Bebek beslenmesi Ek gıdaya geçiş

Kendi Kendine Beslenme (BLW) Nedir?

kendi kendine beslenme

Kendi kendine beslenme (BLW) nedir?

Kendi kendine beslenme, püreleri ve kaşıkla ağzına yedirmeyi bir kenara bırakıp bebeğinizin, kendi başına elle tutulan yiyecekler yemesine izin vermektir.

 “Kendi kendine beslenme”ye nasıl başlayabilirim?

Bebeğinizin yaşına uygun, eliyle yiyebileceği besinlerden seçenekler sunabilirsiniz. Bunun için uygun zaman ailece yemeğe oturduğunuz zaman olabilir.

Bebekler için en kolay yiyecekler, avucunda rahatlıkla kavrayabileceği yiyeceklerdir. Çünkü bebeğiniz parmaklarıyla kıskaç yapıp kavrama becerisi ilerleyen aylarda gelişecek bir beceridir. Dolayısıyla katı gıdaları ilk kez denerken, baş ve işaret parmaklarıyla tutup tabaktan alması ve ağzına götürmesi imkansız olabilir.

İlk denemelerde bebeğiniz sadece yemekle oyun oynamak isteyebilir. Yiyecekleri avucuyla yakalayacak ve emmeye başlayacaktır. Yemek saatleri arasında anne sütü ya da hazırladığınız kaşık öğününü vermeye devam edebilirsiniz.

“Kendi kendine beslenme”nin avantajları nelerdir?

Bu yöntem bebeğin kendine göre olan yiyecekleri keşfetmesine fırsat verir. Böylece beslenmenin başından itibaren farklı tatlara ve türlere alışmaya başlarlar. Böyle beslenmeye başlayan bebekler için bir çalışmada aşağıdaki veriler bulunmuştur:

* Ailenin sofra düzenine daha kısa sürede katılım gösterme

* Ailenin yediği yemek türlerinden daha erken dönemde yiyebilme

Başka bir araştırma sonucu ise bu yöntemle büyüyen bebeklerin ileri yaşlarda obeziteye yol açan beslenme biçiminden uzak durmasına ve sağlıklı beslenmesine destek olduğu yönündedir.

Bebeğiniz hazır olduğu sürece ona yumuşak gıdalar ve çiğneyebileceği lokmalar vermeniz çok önemlidir. Sert parçalı yiyecekler verilen bebekler, daha sonra yemekleri reddetmeye daha yatkın olabilir, büyüdükçe yeni tatları ve türleri denemeye direnç gösterebilirler.

Kendi kendine beslenme yönteminin diğer bir avantajı ise anneye kazandırdığı zamandır. Püreler hazırlamak zorunda kalmayacağınız için  mutfaktaki yemek hazırlık süresi azalacaktır. Bunun yanında, bebeğinizin yemeğini kendi başına yiyecek olması diğer işlerinizle ilgilenmenize ya da bu sırada kendi yemeğinizi yiyebilmenize de imkan sağlayacaktır.

“Kendi kendine beslenme”nin dezavantajları var mıdır?

Bu yöntemi uygulayan annelerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri yiyecek israfının olabilmesidir. Uykusuz Anneler bu gibi durumlarda kalan yemekleri kendileri yiyerek çözümü buldular 🙂

Yaşanabilecek diğer bir sıkıntı ise her öğünde hem etrafın hem de kıyafetlerin bolca kirlenmesidir. Özellikle yiyecekle oyun oynandığı dönemde mama sandalyesinin altına geniş bir örtü sermek etrafa fırlatılan yiyecekleri tek seferde toplamak için iyi bir çözüm olabilir. Kıyafetler konusunda ise doğru bir mama önlüğü hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Gördüğünüz gibi “kendi kendine beslenme”nin çözüme ulaştırılamayacak bir dezavantajı bulunmuyor. Bu başlığı dikkat edilmesi gereken birkaç konuyla sonlandıralım:

Unutmayın ki başlangıçtaki kendi kendine denemeler doyması için değildir. Ana öğünler için bu ana kadar olan seçiminiz ne ise onunla bir süre daha devam edebilirsiniz ve sizin öğünlerinizde de kendi kendine yemeye çalışarak size eşlik edebilir. Gün geçtikçe göreceksiniz ki kendi kendine yediği miktarlar artacaktır.

Ek gıdaya başladıktan sonra su içirmek önem kazanıyor. Özellikle kabızlıkla karşılaşmamak için su içirmeyi unutmayın uykusuz anneler!

“Kendi kendine beslenme”de elle tutulan yiyecekleri yerken bebeğim boğulmaz mı?

Annelerin bu konuda en çok endişelendiği durum bebeğinin boğazına kaçma ihtimalidir. Kendi kendine beslenme yöntemini savunan uzmanlar, bebeklerin dik oturdukları sürece sorun olmayacağını belirtmektedirler. Ağızlarına götürdükleri yiyecek miktarını ayarlayabildikleri sürece bu risk minimumdur. Ancak şunu unutmayın ki bebekler yemek esnasında kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. Bebeğe biraz büyüyünceye kadar yumuşak besinler sunmanız ve sert yiyecekler vermemeniz çok önemlidir.

“Kendi kendine beslenme” memeden ya da biberondan süt içen bebekler için de faydalı mıdır?

Eğer bebeğiniz anne sütü alıyorsa, emme ve yutkunma kabiliyetleri çok gelişmiş olduğundan ağız kaslarının güçlü olması çiğnemesini de başlatacaktır.

Diğer bir kolaylık da kendi taleplerine göre beslenmeleri olacaktır. İhtiyaçları olan sütü ve kaloriyi dengeleyebilir, besin çeşitliliği konusunda kendi düzenlerini kurabilirler.

Biberonla beslenen bir bebeğin de buna başlamaması için bir sebep yoktur.

Hangi durumlarda “kendi kendine beslenme” önerilmez?

Eğer aşağıdaki durumlar varsa beslenme konusunda doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

*Alerji olma ihtimali, sindirim sorunları ya da bazı besin intoleranslarından şüpheniz varsa (ailenizde varsa).

*Bebeğinizin özel gereksinimleri varsa ve iyi çiğneyemiyor ya da ağzına yiyecekleri götürürken veya çiğnerken zorluk yaşıyorsa.

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL