükseliyor.  Hatta bazı kadınlarda cinsel istek, cinsel uyarılma ve vücudun sekse verdiği cevap neredeyse hamilelik öncesi seviyelerini yakalıyor.  Vajinaya giden kan akışının ve kayganlığın artmasıyla daha keyifli bir seks deneyimi yaşayabilir, daha kolay orgazm olabilirsiniz.

Eğer seks için engel teşkil eden bir durum yoksa, kadınlar cinsel hayatlarında yaşadıkları bu olumlu değişimin keyfini rahatlıkla sürebilirler.

İkinci üç aylık dönemde cinsel istek ve uyarılmayı özellikle değişen vücut imajının getirdiği olumsuz hisler, partnerle olan ilişki kalitesi, hamileliğe adaptasyonda yaşanan sıkıntılar, devam eden fetusa zarar verme endişesi, cinsel rutini değiştirmede zorlanma, rahat edilecek cinsel pozisyonların seçilmemesi, eşle olan cinsel iletişimdeki sorunlar gibi faktörler etkileyebiliyor.  Bu durumda yaşanan sıkıntıya özel önerilerin verilmesi, çiftin ilişki ve cinsel hayat anlamında destek alması gerekebiliyor.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Cinsel Sağlık Uzm.Dr.Ece Hattat • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi