Lohusa Depresyonu Farkındalık Haftası Lohusalık

Kader Değil: Doğum Sonrası Depresyon

 

lohusa depresyonu

Çok sevdiğim eski bir mesai arkadaşımın eşi yeni doğum yaptı. Evli ve çocuklu hayata mesafeli duranların bile sprint atarak koştuğu bir son oluyor çocuk sahibi olma. Niye?

Yaradılışın düğümü orada çözümleniyor çünkü.  Bir bedene bakım vermek, neden varım sorusunun, o güne kadar verilemeyen cevabı. İnsan kendini onarıyor bebeğini büyütürken.  Eksikleriyle, bir türlü değiştiremedikleriyle helalleşiyor. Sevgi denen şeyin bir gün biteceğini kabullenmişken, tam tersinin mümkün olduğuna mezun oluyor.

Bir de acıyan meme uçlarına, uykusuzluktan kahrolmaya, hormon sağanağında kalmış bir bedenin yaprak gibi savruluşuna…

Doğum kolay geçtiyse, ala. Suni sancı, sezaryen, kötü denk gelmiş ebe, kıdemli anaların paylaştığı olumsuz tecrübeler, yeni doğum yapmış kadını izmaritten beter hale getiriyor.

İçine düştüğü ruh halinin adının depresyon olduğunu, -belki de kendine yakıştıramadığından- koyamıyor. Tanı konmayınca, tedavi de gecikiyor. Ve anne kendini kaçınılmaz sonda buluyor: Çocukla bağ kuramama, bundan azap duyma ya da süt veremeyecek durumda olma.

Bu da çok geçmeden başka bir kahra sürüklüyor onu. Vicdan azabına.

 

Peki bundan nasıl kurtulabiliriz?

  1. İnşallah düşmezsiniz ama doğum sonrası depresyon sadece sizin başınıza gelen feci bir hastalık olmadığını kabullenerek. Bunu kabullenmek bile, sorunun size o kadar nüfuz etmemesi demek.
  2. Doğum sonrası depresyona düşmemenin, bildiğim ama denemeye cesaret edemediğim hatta ‘ıyy’ diyerek seçenek dışı bıraktığım bir çözümü var: Doğadaki hayvanlar doğumdan sonra plasentalarını yiyor desem anlarsınız. Bu fikir çok acayip geliyorsa plasentayı kapsül hale getirenler var, bunu da aklınızda bulundurun. Ben hiç cesaret edemedim ama 3. çocuğu yapacak olsam mutlaka düşünürdüm. Şimdiye kadar kültürel önyargılarıma yenildim.
  3. Meme ucu koruyucular, kalkanlar, termopedler, kelebek koruyucular bu iş için. Göğüs ucunuzu 3 hafta yara etmeden emzirebilirseniz, emzirmenin şahane bir şey olduğunu, hatta aşka benzediğini göreceksiniz.
  4. Annenin uyuması için bebeğin uyuması demek bu. Bunun da çok bilinen çözümü bebeğin ayakları serbest olacak şekilde kundaklanması, anne karnını taklit eden şşş sesi ve uykudayken soothie gibi bir emzikle tanışması. Uzun uyku bebek için büyüme hormonu, anne için de akıl sağlığı demek. Tabii yenidoğan sarılığı dönemi hariç.

 

Bu yazı bence Harvey Karp’ın müthiş kitabı Mahalle’nin En Mutlu Bebeği önerisiyle bitmeli.

 

Sağlıkla kalın.

Konuk yazar Müge Demirözü Öztürk

http://stiletto-mom.tumblr.com/

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi