Çocuk Çocuk gelişimi Eğitim

Kabalık mı, zalimlik mi, zorbalık mı?

zorbalık

Birkaç hafta önce bir kitapçıda bir grup çocuğun zorbalıkla ilgili hikayelerini dinledim. Kitabım hakkında makaleler yazıldı, birçok ebeveyn ile konuşma fırsatım oldu. Konu, okullarda yaşanan zorbalıktı. Bir öğrenci serviste yaşadıklarını anlattı, bir ilkokul öğrencisi aksanıyla ilgili başına gelenleri… Benimle paylaşılan birçok zorbalık hikayesi üzücü, ürkütücü ve tarif edilemeyecek derecede acımasız…

Daha sonra bir tanıdığımdan mesaj aldım: “Tebrikler, zorbalığa uğrayan çocuklarla çalıştığını bilmiyordum. Bu çok önemli bir şey. Geçen hafta kızım da aynı şey yaşadı. Geçen hafta kızım servisten inerken bir çocuk yerden yaprakları toplayıp üzerine atmış. Eve geldiğinde her yeri yaprak doluydu. Ne yapmam gerektiğini bilemedim.”

Ben de üzgün müydü diye sordum. Cevap: “Hayır, hepsini temizledi ve beraber eğlendiklerini anlattı.”

Çoğunlukla çocuklar zorbalıkları utandıkları için. Sordum: “Birilerini korumaya çalışıyor muydu?”

“Hayır. Gerçekten eğlenceli olduğunu düşünüyordu. Hatta o da geri atmış ona. Bir daha asla yapmamasını söyledim.”

Yine sordum: “Sadece tek bir çocuk muymuş yoksa birkaç kişiler miymiş?”

“Tek kişiymiş…”

“Peki daha önce de böyle bir şey yaptı mı?” Konuyu anlamaya çalışıyordum…

“Yok, sanmıyorum. İlk kez böyle bir şey olduğunu gördüm. Umarım sondur. Yoksa birkaç kişiyle görüşeceğim.”

 

“Bana anlatılanlara, kimsenin deneyimini önemsemiyor gibi algılanmamak için çok dikkat ederim. Bazen bir mağazada bile soru sorulabiliyor. Zorbalık ve diğer davranışları iyi ayırt etmek gerekir.” diyor Trudy Luudwig (yazar) ve bu tutumları açıklıyor;

Kaba = Yanlışlıkla başkasını incitecek bir şey söylemek ya da yapmak

Örneğin bir akrabam bana her zaman saç rengimle ilgili yorum yapıyor. Eğer değiştirirsem daha sofistike görüneceğimi söylüyor. O aslında bana yardım ettiğini düşünüyor. Beni de “acaba öyle daha mı iyi görünürüm” diye düşünmeye itiyor.

Bu davranış çocuklarda birinin yüzüne yaprak atma, notlarıyla ilgili üzücü konuşmalar yapmak gibi görülebilir. Bunların hepsi tek başlarına zorbalık olarak görülebilir ancak bütüne bakıldığında planlanmadan konuşulan şeylerdir ve asıl amaç karşıdakine zarar vermek değildir.
Zalimlik = Birine bir kere (ya da belki iki) zarar vermek için bir şeyler söylemek, yapmak…

Bu iki kelime arasındaki fark, söylenme maksadına bakarak ortaya çıkıyor. Çocuklar kıyafetlerini, yeteneklerini eleştirirken acımasız olabilirler. Sinirli anlarda olabiliyor acımasız tutumlar. Ya da kendilerini kıyasladıklarında…

  • Bu tişörtü bir daha giyeceğine emin misin? Geçen hafta da giymiştin.
  • Of sen çok çirkin ve aptal bir çocuksun!
  • Senden nefret ediyorum

Hata yapmayın. Bu davranışlar yaralayıcı olabilir ve yetişkinler çocuklara yol gösterebilir.

Zorbalık = Zamanla tekrarlanan agresif davranışlar, kasıtlı olarak yapılan güç dengesizliği….

Zorbalık 3 farklı duygu barındırıyor:

1. Zarar verme isteği

2. Güç gösterisi

3. Tekrarlanan agresif eylemler – tehditler
Zorbalık yapan çocuklar karşılarındakine zarar vermek istiyorlar ve bundan pişmanlık duymuyorlar. Karşılarındaki “yeter- yapma” dese bile…

Fiziksel saldırı, zorbalığın ilk belirtilerinden. İtmek, yumruklamak, tekme atmak, saç çekmek, bir çocuğu bir yere kapatmak gibi…

Sözel saldırı, ailelerimizin genelde “dikkate alma” diye tembih ettiği konu. Aslında sözler de yaralayabilir, kalıcı hasarlar bırakabilir.

İlişkisel saldırganlık da çocukların arkadaşlıklarını öne sürerek yaptıkları bir zorbalıktır. Karşıdakini üzmek için “Artık seninle arkadaş olmayacağım…” demek gibi. Sosyal olarak dışlamak, hakkında dedikodu yapmak yaygın olan bir zorbalık çeşididir.

Siber zorbalık: Adından da anlaşılacağı üzere teknoloji kaynaklı bir zorbalık çeşidi. Bilgisayarların, cep telefonlarının ve diğer elektronik cihazların kullanılması yoluyla verilen kasıtlı ve tekrarlanan zarardır. Elektronik mesajlara birden çok kişi erişilebileceği için tekrarlarına maruz kalma riski yüksektir.

Peki kabalık, zalimlik ve zorbalık arasındaki fark neden bu kadar önemli?

Artık önemli konuları dile getirmek için daha çok mecramız var; mesela sosyal medya. Amerika’da zorbalık hiç olmadığı kadar çok ele alındı. Birçok ebeveyne bilgi verildi. Amaç, çocukları güvende tutmak. Bunlar önemli adımlar. Aileler ve çocuklar bu üç tutumun arasındaki farkı çok iyi anlarlarsa birçok sorunun önüne geçmiş olacağız. Öğretmenler, okul görevlileri, polisler, anne babalar, çocuklar böylece dikkat edilmesi gerekenleri ve ne zaman müdahale edilmesi gerektiğini fark ederler.

 

Terapist Signe Whitson “Friendship & Other Weapons: Group Activities to Help Young Girls Cope with Bullying” kitabının yazarı. Daha fazla bilgi için www.signewhitson.com adresine bakabilirsiniz.

 

 

Yazı http://www.huffingtonpost.com/signe-whitson/bullying_b_2188819.html?utm_campaign=hp_fb_pages&utm_source=parents_fb&utm_medium=facebook&ncid=fcbklnkushpmg00000037 adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi