Yaşam

Mutlu olmak için 3 neden

Bir anneden, başka annelere öneriler…

Mutlu olmak için 3 neden

 

Anne olmak eşsiz. Kelimelere dökemiyoruz duygularımızı. Bir diğer yandan zor da. Caitlin Fisch de yazısında demiş ki “Zor olsa da mutluluğu bulabilirsiniz. İşte 3 yöntem.”

1. Kendi işinizi yapın. Evden yürütebileceğiniz bir iş yapabilirsiniz. (İşte burada biz devreye girdik ve diyoruz ki, bu zor. Öyle hemen kolayca olmuyor. Ancak eğer fırsat varsa denemelere başlamak gerek. Yoksa da bir sonraki cümlede okuyacağınız diğer önerileri uygulayabilirsiniz.) Spor yapın, bir neden olmadan güzel yemekler pişirin, aşk kitapları okuyun… Her şey olur! Sizi kendiniz gibi hissettirecek ne varsa onu yapın. Sadece anne olmayın.  Çalışıyorsanız, hafta sonun kendinize zaman ayıracak bir aktivite bulabilir, çalışmıyorsanız da evden yapabileceğiniz işlere bakabilirsiniz. Çünkü “bir şey yapmak” insana kesinlikle iyi hissettiriyor.

Bunların hepsini uygulamak zaman alabilir. Bir annenin yapacağı şeyler asla bitmez evet, fakat kendimize de zaman ayırmalıyız. Ve bir de bundan keyif almalıyız. Hem bu çocuklarımıza da güzel bir örnek olur.

2. Günde bir öğününüz özel olsun. Evet, oturun ve sizi mutlu eden bir şeyler yiyin. İlle sağlıksız olmasına gerek yok ki. Glutensiz bir menü de olur, vegan da, çok sağlıklı başka bir şey de. Mühim olan, yerken de sonrasında da iyi hissetmeniz. İsterseniz çocuklarla beraber yiyin, isterseniz eşiniz onları uyuturken isterseniz de onlar başka bir şeyle meşgulken. Fakat, yiyin!

3. Güzel bir bakım yapmaya çalışın. Bu köpük banyosu da olabilir, masaj da, tek başınıza alacağınız uzun bir duş da. Ya da… Eskiden “kendine zaman ayır, sakinleş, uyu” diyenlere kızardım fakat şimdi anlıyorum söyleyenleri. Bunu anlamam zaman almış olsa da, yapıyorum artık. Yukarıda söylediklerim de benim için keyifli saatler geçirme seçeneği değil. Cumartesi günleri geç uyanmak, kalkıp ailemle kahvaltı etmek, çocukları babalarıyla beraber parka gönderip evde tek kalmak benim en sevdiklerimden biri. Bu zaman zarfında ne yapıyorum. Bazen evi temizliyorum, bazen elime geçen bir dergiyi okuyorum, bazen bebeğimi emziriyorum, bazen bebeğim uyuduktan sonra hiçbir şey yapmadan oturuyorum. Eşim ve çocuklar geldiklerinde de bu kez ben çocuklarla çıkıyorum, o uyuyor. Böylece ikimiz de hem uyuyabiliyor hem de evimizde tek başımıza zaman geçirebiliyoruz.

İşte bunlar bizim “kendimize değer verme” yöntemlerimiz ve anlamamız uzun sürdü. Karar verin. Eşinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla konuşun, elbet bir yol bulacaksınız.

Tam olarak bunları söylüyor Caitlin Fisch. Bazı örnekler fazla imkansız gibi görünse de herkesin kendini mutlu etmek, rahatlamak için bir seçeneği vardır. Yeter ki isteyelim, yeter ki bulalım. Biz mutlu olursak, bütün aile mutlu olur.

 

Yazı ve görsel http://www.huffingtonpost.com/caitlin-fisch/3-rules-for-happy-moms_b_14716826.html?utm_hp_ref=motherhood adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi