Çocuk gelişimi

Menstrüasyon ve Regl Kız Çocuklarına Nasıl Anlatılmalı?


Annesinin kişisel çekmecesine ulaşıp, bir kutu tamponu çıkaran 7 yaşındaki kız çocuğu sorar: ‘Bunlar nedir anneciğim?’. Hazırlıksız yakalanan anne kızına dönüp, doğaçlama bir şekilde ‘Hmm, onlar cam sileceklerinin temizleyicisi tatlım’ der.

Siz acaba kızınızla ilk regli hakkında konuşmak için bu örnekten daha hazırlıklı olabilecek misiniz? Bu zaman, sizin düşündüğünüzden çok daha yakın olabilir.

Kız çocuklarının ilk regli genellikle 12 yaş civarında olmasına rağmen bazıları bu süreci daha erken yaşar. Hatta ilk regli yaşamadan önce, vücudunda bir sürü değişiklik farketmeye başlar. Güncel araştırmalara göre, kız çocuklarının birçoğunda, 9-10 yaşlarında iken göğüs uçları belirginleşmeye başlamaktadır. Bu gelişmeler yaşandığında, ilk reglin çok uzak olmadığını anlayabilirsiniz: Kasık ve koltuk altı kıllanma dönemi, menstruasyon başlangıcından 6 ay önce gözlenirken, göğüs uçlarının belirginleşmesi genellikle kız çocuğunun ilk reglinden yaklaşık 2 yıl öncesinde yaşanmaktadır.

The Inside Story on Teen Girls: Experts Answer Parents’ Questions’ kitabının yazarı Psikolog Dr. Karen Zager’a göre ‘ Kız çocuklarının ilk regli, uzun yıllar boyunca normal gelişimlerinde yer alan fiziksel ve psikolojik değişiklikler ile ilgili birçok diyaloğa yol açacak birer dönüm noktasıdır. Bu diyaloglar uygun yollarla, yaşlarını geçirmeden erken dönemlerinde başlamalıdır.’

Kız Çocuklarıyla İlk Regl Hakkında Konuşurken Kullanılabilecek 7 Tavsiye:

1- Regl ile ilgili genel itibariyle konuşmaya erken yaşta başlayın: Zager’a göre: ‘Doğal gündelik akışın içeriğine ekleyin, böylelikle çocuk daha rahat kabullenecektir. Ona şu şekilde açıklayabilirsiniz: ‘Senin vücudun da gelişecek ve bir gün anneninkine benzeyecek,  göğüslerin büyüyecek ve bazı bölgelerde kıllanmalar olacak. Yetişkin bir kadın olmaya hazırlandığın için vücudunda bir sürü değişiklik yaşayacaksın.”

2- Kızınız büyüdükçe daha detaylı açıklamalar yapın: Menstrüasyonun ne anlama geldiğini anlatabilirsiniz. Örneğin ilk reglin nasıl olabileceğinden ve cinsel ilişkiye girerse hamile kalabileceğinden bahsedebilirsiniz.

3- Yaşına uygun, basit ve gerçekçi cevaplar verin: Konu ile ilgili gergin hissettiğiniz için ayrıntılı, karmaşık açıklamalar yapma yoluna gitmeyin. Eğer çocuğunuz bir kutu tamponu bulursa menstrual döngü, ovulasyon ve kadın anatomisi ile ilgili 2 saatlik bir konuşma yerine basit bir açıklama yapmayı tercih edin: ‘Anne her ay regl döneminde bunları kullanıyor’.

4- Kızınızın gerçekte neyi sorduğunu, merak ettiğini anlayabilmek için zaman ayırın: Kızınızın sorabileceği soruları bildiğinizi varsaymak yerine, ne hakkında sorabileceği ile ilgili düşünmeye zaman ayırın. Eğer size regl kanaması ya da diğer kızların ilk reglleri hakkında konuşmalarıyla ilgili bir şey sorarsa, ona öncelikle tam olarak ne duymuş olduğunu sorun. Bu sayede, düzeltmeniz gereken yanlış bir bilgi duyup duymadığını öğrenmiş olursunuz. (Aynı zamanda en uygun cevabı nasıl verebileceğiniz konusunda zaman kazanırsınız.)

5- İlk regl hakkında konuşabilmek için kendi ilk deneyiminizi örnek olarak kullanın: Sağlık, çocuk bakımı ve ebeveynlik hakkında bir çok popüler kitabı bulunan, yazar Lynda Madaras’a göre ‘Sormak istediğin bir soru var mı?’ demek gayet iyi bir çözüm ve gerçekten bulunduğumuz gezegende şu cevabı veren bir çocuk olabilir; ‘Evet, benim birkaç sorum var, işte bunlar..’. Ama çoğunluğu bunu yapmaz. Bunun yerine daha rahatlatıcı bir yaklaşımla ilerleyebilirsiniz: ‘Biliyor musun ben de senin yaşındayken ilk reglimle ilgili çok endişelenmiştim çünkü çok acı vereceğini sanmıştım. Sen de endişe duyuyor musun?’.

6- ‘Bilmiyorum’ cevabının oldukça kabul edilebilir bir cevap olduğunu bilin: Bazen çocuklar hiç hazırlıklı olmadığımız soruları sorarlar. Madaras’ın kayıtlarından bir örnek: 5 yaşındaki çocuk annesine ‘Bana hamile kaldığın gece kim üstteydi?’ diye sorar. Böyle bir zamanda, şu cevabı vermek gayet uygun olacaktır; ‘Çok güzel bir soru. Bunun hakkında biraz düşünüp, sana cevap vereceğim.’ (Ama mutlaka dönüş yapın, unutacağını umut ediyormuş gibi görünmeyin).

7- Kızınıza sadece bir kitap veya video verip, bilgilenmesini beklemeyin: Bir kitap veya videoyu, menstruasyonu tartışmak için bir geçiş noktası olarak kullanabilirsiniz, ama kızınızın eline sadece bir kitap tutuşturmakla işinizin bittiğini düşünmeyin. Onunla birlikte okuyun ya da izleyin ve sonrasında da onun hakkında konuşun. (Madaras’ın ‘What’s Happening To My Body?’ kitabı güzel bir alternatif sunarken, ‘My Body’, ‘My Self’ kitapları da aynı zamanda menstruasyon ve ergenlikle ilgili araştırma notları ve soru-cevap bölümleri içeren faydalı kaynaklardır.) (Bu konuda Türkçe kaynaklar buldukça, ilerleyen dönemde sizlerle paylaşacağız Uykusuz Anneler)

Bir Kız Çocuğu İlk Regl ile İlgili Ne Bilmek İster?

Ergenlik yaklaştıkça kız çocukları, çocukluğu geride bırakıp, ‘kadın olma’nın heyecanını yaşarlar. Ancak, büyük ihtimalle menstrüasyon ve vücudunda başlayan değişimlerle ilgili daha derin düşünceler, endişeler ve korkuları da yaşamaya başlarlar. Bu süreçte kendilerine sorabilecekleri tipik soru örnekleri:

İlk regli okuldayken yaşarsam ne olur? Madaras’a göre bu düşünce birçok kıza büyük bir korku yaşatmaktadır. Kızınızla birlikte bu konuyla ilgili neler yapılabileceği hakkında stratejiler kurun – çantasında önlem olarak gereken eşyaları taşımak – okulun hemşiresine başvurmak – acil durum olarak tuvalet kağıdı kullanmak. Ancak, muhtemelen en çok leke oluşmasından endişeleniyor olacak. Onu böyle birşey yaşamayacağına dair rahatlatmalısınız.

Henüz ilk reglimi yaşamadım ama iç çamaşırımda beyaz lekelenmeler var. Bunlar nedir? Bu da birçok kız için diğer bir büyük endişe ki, hasta olduklarını ya da mastürbasyon yaparken kendilerine zarar verdiklerini bile düşünebilirler. Madaras bu konu hakkında ‘ Onlara fizyolojik bilgileri aktarın- vajinal akıntı, sadece vajinanın temiz tutulması için gereken, son derece normal bir durum’ der.

Tamponu nasıl kullanacağım?

Hijyenik pedlerin kullanımı şekil itibariyle açıkça anlaşılabiliyor ama tamponlar için durum biraz daha karmaşık gözükebilmektedir. Kızınıza tampon kullanmak için, regl ile ilgili daha rahat hissedeceği zamanı beklemesini önerebilirsiniz. Günümüzde kullanılan pedler, aktif ve sportif yaşam için çok daha elverişli ve geçmiştekilere kıyasla çok daha saklaması kolay boyutlara sahiptir.

Tampon kullanımına başlayacaklar için bazı tavsiyeler: * Vücudu için hangisinin daha rahat olduğuna karar verebilmek için öncelikle küçük boyutlu tamponla başlamak. * Her 4-8 saatte tamponu değiştirmek. * Yerleştirmeden önce ve sonra ellerin yıkandığından emin olmak.

– Ben normal miyim?

Kız çocuğu, reglini erken/ geç veya ‘ortalama’ yaşta yaşasa bile, büyük ihtimalle yine de kendinde bir sorun varmış gibi bir endişeye kapılacaktır. Zager der ki’ Duygusal salınımlar erişkinliğin bir parçası ve biz hepimiz kendimiz dışındaki herkesin normal geliştiği ancak, kendimizin normal olmadığı hissiyatını yaşarız. Kızınızın, doğal bir şekilde geliştiği ya da erken gelişme gösteriyorsa diğer kızların da onun gibi gelişeceği konusunda içini rahatlatın.’

‘Ben normal değilim’ korkusu, erken yaşanan menstrüasyonun doğal dalgalanmalarını, sıkıntılı olaylara dönüştürebilir. Ergenlik üzerine çalışmalar yürüten Dr. John Steever ‘Kızınızın, ilk senesinde, her ay düzenli regl yaşamayabileceğini bildiğinden emin olun. İlk sene ve akabinde, düzensiz regl yaşanması çok yaygın karşılaşılan bir durum. Buna ilave olarak, kızınızla, kramplar, artan su ihtiyacı, kilo değişimleri, modundaki dalgalanmalar ve başağrıları gibi periyotla birlikte yaşayabileceği semptomları konuşmaya çalışın’ der.

Zager’e göre ‘Menstrüel krampları ve diğer semptomları kimse sevmez, ancak, yaşımız ilerlediğinde, genellikle ne zaman ortaya çıkacaklarını tahmin ederiz ve tamponlarımız, ağrı kesicilerimiz bizimledir, kötü sürpriz ve gerginlikten uzak durabiliriz. Genç kızlar, ilk menstrüasyon döneminde genellikle gergindirler, bu yüzden onları bu sürece hazırlayıp, desteklemek büyük önem taşımaktadır’.

 

 

  • Yazı https://teens.webmd.com/features/girls-first-period’den çevrilmiştir.

   

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi