Çocuk Çocuk gelişimi Eğitim Kreş ve okul seçimi

İlkokula Yeni Başlarken Anne Babalara Öneriler

ilkokul

 

Çocuğunuz öncesinde bir süre anaokuluna veya kreşe gitmiş olsa bile, ilk okula başlamak ikiniz için de tamamen yeni bir durumdur. Hissettiğiniz endişe ve panikten kurtulmak ve bu süreci sancısız atlatmanız için işinize yarayacak bazı önerileri sıralıyoruz.

 

Çocuğunuzu ilkokula hazırlamak

Çocuğunuza okulda ona neler sunulacağını anlatın, ama okul hakkında çok da abartılı övgüler yağdırmayın. Birçok çocuk okulu sever ve eğlenceli bulur, ama okulun çok mükemmel bir yer olduğunu anlatırsanız veya orada oyun oynayabileceği harika arkadaşları olacağından bahsederseniz, çocuğunuzun okul koridorlarında yaşayacağı itiş kakış ya da rastlayacağı olumsuz bir davranış moralini bozabilir.

Pozitif olun ama ayrıca çocuğunuza yorulabileceğini söyleyin. Eğer bir problemleri olursa öğretmenine söylemesi gerektiğini anlatın.

 

*Öncesinde okulu görmeye gidin.

 

Eğer çocuğunuz daha önce başlayacağı okulu hiç görmediyse, okul hakkında bir izlenimi olması için önceden görmesini sağlayın. Sadece okulu gezmesi, göz atması ve sınıfında biraz vakit geçirmesi yeterlidir. Böylece okulun ilk günü karşılaşacağı ortam, kendisine yabancı gelmeyecektir.

 

*Okulun provasını yapın.

 

Eğer yarım gün bir anaokuluna gidiyorsa, son zamanlarında okulda tam gün durmaya alışmasını sağlayabilirsiniz. Şüphesiz daha fazla yorulacaktır ama bunun için yatağa daha erken gitmesini önerebilirsiniz.

 

*Okul kurallarından bahsedin.

Bazı çocuklar okul kuralları karşısında rahatsızlık duyar ve kafa karışıklığı yaşayabilirler. Teneffüs zili, bahçede sınıfça sıraya girmek, öğretmenlerin koyacağı sınıf kuralları gibi konular onları şaşırtabilir, bu durumda okuldaki diğer çocukların yaptıklarını yapmasını söyleyebilirsiniz. Uzmanlar çocuğunuza okula başlamak konusunda hikaye kitapları okumanızı önerirler. Elbette mutlu pozitif hikayeler…

 

*Kişisel bakım becerileri için destek olun.

Okulda çocukların artık birçok ihtiyaçlarını kendi başlarına yapmaları gerekecektir. Bugüne kadar hep siz yaptınız.. Hatta bazı aileler daha da fazlasını yapıyorlardı.. Ama artık durum değişiyor. İşin gerçeği, öğretmenler otuz tane çocuğu tuvalete götüremez ya da üzerlerini giydiremezler. Bu sebeple ona tek başına bunları nasıl yapması gerektiğini öğretin.

Ayrıca, çocuğunuza eşyalarını düzenlemeyi, çantasına yerleştirmeyi, vs. de öğretin. Eğer kişisel organizasyonu öğrenirlerse eşyalarını da kaybetmezler.

 

*Okula giriş çıkışı öğretin.

Okula giriş çıkışlarda endişe yaşamaması için önceden gösterip bilgi verin. Çocuklar belirsizliği sevmezler. Okula giriş çıkış yollarını biliyor olmaları, onların güvende hissetmelerini sağlayacaktır. İlk günde ne kadar az sürprizle karşılaşırlarsa o kadar iyi.

 

*Kıyafetlerine isim yazın.

Çocuğunuzun giysilerine ismini yazın ve ona nereye yazdığınızı gösterin. Böylece kendileri kıyafetleri karışırsa ya da kaybolursa kontrol edebilirler.

 

*Okul tuvaletleri ve kişisel hijyen

Çocukların altına kaçırmaları özellikle de ilk dönemlerde, rastlanan bir durumdur. Çocuklar genelde okul tuvaletlerini sevmezler ve uzunca bir süre tuvaletlerini tutabilirler. Öğretmenine çocuğunuza tuvalete gitmeyi hatırlatmasını rica edebilirsiniz. Ayrıca yedek bir iç çamaşırı ve pantolon/etek yanında bulundurabilirsiniz. Çocuğunuzun tuvalete girerken pantolonunu indirmeyi bilmesi ve tuvalet kağıdı kullanmayı bilmesi önemlidir. (Kız çocuklarında bu sebeple idrar yolu enfeksiyonlarına sık rastlanabilir.) Sifonu çekmesini ve sonrasında ellerini yıkamasını tembihleyin.

 

*Ayrılık endişesi

 

Hem anne baba, hem de çocuk için ayrılık endişesi normaldir. Savunmasız ve minik yavrunuza hoşça kal demek oldukça dramatiktir. Çocuğunuzun, onu almaya geleceğinizden emin olmasını sağlayın.

Eğer çok huzursuzsa öğretmen ile konuşun. Bazen çocuğunuzu bırakıp dışarıda biraz dolaşıp sonra geri gelmeniz, onun tekrar geleceğinizden emin olmasını sağlar. Sonradan zamanla artık okuldan daha fazla uzaklaşabilirsiniz.

 

Öğretmenler bu konuda tecrübelidir. Sonrasında içiniz rahat etsin isterseniz okula telefonla ulaşıp her şeyin yolunda olup olmadığını sorabilirsiniz. Çocuklar aslında genelde siz gittikten sonra tahmin ettiğiniz kadar uzun ağlamazlar. Çocuğunuzla ilk zamanlarda sınıfa kadar gitmeniz, mantosunu asmanız, sırasına oturtmanız ve sonradan da çok kısa bir veda etmeniz faydalı olacaktır. Daha sonra bu rutini yavaş yavaş bırakabilirsiniz.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets.  Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi