Hamilelikte cinsel yaşam

İlk 3 Aylık Dönem ve Cinsel Yaşam

8214586899_c9cf1be034_h

Tebrikler! Öncelikle hamileliğinizin sağlıkla, keyifle, mutlulukla geçmesini diliyorum.

İlk üç aylık dönem hamilelik haberi ve sevincinin paylaşıldığı keyifli bir başlangıç. Aynı zamanda vücudun ve zihnin hamileliğe adapte olduğu, hamileliğin getirdiği fiziksel, psikolojik ve sosyal değişimlerin yoğun şekilde hissedildiği önemli bir süreç.

İlk üç ayı vücudunuzun büyüyen bebeğe alıştığı, enerjisini onun büyümesine aktardığı, vücut sistemlerinizin değiştiği bir dönem olarak düşünebilirsiniz.  Bu süreçte vücudunuz hormonsal olarak kendisine yeni bir düzen kuruyor.  Tabii bu değişim bazı yan etkilere neden olabiliyor.  Reflü, bulantı, gaz ve kabızlık şikayetleri başlayabiliyor. Cilt rengi değişimleri yaşanabiliyor.  Meme hassasiyeti görülebiliyor. Uykuya eğilim olabiliyor.  İştah artışı, bel-kalça ağrıları, duygusal gel gitler ve daha pek çok değişim fark edebilirsiniz.

İlk üç aylık dönemde yaşanan bu sıkıntılar, özellikle mide bulantıları, fiziksel yorgunluk, halsizlik, duygusal çalkantılar ve uyku değişimleri ile pek çok kadın cinsel isteğinde ani bir düşüş hissediyor.

Seksüel hislerin gelişmesi ve devam etmesi için vücudun cevabı çok önemli. İlk üç aylık dönemde vücut kendini hayati fonksiyonlara yönlendirirken cinsel dürtüleri arka plana itebiliyor. Hamilelik öncelikli amaç haline geliyor.  Vücut ve zihin hamileliği güçlendirmek için enerjiyi anne-bebek sağlığına aktarıyor. Bu durumda sadece hem fiziksel olarak seks için gereken arzuyu, enerjiyi, motivasyonu bulmak zorlaşıyor, hem de zihinsel olarak da cinsellikten uzaklaşılıyor.  Büyüyen fetusa zarar verme endişesi ve orda bir bebek olduğu düşüncesi çiftleri cinsellikten uzaklaştırabiliyor.  Üstelik seksin getireceği bağlılık ve mutluluk hisleri artık diğer hamilelik hormonları tarafından karşılanıyor.   İlk ultrasonun, ilk kalp atımının verdiği sevinç partnerleri yakınlaştırıyor.  Bu nedenle seksin vereceği fiziksel ve duygusal rahatlamaya çok fazla ihtiyaç duyulmayabiliyor.

Seksüel hayattaki bu değişim her çift için stres verici olmuyor.  Hatta bazen uzun süre hamile kalmaya çalışan çiftler için cinsellik bir görev, bir araç gibi görüldüğünden bu dönemde yaşanan seksüel mola rahatlatıcı da olabiliyor.

Gördüğünüz gibi ilk üç aylık sürecin cinsel yaşamdaki etkileri kadından kadına çiftten çifte değişiyor.  Bu değişimleri daha az hisseden ve cinsel yaşamına devam eden kadınlar olduğu gibi, fiziksel ve zihinsel yorgunluk nedeniyle seksten uzaklaşan kadınlar da var.  Bu kadınlar için çoğu zaman hamileliğin ikinci üç aylık dönemi cinsel açıdan daha rahat ve keyifli geçiyor.

İlk üç aylık dönemde cinsel yaşam açısından öncelikle sizi takip eden hekime danışıp riskli bir durum olup olmadığını öğrenmelisiniz.  Böylece hamileliği riske etme ve gelişen fetusa zarar verme korkularınız da hafifler.  Seks için yorgunluk, bitkinlik, mide bulantısı gibi devam eden fiziksel şikayetlerinizin azaldığı, hafiflediği, kendinizi daha enerjik ve rahat hissettiğiniz dönemleri ve saatleri seçmelisiniz.  Bu sizin için sabah saatleri demekse seksi sabah saatlerine alabilirsiniz. Kendinizi daha rahat hissettiğiniz farklı cinsel davranışları, cinsel birleşme dışındaki  yakınlaşmaları da deneyebilirsiniz.

Bu süreçte eşinizin duyguları, düşünceleri ve arzuları da önemli. Eşinizle cinsel iletişimi kaybetmemeniz, bu sürecin cinsel yaşamınızdaki etkilerini konuşmanız, duygularınızı-düşüncelerinizi paylaşmanız hamilelikte cinsel yaşama daha rahat adapte olmanızı sağlayacaktır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Cinsel Sağlık Uzm.Dr.Ece Hattat • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL