Anne Yazıları Uyku eğitimi denemeleri

Irmak’ın Uykusu

Uyku eğitimi tecrübelerimizi sayfanızı takip eden annelerle paylaşmak istedim 🙂

Kızımız Irmak, 24 Kasım 2011 doğumlu. Çok gazlı bir bebek. Tam bir gaz bombası diyebilirim. İlk üç ay çok çektim. Sabahlara kadar ağladığını bilirim. Dolayısıyla uykuları da bölük pörçük oldu.

Hala sancılar devam ediyor ama ilk 3 ayı düşününce bunlar bize vız gelir 🙂

Gaz sancıları yüzünden o kadar çok ağlıyordu ki, hiç yapmam dediğim şeyleri yaptım. Mesela ayakta sallayarak uyutmayacağım diyordum, 40’ı çıkmadan ayağımda sallamaya başladım 🙂 En karşı olduğum şey çarşafın içine koyup iki kişi sallamaktı. Çok ağladığı bazı günler onu bile yaptık 🙂

Üçüncü ayda gece uykuları düzene girdi. Geç yatıyordu ama yattıktan sonra sabaha kadar emzirme seansları dışında uyanmıyordu. En azından ağlamaları bitmişti. Ama bu sefer de gündüz uykuları çok düzensizleşti. Gündüz yarım saatten uzun uyumuyordu.

Bir hafta öncesine kadar Irmak’ı gece gündüz ayağımda sallayarak uyutuyordum. Doktorumuz 4 aylık olunca uyku eğitimine başlarsınız demişti. 4 aydan sonra uyku döngüleri oturur ve gaz sancıları hafifler dedi.

Irmak zaten çok ağlayan bir bebek olduğu için uyku eğitimi sırasında daha da çok ağlamasından korkuyordum. Ferber ve Tracy’nin uyku eğitimlerini okuduktan sonra, Tracy’nin yatır kaldır yöntemini denemeye karar verdim.

Öncelikle Irmak için günlük bir rutin uygulamaya başladım. Beslenme ve uyku saatlerini bir düzene koyduk.

Uyku arkadaşı olarak yumuşak bir oyuncak tavşan seçtik.

İlk akşam banyosunun ardından, masaj yaptım ve sonra yatağına yatırdım. Tabi bir süre sonra ağlamaya başladı. Ağladığında hemen kucağıma aldım. Biraz sakinleşince yatağına geri yatırıyordum. Biraz sakinleşince diyorum çünkü, Irmak’ın ağlaması maalesef tamamen durmuyordu. Yarım saat içerisinde hiç yanından ayrılmadan 14 defa yatır kaldır yaptım. Uykusu iyice gelmeye başlamıştı. Ellerimi tutarak uykuya dalmaya çalışıyordu. Hemen uyku arkadaşını ellerinin arasına sıkıştırdım. Tavşanını okşaya okşaya ve içini çekerek uykuya daldı. İtiraf etmeliyim ki, ilk gece için yarım saatlik bir süre bana süper gelmişti. Ben çok daha uzun bir süre yatır kaldır yapacağımı ve yine Irmak’ın uzun uzun ağlayacağını düşünmüştüm. Çünkü ayağımda sallayarak uyuturken daha fazla ağladığı zamanlar oluyordu. Meğer Irmak uyku eğitimine benden daha hazırmış 🙂

Ertesi gün, gündüz uykularında da aynı yöntemi uyguladım. Her seferinde uykuya dalma süresi kısaldı. Öğleden sonra uykusu için yatağına yatırdım. Sadece şişş yaparak karnına dokundum ve 5 dakika içinde uyudu.

Her seferinde uyku arkadaşına alışsın diye oyuncak tavşanını ellerinin arasına sıkıştırdım.

Şimdi emziğini verip, yatağına yatırıyorum, uyku arkadaşına sarılıp uyuyor.

Meğer kızımın istediği sadece düzenli bir rutinmiş. Önceki ağlamaları ve huysuzlukları da git gide azaldı. Daha mutlu bir bebek oldu. Dolayısıyla ben de daha mutlu bir anne oldum 🙂

 

Misafir yazar: Esen Sevgi Demirbaş

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Canan

  Benim oğlum da 3 ay 13 günlük.Gündüz uykuları tam yarım saat.Nerede uyumuş olursa olsun tam 30. dk. da gözlerini açıyor.Uykusunu alamadığı için de çok mızmız oluyor.Tekrar uyumak istiyor ama beceremiyor tabii.Gece uykusu öncesinde de yarım saat sonra uyanıyor ama tekrar uyuması nispeten daha kolay oluyor.Yatır-kaldır uygulamak için erken mi acaba?

 2. reyhan akbolat

  benim 13 aylık bir oğlum var.ilk 6 ay gece uyku sorunu yaşamadık ama 6’ncı aydan sonra devam eden bi sorunumuz var.karyolasında uykudayken çok fazla hareket ediyo sağa sola dönüp duruyo ..ağlayarak ayağa kalkıyo bu her saat başı muhakkak oluyo .aç değil altı temiz.duş alıp yatıyo.gaz sorunu yok sadece kucağımda hemen meme arıyo sabaha kadar emzirsem emiyo kokunu istiyo sana ait bi nesne yanına bırak dediler bıraktım ama fayda etmedi bide eşimle aramızda yatmak istiyo ama biz yatırmıyoruz alışmaması için …bana yardım edermisiniz lütfen ….

 3. Meryem yener

  Bebeginiz hala kendi kendine uyumayi devam ettiriyormu?

  • Sevgi Demirbaş

   Evet. Irmak şimdi 5,5 aylık oldu. Yine yatağında kendi kendine uyuyor. Büyüdükçe daha hareketli olmaya başladı. Uyku öncesi dönüp dururken emziğini düşürüyor ve henüz emziğini ağzına götüremediği için uyuyana kadar yanında oturuyorum. Ama herhangi bir müdahalede bulunmuyorum. Sadece emziğini düşürünce tekrar veriyorum. Biraz daha büyüyünce umarım emziğini kendi başına ağzına geri götürebilir 🙂

 4. nazlı

  benim oğlum 3 ayını yeni doldurdu geceleri hiç kaldırmadan uyutmak istiyorum ama beslenmesi açısından daha erken mi diye çok düşünüyorum

 5. Ayşe Bozdurgut

  Sevgi hanım, benim kızım 3 ay 6 günlük. Doktorumuzun tavsiyesine eğitime başladık ve bugün 8. günümüz. Ağlama süresi sadece iki kez 4 ve 5 dk oldu. Onun dışında 15 dk ve 39 dk arasında ağlıyor. Ben de yatır kaldır yöntemiyle uyutuyorum. Ama merak ediyorum niçin hala ağlama süresi uzun? İki gündür dokununca ve ses çıkartınca da sinirleniyor. Odadan tamamen çıksam mı diyorum? Bu arada evden dışarı da çıkamıyoruz düzenini bozmamak için. Siz başka bir yerde uyutmayın denediniz mi?

  • Sevgi Demirbaş

   Merhaba Ayşe Hanım,
   Uyku eğitimine başladığımız ilk hafta evden dışarı hiç çıkmadık. Uyku saatleri düzene girince dışarı çıkmaya başladık. Uyku saati gelince arabada veya pusette uyku arkadaşını ve emziğini veriyorum öyle uyuyor.

 6. Zeynep Ledebur

  Sevgi Hanim,
  Ssstt pat yapmadan sadece yatir kaldir mi yaptiniz? Ben dunden beri daha cok ssst pat yapiyorum ama cok yorucu. Biraz daha detay verebilir misiniz? Mesela yatirdiniz, agladi sakinlesti, bir sure sakin kalirsa yalniz mi birakiyorsunuz, ssst devam mi gibi sorumlarim da var 🙂
  Tesekkurler,

  • Sevgi Demirbaş

   Merhaba Zeynep Hanım,
   Yatağına yatırıyorum. Ağlamaya başlayınca kucağıma alıyorum. Biraz sakinleşince hemen tekrar yatağa koyuyorum. Ama hiç yanından ayrılmıyorum. Bu şekilde yatır kaldır yaparken uykusu geliyor ve sonunda uykuya dalıyor. Sabırlı olmanız çok önemli. Çok ağladı diye sakın vazgeçmeyin. Her seferinde ağlama süresi kısalacak ve dolayısıyla yatır kaldır sayısı da azalacak.
   Uyku arkadaşı da önemli. Uyku arkadaşını sadece uyku sırasında verin. Bir süre sonra her gün aynı saatlerde yatağına yatırdığınızda ve uyku arkadaşını verdiğinizde hemen uyku vakti geldiğini anlayarak kendi kendine uyuyacak.
   Bol şans 🙂

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi