Soru-Cevap

İnatçı ve Sinirli Olduğunda Nasıl Davranmalıyım?

Soru:

Merhaba, oğlum 28 aylık. Bu zamana kadar oldukça uysaldı, fakat bu aralar istekleri konusunda daha inatçı ve sinirli oldu ve ben nasıl yaklaşmam gerektiğini kestiremiyorum. Bu arada son azı dişlerimizi çıkartıyoruz. Bununla ilgisi olabilir mi diye de düşünmüyor değilim. Sizce onun inatçı olduğu zamanlarda nasıl davranmalıyım? Teşekkürler.

Cevap:

Merhaba, hem diş hem 2 yaş sendromu birlikte yaşanıyor ve çocuğunuz bu büyük değişim içinde bocalıyor. Oğlunuz bocalarken ebeveynler olarak siz de çok yoruluyorsunuz. Sabır ve sakinlikle yaklaşmak, inatçılık zamanlarında ona dikkat etmemeye çalışmak ( zarar verici bir durum yoksa) çocuğunuzun dikkatini başka bir şeye çekmeye çalışmak yardımcı olacaktır. Bu yaş grubunda zihnindeki yapabildikleri gerçek yaşamdaki becerilerinden çok daha gelişmiştir. Ancak gelişen düşünce, beceriksiz ve deneyimsiz ellerle örtüşmeyince çocuk sinirlenir. İstediği gibi boyayamadığı kağıdı yırtarak aslında kendine olan kızgınlığını kağıttan çıkarmaktadır. Bardağı kendisinin taşıyabileceğini düşünür ve siz ona inanmayıp ( her yer batacak) elinden almak istediğinizde sorun çıkar.

Kendini ifade etmede de aynı sıkıntılar baş gösterir, istediğinden daha az kelime ile konuşabilmektedir ve bu durum onu sinirlendirir. Eline başka bir şey vermek, değişik bir duruma ilgisini çekmek onu sakinleştirecektir. Bağırmak, kızmak ve inatlaşmak hiç bir işe yaramadığı gibi tam tersine çocuğun olumsuz davranışlarının tekrarlamasına neden olur. Çocuğunuzun büyümeye başladığını ve yeni beceriler için hazırlanırken, kendi kişiliğini, isteklerini, tercihlerini geliştirirken yaşadığı bu sancılı zaman ailenin olumlu desteği ile daha sakin geçebilir. Başkaları ne der diye kendinizi yargılamadan çocuğunuz için en iyi olanı yapmaya çalıştığınızı unutmadan net, sabırlı ve sakin bir şekilde davranmaya gayret ediniz.

 

Çocuk Gelişimi Uzmanı Tuğçe Acaröz Oğuz

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Çocuk Gelişimi Uzm. Tuğçe Acaröz Oğuz • Yorumlar

  1. Hülya Gökalp Güven

   merhaba Tuğçe hanım benim durumum biraz farklı benim 23 ve 20 yaşında iki çocuğum varken 19sene sonra bir kız evladım daha oldu yanı süpriz her şeyi unutmuşken yeniden başa döndük. döndük ama öyle böyle değil (bu arada kızım 15 aylık )evde herkezin ilgi odağı şikayetim şu ki bebeğimiz çok hareketli inanın bir saniye yerinde duramayan kıpır kıpr istediğini yapılmazsa bağırarak ağlamak çığlık atarak bütün binayı ayağa kaldırıyor ve sanki birazda şımarık ben daha önceki çocuklarımda görmediklerimi küçükhanımda gördüm onu nasıl sakinleştirebilirim nasıl hırçınlığından vazgeçirebilirim bilemiyorum inanın bana beni çok yoruyor uysal olabilmesi için neler yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…..

  2. melis bayık

   merhaba tuğçe hanım, benim 19 aylık ikizlerim (ikisi de erkek) var. birisi ne yaparsa diğerini tetikliyor haliyle. birisine hayır veya dikkat et dediğimde diğeri gidip onun aynısı yapmak/denemek istiyor. şu anda en büyük inatçılığımız ayaklarımızı duvar, yatağa veya dolaba vuruyoruz. bazern hiçbirşey yokken odada oyun oynarken bazen de öğlen veya akşam uykularına yattıklarında. biri yapınca diğeri de yapmaya başlıyor. bunu durdurmak için ne yapabilirim? ilk başta oralı olmadım yapıp kesti ama diğer günler tekrar devam etti artık görmezden gelemedim ve uyardım. sonrasında oturma cezası verdım ve yaklasık 1,5 dakıka beklettim ve sonrasında neden oturdugunu neden kızdıgımı anlattım ve ozur dıleyıp (her ne kadar konusamasa da ozur dılemesı gerektıgını bımesı ıcın) ve opmesını istedim. bekledi kimi zaman ağladı kalkıp gitmek istedi ama yuzume bakıp yuruyup yuruyememesınden emın olamadı. sonuc yıne yapmaya devam etti(ler)… şimdi benim ne yapmam gerekir bu davranışından kurtulmak için?

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets. Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL