Çocuk Çocuk gelişimi Editörün Seçimi Uncategorized

Nasıl Duygusal Zekası Yüksek Oğlanlar Yetiştirilir?

 

Oğlanların kızlara göre duygusal açıdan daha az kompleks olmaları bir mittir. Los Angeles’da görev yapan psikoterapist Shira Myrow bu durumun zamanla öğrenildiğini söylüyor. Myrow, ‘Oğullarımızı bu mitin devam edeceği bir kültür içinde yetiştirmeyi sürdürüyoruz ve sonuç olarak genellikle oğlan çocukları duygularını çok erken yaşlarda kapatmayı, saklamayı öğreniyorlar. Bu sonuç sadece duyguların açık bir şekilde ifade edilmesini engellemiyor ayrıca samimi ilişkilerin oluşması konusunda da bir engel halini alıyor’ diyor.

‘Bu durumu her gün çiftlerde görüyorum. Erkekler her zaman büyük bir eksiklikle geliyorlar. Duygularını ifade edebilecek sözcükleri olmadığı için partnerlerinin hangi duygularına dokunmalarını istediklerini ifade edemiyorlar.’

Myrow, erkeklere en baştan ve küçük adımlarla duygusal açıdan partnerleri ile bütünleşmiş ve karşılık veren bireyler haline gelmeleri için yardım ediyor. Eğer oğullarımızı merhametli ve duygusal zekası desteklenmiş bireyler olarak yetiştirebilirsek tüm toplum için anlamlı olacağını düşünüyor.

Duygusal Zekası Yüksek Çocuklar Yetiştirmek

Duygusal zeka sosyal bir süper güç sahibi olmakla aynı şeydir. İçinde ne olduğuna dikkat etmeyi öğrenmek sana başkaları ile etkili ve otantik bir iletişim kurma konusunda yardım eder. Çocuklarımıza bu özellikleri yapılandırma konusunda yardımcı olabiliriz.

Oğullarımıza roller biçen kültüren mitleri yok etmenin zamanı geldi. Sıklıkla duygularını ifade etmenin onları zayıf göstereceği ve partnerinin cinsel sınırlarına saygı duymaktansa cinsel bir fethin daha önemli olduğu erkelere öğretiliyor. Bu her iki mitte birbiri ile bağlantılıdır. Seks ve kadın ile ilgili çarpıklıkların içselleştirilmesine birçok kültürel olgu özellikle de porno katkıda bulunur. Başkalarını objeleştirdiğimizde insanlığımız ve ahlaki pusulamızla da ilişiğimizi kesiyoruz. Gerçek seks ve samimiyetin neye benzediği anlaşılmaz hale geliyor. Başkalarına kompleks ya da hassas görünmeyeceğimiz bir ruh haline geçiş yapıyoruz.

Ebeveynler olarak şunu kabul etmeliyiz ki önceki jenerasyonlara göre çocuklarımızı seks konusunda eğitmek için daha az etkiliyiz. Sosyal medya ve internette rekabet öne çıkartılıyor, sosyal çemberlerinin yanı sıra kendileri yaşındaki çocukların davranışlarını da önem derecesi ile sahipleniyorlar. Kendimizi çocuklarımızın maruz kaldığı uyaranları anlamak için eğitebilir, kendi endişelerimizle başa çıkarken çocuklarımıza alternatif bilgiler sağlayabiliriz. Bunu söylemekle beraber hiç kolay bir iş olmadığını belirtelim.

Problemin üstesinde gelebilmek için ilk adım bugünün dünyasında seks ve ilişkilerden konuşmanın normalleştirilmesi gerektiğini anlamaktır. Çocuklarınıza okulda ya da internette neler gördüklerini ve onlara bunun nasıl hissettirdiğini, neler düşündürdüğünü sorun.

Mindfulness uygulamaları duygusal zekanın geliştirilmesi açısından özellikle oğlanlar için çok faydalı. Duyguları ile düşünceleri ve algıları arasındaki farkları anlayabilmek ve fakrındalık hali yaratmak için uygulanan bir süreçtir. Mindfullnes ayrıca zor duygular ve dürtülerle başa çıkmak için önemlidir. Çocuklarımızı utandırmak yerine onlara oturup rahatsız edici duygular gidene kadar düşünmeyi öğretebiliriz.

Ergen çocuklarınızın hissettikleri her duygu karşısında bir tepki vermektense duygu ve düşüncelerini gözlemlemeyi önerebilirsiniz. Duygular bir kar küresindeki kar parçacıklarını yavaşça düşmesine benzer. Duygular gelir ve gider bazen de yoğun hissedilir ama hiçbir duygumuzu bu artık kalıcı bir durumdur diyerek tanımlamayız.

Sonraki adım duygularımız konusunda meraklı olmak ve duygularımızı bastırmak yerine onları isimlendirmek. Duygunu isimlendirdiğin zaman onu netleştirmiş olursun ve bir durum karşısında nasıl reaksiyon vermek istediğin konusunda daha bilinçli olursun. Mindfullnes merhameti, kendini sevmeyi, empati ve kabullenmeyi ve başkaları ile sağlıklı ilişkiler kurmayı teşvik eder.

İşte bir örnek; ergen çocuğunuz yanlış ya da başkasına saygısızca bir şey yaptığını bilse ama arkadaşları tarafından baskı altında olduğunu hissetse çocuğunuzda gözlemleceğiniz endişe ve hatta öfke çocuğun yaptıklarıyla ahlaki değerlerini örtüşmemesi durumunun dışa vurumudur. Sosyal reddediliş korkusu olmaksızın hayır demek önemlidir. Sık sık oğullarımla konuşurken varsayımsal ahlaki ikilemler yaratırım. Araba kullanırken etraflarında herhangi bir baskı olmaksızın bu ahlaki problemleri çözmelerini isterim. Duygularının tamamen farkında olma durumunun temellerini kavramaya başladıklarında seks ve cinsellik konusunda hissedebilecekleri kafa karmaşıklığı ve rahatsızlığı tolere edebilirler.

Ebeveynler İçin Öneriler

Sürekli iletişim: Açık uçlu sorularla sağlıklı maskülenite, karşılıklı rıza, seks ile beraber gelen karmaşık duygular, ilişkilerdeki saygı ve doğrudan iletişim konularını tartışın. Bunlar konuşurken ergen çocuğunuz kadar sizin de tuhaf ve endişeli hissedebileceğinizi kabul edin. İlk denemelerde sizinle konuşmak istemeyebilirler ama denemeyi sürdürün.

Onları suçlamayın ya da utandırmayın: Bunlar çocuğunuzu duygularına karşı kapatmanın en hızlı yoludur. (kaynak önerisi:Emily Nagoksi üniversite çağı çocuklar, ergenler ve özellikle kadın cinselliği ile ilgili harika bilgileri ebeveynler ile paylaşıyor.)

Seks pozitif olun: Cinselliği insan gelişiminin doğal ve gerekli bir parçası olarak görün. Bu konu ile ilgili meraklı olmak ve kuvvetli hisler taşımak gayet normaldir. Seks yetişkinlerin yaptığı sohbetlerden ayrıştırılmaması gereken bir konudur.

Etkileme ve kontrol arasındaki farkları anlayın: Çocuğunuza etrafındaki medyayı takip ederken bir içerik değerlendirmesi yapabilmek için yardımcı olmak istiyorsunuz. Sohbete arkadaşlarının önemli olduğu ve arkadaş baskısının beklentileri etkileyebilecek güçte olduğunu anladığınızı söyleyerek açabilirsiniz. Kulağa ne kadar zor gelirse gelsin kendi hatalarından ve tecrübelerinden öğrenmelerine izin verin. Özellikle ilişkilerinde, deney yapmalı ve başarısız olmalılar ki keşfedebilsinler.

Duygusal yakınlık konusunda rol model olun: Diğerleri hakkında otantizm, saygı, merhamet ve merak hissetmek… Birbirine çok bağlı ilişkilerde çok fazla korku vardır ancak sağlıklı olan ilişkiler çok fazla sevgi, güvenlik hissi, destek ve bağlantı sunabilir. Bu durum erkeklerde duygu ve ifade arasındaki doğal olmayan bölünmeyi önlemek için çok önemli… Onlar için ve hepimiz için böylesi çok daha iyi.

Yazı:

https://goop.com/wellness/mindfulness/how-to-raise-boys-to-be-emotionally-intelligent/

Görsel:

https://www.pexels.com/photo/kids-sitting-on-green-grass-field-1094072/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi