Bebek Çocuk Sağlıklı Yaşam

Kış Mevsiminde Bebeğimizi Hastalıklardan Nasıl Korumalıyız?

kış hastalıkları

 

Her yıl kış geldiğinde, burun akıntıları, soğuk algınlığı ve grip virüsleri evimize ve okullara girmeye başlar. Bebeğimizin hasta olmayacağının garantisi var mıdır?

“Aslında yok” diyor uzmanlar… Kış virüslerinin en genelleri havada dolaşır, dolayısıyla eğer bebeğiniz hasta olan birisinin 1-2 metre yakınında solursa kolayca hastalığı kapabilir.

Dahası da var; çoğu insan bulaşıcı olan bu virüsleri, belirtileri görülmeden önce kapmış olurlar. Böylece öksüren, burnu akan ya da hapşıran birilerinden bebeğinizi uzak tutmanız da hasta olmayacağını garanti etmez.

Bebeğinizi sarıp sarmalamak mı? Çalışmalar göstermiştir ki, soğuk hava gribe sebep olmaz.

Ancak mücadele etmeden pes etmeyin. Bebeğinizi mikroplardan korumak ve kış boyunca sağlığını muhafaza etmek için birçok basit yol var.

 

Peki ne yapmalıyım?

Ne yaparsanız yapın bebeğinizin bu kış birkaç kez hasta olacağı malum olsa bile, aşağıda sıralanan mikroplarla savaşma yöntemlerini uygulamanızda zarar yok.

 

Ellerini yıkayın – ve kendi ellerinizi.

Normal el yıkama en basit ve en etkili mikroplardan korunma yöntemidir. Dolayısıyla bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra, burnunu sildikten sonra ve yemek hazırlamadan önce mutlaka ellerinizi sabunla yıkayın.

Bebeğinizin de ellerini sık sık yıkayın – özellikle de yemekten önce ve anaokulundan ya da dışarıdan geldikten sonra.

Ayrıca diğer çocuklarınızın da bunu yapmasını sağlayın – hele ki onlar da hastaysa. Antibakteriyel sabunlar için ekstra para harcamanıza gerek yok; herhangi bir sabun ciltten mikropları atacaktır.

Bebeğinizin bakıcısının da el yıkama konusunda dikkatli olduğundan emin olun. Eğer bebeğiniz kreşteyse, temizlik prosedürlerini sorun, bilgi alın. Eğer tatmin olmadıysanız, kreşe bununla ilgili uyarı ve önerilerde bulunmaktan çekinmeyin.

 

Eğer çocuğunuz kreşteyse, hasta çocuklar ile ilgili uygulamayı kontrol edin.

Çocuğunuzun kreşinde hasta olan çocukların okula gelince sağlıklı çocuklardan ayrı tutulması ile ilgili bir prosedürleri olduğundan emin olun. Ateşi olan, kusan, ishal olan, grip olan veya göz enfeksiyonu olan çocukların iyileşene kadar evde tutulması gerekmektedir.

Eğer okulunda hasta çocuklar olduğunu gördüyseniz, okul yönetimi ile konuşmanız ve bununla ilgili önlemler talep etmeniz iyi olacaktır. (Tabi ki, bu çocuklar semptomlar ortaya çıkmadan önce de bulaştırmış olabilirler, ama yine de bebeğinizin yanında öksürüp, hapşırmalarını istemezsiniz.

 

Bebeğinizi aşılatın. Bebeğinizi bazı virüs ve bakterilerden korumanızın basit bir yolu, aşılarının yapılıp yapılmadığını kontrol etmektir ve doktorunuza da danışarak 6 aylıktan sonra her yıl grip aşısı yaptırabilirsiniz.

 

Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için elinizden geleni yapın.

Bebeğinizin bağışıklığını korumak için imkanınız varsa emzirin. Eğer ek besinlere geçmişse, farklı çeşit sağlıklı yiyeceklerle, faydalı besinleri aldığından emin olun. Günlük yeteri kadar uyumasına ve bol fiziksel aktivitesi olmasına özen gösterin.

 

Bebeğiniz hasta olursa ne yapmalı?

Çocukların her yıl 8-10 kez soğuk algınlığı oldukları düşünülürse, kışın ne kadar dikkat etseniz de, en iyi ihtimalle eve birkaç kez mikrop getireceklerdir. Bu olduğunda, yapacağınız en iyi şey onu mikrop kendiliğinden gidene kadar dinlendirmek olacaktır.

Bunları yapabilirsiniz:

Okyanus suyu ya da izotonik solüsyon kullanın. Bu solüsyonlar nazal (burun içinde) yıkama yaparak, nefes almayı rahatlatırlar. Bunu gün içerisinde birkaç kez tekrarlayın.

Bebeğinizin dinlenmesini sağlayın. Söylemesi yapmaktan daha kolay olsa da, bebeğiniz ne kadar çok dinlenirse o kadar hızlı iyileşir. Günde bir ya da iki kez öğle uykusu uyumalıdır. Eğer bebeğiniz uyuyarak dinlenmek istemiyorsa, onunla sessiz ve sakin aktiviteler yapabilirsiniz; kitap okumak, kukla gösterisi yapmak, bir film izlemek, gibi..

Nem makinesi çalıştırın. Eğer öksürüyorsa ya da nefes almasında sıkıntı varsa, bu durumlar dinlenmesini engelleyecek olduğundan, geceleri ve öğlen uykularında ortamı nemlendiren makinelerden kullanmanız çok önemlidir. Buradan sağlanan nem, bebeğinizin burnunda mukus salgılar ve öksürüğünü, tıkanıklığı rahatlatmaya yardımcı olur.

Bebeğinize bol su içirin. Çocukların vücutları hastayken çok su kaybeder – özellikle de ateşi ya da ishali varsa. Kaybettiği sıvıyı yerine koymak için anne sütü veya biberon sütleriyle sık sık besleyin. Eğer susuz kaldığını düşünüyorsanız, 4 aylıktan büyükse biraz su ya da elektrolit solüsyon da verebilirsiniz.

Eğer bebeğiniz ek besinlere geçtiyse, ekstra sulu meyveler(karpuz, portakal gibi) yedirip, sulandırılmış meyve suları da içirebilirsiniz.

Ne zaman doktora gideceğinizi bilin. Birçok kış virüsleri kendiliğinden birkaç gün içerisinde kaybolsa da, bazıları ciddi enfeksiyonlara neden olup acil tedavi gerektirebilir.

Eğer bebeğiniz kulağını çekiyorsa (kulak enfeksiyonu belirtisi olabilir), hırlıyorsa ya da solunumunda zorluk varsa (bronşlarla ilgili enfeksiyon ya da zatürre olabilir), veya ishal ve kusma varsa(bunlar vücudunu susuz bırakıp tehlikeli olabilir) mutlaka doktora götürün.

Ayrıca; 3 aylıktan küçükse ve 38 derece veya daha fazla ateşi varsa, doktora götürün. Bu aylıkta olan bir bebek enfeksiyon ya da hastalık var mı diye mutlaka kontrol edilmelidir.

Eğer bebeğiniz en az 3 aylıksa, doktoru arayıp gelip gelmeme konusunda danışabilirsiniz. Bebeğiniz 3-6 aylık arasındaysa ve ateş 38.3 derece veya daha yüksekse; ya da bebeğiniz 6 aylıktan büyük ve ateşi 39.4 derece veya daha yüksekse gelmenizi isteyecektir.

 

Olumlu yönden bakın. Hasta ve aciz durumda olan bebeğinize bakarken, şunu aklınızdan çıkarmayın; çoğu kış hastalıkları bir hafta 10 gün içinde geçerler- ve bu hastalıklar çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Bebeğiniz büyüdükçe, sayısı 200 den fazla olan ve gribe neden olan bu virüslere karşı bağışıklıkları oluşacak, hasta oldukları gün sayısı gitgide azalacak.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi