Duyurular Röportajlar

Momo Anaokulu

momo anaokulu
Sevgili Uykusuz Anneler,
Sizleri Uzm.Psk.Iraz Toros Suman’ın yeni anaokulu ile tanıştırmak istiyoruz. Uykusuz Anneler olarak bilgi ve görüşlerinden sıkça faydalandığımız, anne hassasiyeti ile uzman bilgisini birleştirerek başladığı bu yolda ona yeni çocuklarıyla keyifli, mutlu yolculuklar diliyoruz.
Momo Anaokulu
momo anaokulu
Momo Anaokulu’nda çocuklar için neler var? Iraz nasıl bir anaokulu hayal etti ve gerçekleştirdi?
Momo Anaokulu’nda; yönlendirilmemiş, bir yetişkin tarafından planlanmamış, öğretme ve akademik bilgi verme hevesiyle bölünmemiş bolca oyun zamanı var çocuklar için. Bu oyunları oynarken de dokunabildikleri doğal malzemelerle dolu sınıfları ve bahçeleri var çocukların. Ben  yoğun, fazla uyaranlı ve yetişkinlere bile hızlı gelen günlük akışın dışında tutabildiğim bir alan hayal ettim fiziksel olarak, ruhsal ve duygusal olarak ise bütünlük içinde geçen oyun ve masal dolu zamanlar diledim. Gerçekleştiğini görüyoruz velilerimiz ve çocuklarımızla birlikte. Veliler dışarıda kalmasın dedim yola çıkarken, kalmadılar..Okulumuzu beraber boyuyoruz, mentorumuz sadece eğitimcilerle değil onlarla da buluşuyor, ayda bir biraraya geliyoruz ve her çocuğu mutlaka evinde de ziyaret ediyoruz. Çocuklar çocukluklarını yaşasınlar dedim, doya doya oyun oynuyorlar hem kocaman bahçemizde meyve ağaçlarının altında hem de kocaman ve sıcacık sınıflarında..Masal dinliyorlar, sağlıklı yemekler yiyorlar ve empatik yetişkinler eşlik ediyor gün içinde onlara.
momo anaokulu
Kaç yaş sınıfları var, kayıtlar devam ediyor mu?
3-6 yaş için iki,  24-36 ay için 1 sınıfımız var.
3-6 yaş aralığı sabah 09.00 da gelip 16.00 da ayrılıyor.
24-36 ay aralığı ise 10.00 da gelip 12.00 de ayrılıyor.
Bu sene kayıtlarımızı okul iklimimizin ve kültürümüzün sağlıklı oluşması ve her çocuğumuzla/velimiz ile bire bir ilgilenebilmek için 1 sınıf ile sınırlı tutuyoruz 3-6 yaş aralığını.
momo anaokulu
 
Momo Anaokulu’nda uygulanan belli bir pedagojik yaklaşım var mı?
Ben ve ekibimizden 1 eğitmen daha oyun terapisti, dolayısıyla planlı bir şekilde oyunu merkeze alan bir yaklaşım ile yola çıktık. Diğer taratan sürmekte olan Waldorf eğitmen eğitimi sürecime diğer eğitmenlerimiz de dahil oldu yuvamızdan. Bu 3 senelik uzun bir yol, yolda tabelamıza Waldorf yuvası ibaresi ekleyebiliriz.
momo anaokulu
Öğle uykusu uyuyorlar mı? 
Şu anda tüm çocuklarımız dinlenme saatinde masal dinleyerek geçiriyor uyku için ayırdığımız zamanı, dilerlerse uyuyabileceklerini bilerek.
momo anaokulu    momo anaokulu
Bahçenin çocuklar için bir cennet olduğunu gördük. Çocuklar bu bahçede ne kadar zaman geçiriyor. 
Çocuklar okulda geçirdikleri 7 saatin 3 saatinde bahçedeler, açık hava çocuklar için çok önemli, doğa ile bütün olduklarını hissetmek henüz çok da geride bırakmadıkları hareket ihtiyaçlarını karşılayabilmek için önemli. Bahçemizde de sınıflarımızdaki gibi plastik malzemeden ve yetişkin tarafından yapılandırılmış alanlardan uzak durduk. Kendilerini bir koruda hissedebilecekleri malzemeler ve müdahelesizlik var ellerini attıkları her yerde. Kütükler, kum, oyun evi, çitler ve hamaklar var bahçemizde, doğal ve olması gerektiği gibi.

Uzman Psikolog Iraz Toros Suman

MOMO Anaokulu

0 216 410 21 30

Göztepe Mahallesi, Tanzimat Sokak, No 50.

Kadıköy/ İstanbul.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi