Anne Yazıları

Mecburiyetten Uyku Eğitimi

IMG_6792 (1)

 

Mevsimlerden yaz, eşim işsiz, oğlum 10 aylık, ben doğum iznindeyim…
Havaların sıcak olmasının verdiği cesaretle bütün gün dışarıdayız. Deniz Tan’ın uyku saati mi geldi koyuyoruz pusetine kollarımız uyuşana kadar bir ileri bir geri sallayıp uyutuyoruz. Akşam olunca puseti eve çıkarıyoruz, aynı işlemi tekrarlamak sureti ile bebeği bir şekilde uyutuyoruz.
O güne kadar özellikle akşam uykularına geçmeden yaptığım belli ritüeller elbette ki vardı. Her gün aynı saatte banyo yaptırmak, banyodan sonra masaj, aynı pijamaları giydirme, odayı loş hale getirme, uykudan önce sakin konuşmalar yapma gibi… Bu ritüeller sayesinde akşam uykuya geçiş daha az sancılı oluyordu.
Bu arada benim işe başlama vaktim gittikçe yaklaşıyordu. Eşim henüz bir iş bulamadığından Deniz Tan’a bakacaktı. Ama nasıl? Önümüz kıştı ve pusette sallamak da gün geçtikçe zorlaşıyordu. Çünkü pusete konduğu an direnen bir bebek yaratmıştık. Hal böyleyken başladım araştırmaya… İnternette birçok sitede Tracy Hogg’un ismine ve kitabına yapılan övgülere rastladım. Pişik kremini bile düşünerek aldığımız bir dönemde kitaba para veremezdim. Bende en yakın kitabevine gidip kitabın uyku ile ilgili bölümünün sayfalarının resimlerini çektim. Eve gelip defalarca okuyup hatim ettikten sonra Deniz Tan’ın uyku saatlerini not etmeye başladım. Kendi kendime HAZIRIM dediğim gün tam uyku saatinde “artık uyku vakti, bundan böyle yatağında uyuyacaksın ve yatağın buna çok sevinecek, iyi uykular meleğim” deyip yatağına bıraktım. Odada beni göremeyeceği bir yere konuşlandım. Hemen uyumasını beklemiyordum tabi ama 1,5 saat ağlamasını da… O kadar ağlıyordu ki ağlamaktan arada öğürüyor, sesi kesildiğinde katılıyordu. Buna dayanmak çok ama çok güçtü. Başka şansım olmadığını kendi kendime tekrar ediyordum. Vücudu yay seklini alıp katıldığı an kucağıma alıyor, konuşmadan göz teması kurmadan kucağımda tutuyor, sakinleştiği an yatağa tekrar koyuyordum. Bu işlemi kaç kere yaptığımı hatırlamıyorum ama ilk gün 1,5 saatte uyuduğunu çok iyi biliyorum. Deniz Tan uyumuştu ama ben dayak yetmişten beterdim. Akşam da aynı ritüelleri tekrarladıktan sonra kendi yatağına koyup uyku eğitimine devam ettim. Akşam daha kısa sürede uykuya geçtiği için ertesi güne moralim yerinde başladım.

2. gün aynı uyku saatinde yatağına koydum. Ortalama 15 dakikada bir göz teması kurmadan kucağıma aldım. Ağlaması hafiflediği an yatağına bıraktım. Sonuç uykuya geçiş 50 dakika…

3. gün aynı işlemler, aynı saat  ve aynı ritüeller. Sonuç 40 dakikada uyuyan bebek. Beşiğe koyup kaldırmaktan sakatlanan bir bel!

4.gün gerçekten yorulmuştum ve uyku saati yaklaştıkça strese giriyordum. Yine aynı şeyler yaşanacak, komşular ne düşünüyor acaba? Gerçekten uyku konusunda takıntılı olmayıp her şeyi oluruna mı bırakmalıyım? Hem annelerimiz bizi nasıl uyuttu ki?

Kafamda deli sorularla başladım uyutma idmanına ve yine 40 dakika sürdü.
Bebeklerin hisleri o kadar kuvvetli ki içimizde yaşadığımız tüm stresleri, ikilemleri hemen hissediyorlar. Bu yüzden 4. gün hiç bir yol alamadım. İşe başlamama sadece 1 hafta kalmıştı. Ha gayret diyerek 5. gün girdim odaya, o da ne; sadece 10 dakikada evet sadece 10 dakikada uyudu. Hem de ilk gün ile kıyaslarsak buna ağlama bile denmezdi.
6. gün ritüeller ile yatağa konan ve huzurla uyuyan bir bebek… Ve sonrası hep aynı. Sadece 6 gün sonra kendi kendine uyuyan bir bebeğe sahip olduğuma göre güvenle işe başlayabilirdim.
Deniz Tan şu anda 36 aylık, hiçbir şey değişmedi. Ama ben de değişmedim. Örneğin dışarıda işim var bugün de pusetinde uyusun demedim. Hayatımı tamamen oğlumun uyku saatlerine göre ayarladım. Dışarıda bir işim varsa erkenden hallediyor uyku saatinde yatağında uyumasını sağlıyorum. Evime davet ettiğim misafirleri oğlumun uyku saatine göre ayarlıyorum. Böylece hem o, hem de biz rahat ediyoruz. Tatillerde bile bu düzen kolay kolay değişmiyor. Uyumayı öğrenen çocuk için uykuya geçmek çok doğal bir hal alıyor. Şu anda kreşe gidiyor. Duyduğuma göre en çabuk uykuya geçen bizimki oluyormuş. Hatta bir kaç kere uykusunun  geldiğini söyleyip tek başına uyku odasına gidip uyuduğu bile olmuş.

Uyku eğitimi vermeye niyetlenen anneler için tavsiyem kararlı olmanız ve kulaklarınızı çevreye tıkamanız. Gördüğüm kadarı ile evin içinde anneye müdahale eden birileri oldukça annenin tek başına kararlı olması da yetmiyor.

Tüm anneler çocukları için en iyisini ister ve bunun için en doğru zamanı yine anneler bilir. Hepimize bitmeyen bu yolda kolaylıklar, bebeklerimize de huzurlu ve derin uykular diliyorum.

Sevgiler

Konuk Yazar: Zeynep Bade Karapekmez

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. ceren

  Zeynep Hanim gunduz uykularinda ne yaptiniz? BIr de gece hi uyanmadan mi uyudu butun gece ? ben en cok saat 4 ‘te uyanirsa ne yaparim diye dusunuyorum. Biraz daha detay verir misiniz?

 2. Hilal Çınar

  uyku eğitimine başladığınızda bebeğiniz ne kadarlıkdı?

 3. Ayse

  Merhaba:gece uyanmalarina cozum bulan var mi acaba.oyle bir iki degil her saat basi uyanan bir oglum var beni cok zorluyor bu durumu.gece besemelerini biraktim.biraz daha ciddi olursam kendincede uyumaya baslayacak ama saat basi uyanip sil bastan yaspmak artik biktirdi.gunduz aksam olmasin ; aksam da artik sabah olsun diye beklemekten helak oldum.

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi