Anne sütü ve emzirme Bebeğim kaç saat uyumalı? Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım? Bebek Beraber Uyuma Beraber yatmak Çözüm yolları Editörün Seçimi Uyku Arkadaşı Uyku Eğitimi

İlk Aylarda Bebeğim Yanımda

Chicco Next2me ile bebeğim yanımda…

İlk aylar boyunca bir bebeğin uykusu değişkendir ve sürekli uyanmak suretiyle bölünür. Bebekler gün ve gecenin büyük bir kısmını uykuda geçirseler de acıkma uyarısıyla yaklaşık 3 saatte bir uyanırlar. Yenidoğanlar genellikle 3.aya kadar günde 14 ve 16 saat arası uyurlar. Ulusal Uyku Kurumu ve Uyku İlaçları Amerikan Akademisi’nin önerisi günde 14 ila 17 saat arasındadır. 

3-6 AY ARASI: Bebekler daha az uyanarak, daha uzun periyotlarda uyumaya başlarlar. Gün boyunca vakitlerinin büyük bir kısmını uyanık geçirirlerken, uyku saatlerini geceye yoğunlaştırırlar. 12-15 saat arası uyku önerilir. 

6 AY- 1 YAŞ ARASI: Bebekler 1 kez gece ve 2 kez gündüz uykusu olacak şekilde günde yaklaşık olarak 13 saat uyumaya başlarlar. Bu dönemdeki bebeklerin %84’ü gece boyunca en az 1 kere uyanırlar. 

Yaşla birlikte özellikle geceleri kalorileri depolama ve kullanma kapasitesi artar, bu bebeklerin beslenme sıklığının azalmasını ve uyku bölünmelerinin azalmasını sağlar. Yaklaşık 1 yıl sonra bebekler ayrılma ve ayrı kalma endişesini deneyimlemeye başlarlar. Bu onlar için akşamları uyumayı ve uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmayı zorlaştırabilir. 

Uyku vakti bebekler ve ebeveynleri için çok önemli zamanlardır. İlk 6 ay bu dönem oldukça zordur; her bebek farklı şekillerde davranır. Bazı bebekler daha uzun periyotlarda uyurken, bazılar daha sık uyanır, bazıları çok kolay uykuya geçebilirken, kimileri uykuya dalmakta zorlanır.  Fizyolojik değişimler ve belirsizlik hali annelerin uykusunu etkiler, yorgunluk, stres ve bebekle ilişki kurmada zorluklara neden olabilir. Anne kendine olan özgüvenini kaybetmeye başlayabilir. Bu nedenle, bebeklerinin uykusunu olabildiğince huzurlu ve konforlu yapmak için ebeveynlerin nasıl davranmaları gerektiğini bilmeye ihtiyaçları olur. 

Aynı odayı paylaşmak, geceleri fiziksel yakınlığı destekler. Bu yakınlığın duygusal bağlanma üzerine pozitif etkileri vardır ve emzirme, bakım sırasında anneye yardımcı olur: bu nedenle ilk 6 ay bebekle aynı odayı paylaşmak önerilir. Amerikan Pediatrist Akademisi’ne göre çocuk ve ebeveynler aynı odayı paylaştığında, bu çocuğun doğru uyuma-uyanma ritmini kazanmasına yardımcı olur ve SIDS (Sudden Infant Death Syndrome)* riskini %50 azaltır. (*Ani bebek ölümü sendromu)

Gece uykularında ebeveynler ve bebek arasında yakınlık ve fiziksel temas önerilir. Bu yatak paylaşımının yenidoğanların ve tüm ailenin uykusunu yönetmek için kullanışlı ve pratik bir yol olarak kabul edilmesine neden olur, fakat çalışmalar yatak paylaşımından doğacak riskler olduğunu göstermektedir. 

Geceleri güvenliği ve yakınlığı bir araya getirmek için ideal çözüm “anne yanı” beşikleri kullanarak aynı odayı paylaşmaktır. Bu fiziksel yakınlığı ve ebeveynlerle temas halinde olmayı garantiler, emzirmeyi ve anne-bebek arasındaki duygusal bağı destekler.

Chicco Next2Me anne yanı beşikler, Chicco’nun en gelişmiş anne yanı çözümüdür, bu çözüm ebeveynlere endişelenmeden ve yattıkları yerden kalkmadan bebekleriyle birlikte uyuma imkanı sunar, bu sayede bebeklerini her zaman tam konforla emzirebilir ve onlarla kucaklaşabilirler. Özel asansörlü yan paneller beşik yatağa bağlıyken bile indirilip kaldırılabilir. Eğim verilebilir, bebeklerin kusma ihtimaline ve soğuk algınlığı durumlarına karşı idealdir. Chicco Next2me nevresim setleri ölçülere özel yapılmıştır. Çarşaf ve nevresim kılıfları özel tasarımı sayesinde doğru ve güvenli bir şekilde konumlandırılır. Yan paneller bebeği rahatsız etmeden, sessizce indirilir ve kaldırılır. Tekerlekleri sayesinde kolayca hareket ettirilir. Ebeveyn yatağının yüksekliği ile uyumlu olacak şekilde ayarlanır. Katlanabilir ayakları sayesinde bazalı yataklara da bağlanabilir. 

İlk aylarda bebeği güvenle yanında olan ebeveynler için gece uyanmaları sebebiyle olan uykusuzluğun ve yorgunluğun bu anne yanı beşik çözümü ile hafiflemesini ve daha keyifli bir ebeveynlik deneyimi olmasını yürekten diliyoruz #uykusuzanneler ve #uykusuzbabalar.

Bu içerik #chiccodesteğiyle, Chicco tarafından klinik araştırmalar ile yazılan “Anne Yanı Uyku Makalesi”ndeki bilgilerle hazırlanmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL