Çocuk gelişimi Yaşam

Kızımın bilmesini istediğim 10 şey

mother-103311_640

Şu anda kızım pijamalarıyla oturuyor. Karlı bir Mart ayı akşamüstü saat 15:30 ve bu dakikada tek ilgilendiği şey kardeşine sokulmak. Kafa kafaya vermişler birlikte tablette oyun oynuyorlar. Şu anda çok ilgili şekilde buna dalmış. Farklı şeylere takılıp düşünmüyor. Erkekler hakkında kafa yormuyor, bacak ölçülerini umursamıyor, ya da bugün yanlış bir şey yaptım mı diye takılmıyor.

Keşke hep böyle masum kalabilse, böyle sade, sonsuza kadar; ama kalamayacak. Kalmayacak. 10 yaşında birçok şeyin dönüm noktasında – kıyaslamalar, güven, erkekler, utanma, baskı ve diğer kaçınılmaz çalkantılı durumlar. Bunların hepsi çok yakında gerçekleşecek. Doğru zaman geldiğinde ona anlatacağım çok şey var. İşte onun bilmesini istediğim şeyler:

 

1.Söylenmesi gerektiğinde “çek git” de.

Bunu gözlerinle söyle. Davranışlarınla söyle. Kafanın içinde ya da sesli söyle. Bunu uzaklaşarak söyle. Nasıl istersen öyle dile getir ama mutlaka söyle. Göz ardı edildiğinde, saygısızlığa uğradığında, yargılandığında, birileri sana senin hak ettiğine inandığın şekilde davranmıyorsa, birisi senin hoşlanmadığın biçimde ellerini senin üzerine koyduğunda, bunu söyle. Bunu söylerken karşındakinin de net anladığından emin ol.

2.Arzu etme ile değer verme arasındaki farkı bil.

Birisi seni istediğinde, bu her zaman sana değer verdiği anlamına gelmez. Seni o kadar fazla ister ki sana değer verdiğine inanmaya başlarsın fakat bu iki şey birbirinden farklıdır. Eğer sana değer veriyorsa bunu anlayacaksın. Eğer vermiyorsa bunu da anlarsın.

3.Kendini şımart

Ayakkabılar al, kahve iç, şarap iç, çikolata ye, masaj yaptır, güzel tabaklar kullan, mumlar yak. Tek başına da olsan ve bunları yapmak istiyorsan yap. Bunları başkaları için saklamana gerek yok.

4.Bacak ölçülerin için üzülme

Sağlıklı ol, esne ve gevşe, farklı fiziksel aktiviteler keşfet. Seni canlı hissettirecek ve canlı olmanı sağlayacak gerçek yemekler ye! Fastfood bunu yapmaz mesela. Her halukarda; eğer sana bir süreliğine keyif veriyorsa bir kez ye, o da güzeldir ve “çok güzeldi ama seninle işim bitti” de. Sahip olduğu “tek” hayatta, bacak ölçülerin (ya da vücudunun herhangi bir bölümü)  hiç önemli değildir. Önemli olan hayattayken nasıl hissettiğimiz ve diğer insanlara nasıl hissettirdiğimizdir. Buna odaklan.

5.Zorlama

Eğer bir arkadaşın sana kendini kötü hissettiriyorsa ve güvenini sarsmışsa, bırak gitsin. Hiçbir şey seni zorunlu hissettirmemeli – bir kıyafet, bir ilişki, bir hobi…  En önemlisi, kendinin değerli olduğuna kimseyi ikna etmeye çalışma. Eğer ikna olmuyorlarsa 1 numaralı yazdığıma git.

6.İncinebilirlik güzeldir

Terkedildiğin ve kırıldığın zamanlarda eğer istiyorsan bunu onların önünde açığa vur. Kendini tutma: ağla, bağır, hissettiğin şeyleri söyle. Eğer kırıldıysan bunu söyle…Sonra orada bırak ve git. Tekrar tekrar onlara aynı şeyleri söyleme; bir kez söyledin zaten!  Önüne bak. Kız arkadaşlarına içini dök. Benimle konuş. Eğer hayatına tekrar girmek isterlerse zaten geleceklerdir.

7.İsteksizce hiçbir şey yapma

Bazen bazı şeyleri isteksizce yapmak durumunda kalırız —çamaşır yıkamak ya da elektrik süpürgesi almak gibi. Bunlardan bahsetmiyorum. Büyük şeylerden bahsediyorum: Kariyerin, evleneceğin insan, yaşayacağın yer, yaşam tarzın, arkadaşların. Bu büyük şeyleri bütün kalbinle isteyerek yap.

8.Kendi değerinden kendin sorumlu ol

Sen harikasın. Evet gerçekten öylesin. Ben senin annenim dolayısıyla her zaman böyle inanacağım ama senin de böyle inanmanı istiyorum. Buna gerçekten inan. Başkalarının seni değerlendirmesini bekleme. Eğer onlar inanıyorsa bile ve sen kendi muhteşemliğine inanmıyorsan bu sana asla gerçek gelmeyecektir.

9.Kendini başkalarıyla kıyaslama

Bu zor bir şey – hatta en zoru. Kendimizi ne zaman birileriyle kıyaslayacak olsak, çoğu kez, en kötü anlarımızı, zayıflıklarımızı onların güçlü yanlarıyla kıyaslıyor oluruz. Bunu unutma. Farklı yanlarının güçlü olması onlardan daha zayıf olduğun anlamına gelmez.

10.Nazik ol

Kendine karşı nazik ol. Birisinin bize kendimiz hakkında söylediği kötü bir şeye inanmak çok kolaydır – İltifata inanmaktan daha da kolay… Sadece şunu hatırla; neye inanırsan o olursun. Sana verilen yeteneklere, güçlü yanlarına odaklanmak için kendini yeterince sev. Bir hata yaptın diye kendini azarlama. Onun yerine bundan ders çıkar. Bunu olumlu bir şeye dönüştür.

 

Bunların bazıları sana belki de zor bir ders aldıktan sonra bir şeyler ifade edecek ve belki de bazılarını zaten bileceksin. Her iki durumda da hayat kolay değildir. Benim 40 yıllık yaşamımda bulduğum şudur;  çok üzüldüğünde, hayat sana gülmediğinde yapılacak en iyi şey, en sevdiğin kıyafeti üstüne geçir, biraz şarkı dinle ve durumu idare etmeye bak.

 

 

 

 

Kaynak: http://www.scarymommy.com/want-my-daughter-know-as-grows-up/

Görsel Kaynak: www.pixabay.com

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi