Bebek Çözüm yolları Faydalı bilgiler

İkizlerinizin Uyku Düzenini Sağlamak

ikiz uykusu

 

 

İkizlerin aynı anda uyumalarını sağlamak biraz çaba gerektirir, ama sonuç için bütün bu çabaya değer! Aynı anda uyumalarını rutine sokmak için ve ikizlerde uyku hakkında diğer gerekli maddeler aşağıda sıralanmıştır.

 

Eğer ikizler prematüre doğdularsa (ki ikizlerin %60 ‘ı prematüre doğarlar), ilk birkaç hafta içerisinde kısa süreli periyotlarla, sürekli gözleri kapalı olur. Bebekleriniz en az her saat besleniyorlarsa, bırakın uyusunlar. Bu onların beyin ve beden gelişimleri için çok faydalıdır. Bütün bu uyku süreçleri esnasında, sürekli ikizlerden bir tanesi uykuda diğeri de uyanık oluyor olabilir. Bu yüzden ikileri düzene sokmak en iyi çözümdür. Eğer aynı anda uyuyup aynı ayna uyanırlarsa size de dinlenmeniz için vakit olacaktır.

 

İkizleri birlikte besleyin.

İkizlerin uyku düzenini sağlamanın anahtarı şudur: Aynı anda beslenen bebekler aynı anda uyuklamaya başlarlar. Besledikten, gazını çıkardıktan ve altını değiştirdikten sonra, birinin ya da her ikisinin de uykusu gelene kadar oyun oynatın. Daha sonra ikisini birden yataklarına (sizinle birlikte de olsa olur) uykuya yatırın.

 

İkizler aynı yatağı paylaşabilir.

İkizler kısa uykularını tek bir beşikte, veya siz yanlarına yatarak uyuyabilirler – dönmeyi öğrenene kadar (2-4 aylık olana kadar), sırtlarını birbirine gelecek şekilde yerleştirerek yatabilirler. Dönmeyi öğrendikten sonra birbirinin üzerine yuvarlanma riski olsun istemeyeceksiniz.

 

Gündüz uykularında da aynı anda uyutun.

İkizlerden biri uyumak istemese de uykusunu getirecek yolları deneyin. Sırtını okşama, ninni söyleme, vs.)

Bir kaç ay içinde ikizler gündüzleri 2 kez, hem de aynı anda uyumaya organize olacaklar.

 

İkizlerden birisi uyanırsa diğerini de uyandırın.

Uyuyan bebeğinizi bilerek ve isteyerek uyandırmaya kıyamazsınız elbette. Ama eğer bunu yapmazsınız akşamları da zorluk çeken ve uykusuz kalan yine siz olacaksınız. Bir kaç gece sonra, ikizleriniz doğal bir biçimde aynı anda acıkmaya ve aynı anda uyumaya başlayacaklar.

 

İkizlerin uyumasında yatak saati rutininde çok kararlı olun.

“Uyku rutini” tüm bebekler için çok önemlidir, ama özellikle ikizlerde daha da önemlidir. Eğer bir bebek yatak saati için hazır değilse, onun itirazları ve huysuzlanmaları diğerinin de uykusunu kaçıracaktır. Sonuç; iki ağlayan bebek.. Uyku saati geldiğinin sinyallerini ikizlere verin. Banyolarını yaptırın, ışıkları karartın, ninni dinletin, kitap okuyun, sessiz sakin bir uyku öncesi beslenmesi yapın. Sonra bu rutinleri her gece tekrarlayın, böylece artık onlarda uyku saatini biliyor olacaklar.

 

Küçük hedefler koyun.

Eğer ikizlerinizin gece boyunca kesintisiz uyumalarını istiyorsanız, biraz sabırlı olmalısınız. İkizlerin genelde düşük kilolu doğmaları sebebiyle, gelişmeleri ve büyümeleri zaman alabilir. Ayrıca ikizler aynı odadaysa birbirlerini uyandırmaları daha fazla ihtimaldir. Bunun yerine daha küçük adımlarla ufak başarılar yakalayarak mutlu olun: Gecede 4 beslenmeden 3 e düşmek; geceleyin uykudan uyandıklarında emzikle kendi başlarına tekrar uykuya dalmak; birlikte kesintisiz 4 saat uyumak (süper!)

 

Ayır ve yönet.

Eğer ikizlerden birisi bütün gece uyumaya hazırsa, bu geçici de olsa, onu diğerinden ayırıp ayrı bir odaya koyun (beşiğini ya da park yatağını mutfağa, banyoya nereye koyabilirseniz..) Böylece diğer ikiz kardeşinin gece uyanmaları onu etkilemeyecektir.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. Seyma Ceylan Solmaz

    Merhaba ikizlerime uyku eğitimi vermeye calisiyorum. Mışıl mışıl uyuyan ikizler mutlu aileler kitabından yararlanıyorum ama yardıma ihtiyacım var…

  2. Seyma Ceylan Solmaz

    Kızlarımdan birini emzirip beşiğine koyuyorum ağlamadan uyuyabiliuor. Ama digeri cok direnç gösteriyor bugun bir hafta oldu vazgeçmek uzereyim. Danışmanlık alabileceğim biri var mı? Ağıt dinlemekten fenalık geldi?!!!

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Rbia kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ekim Işık Coşkun Çakır kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Yasemin kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi