Anne-Baba Çocuk gelişimi

Neden fark yaratan ebeveynlik?

Sosyal girişimciliği destekleyen bir STK olan Ashoka “Fark Yaratan Ebeveynlik” projesini hayata geçirdi.

Sosyal Girişim; “bu dünyada yolunda gitmeyen bir şeyler var ve ben bunu değiştirmeye nasıl katkıda bulunabilirim” diyen ve harekete geçen insanların girişimleri. Temel Aksoy’un sosyal girişimcilik yazısında daha detaylı şekilde sosyal girişimciliği anlamak mümkün.

Sosyal girişimciler için dünyada fark yaratmaya çalışan insanlar diyebiliriz…Biz ebeveynler neden fark yaratmak ya da fark yaratan çocuklar yetiştirmek isteyelim?

Çünkü artık dünyanın sadece “benim hayatım, benim iyiliğim” diyen insanların kurduğu düzenle yürümediğini el birliğiyle kanıtladığımız noktaya geldiğini görüyoruz. Ancak kendi dışındaki canlıların ve de dünyanın kendisinin iyiliğini de dert edinmiş bireyler yaşamı devam ettirecek. Ve hepimizin içinde “önce ben” değil  “önce biz” demenin iyi geldiği bir yer var. Orada umut var. Ve ebeveynler olarak o umudu çocuklarımızla büyütebileceğimizi biliyoruz.

Ashoka ağındaki sosyal girişimciler ile yapılan görüşmeler sonucunda, bu özel insanların yetişkinlikte birdenbire ve kendiliğinden fark yaratan bireylere dönüşmediklerini; bu tohumların çocukluk ve gençlik döneminde atıldığını görmüş. Ebeveynlerin de içgüdüsel olarak, bu becerilerin gelişimi için her gün çaba harcadığından yola çıkarak ebeveynlere yardımcı olmak için Ashoka’nın değişim öncüleri ağından edindikleri ipuçlarını ve fikirlerini aşağıdaki gibi hazırlamışlar.

EMPATİ

Empati, sağlıklı ve başarılı bir hayat için gereken temel bir beceridir.
Empati, diğer üç temel beceriyi kullanmanın da önkoşulu niteliğindedir. Empatinin yaşam boyu kullanılacak ve içten gelen bir beceri haline gelmesi, bu becerinin çok küçük yaşlardan itibaren desteklenmesi ve küçük çocuklara bu konuda örnek olunmasıyla mümkün olacaktır.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

 • Çocuklarınızın bir başkasına fiziksel veya duygusal olarak zarar verdiğini düşündüğünüz anlarda, onlardan suçlayıcı olmayan bir dil ile önce olayı anlatmasını isteyin. Bu olay karşısında çocuğunuzun nasıl hissettiğini sorun ve samimi bir merakla anlamaya çalışın. Ardından bu olayın karşı tarafı nasıl    etkilemiş olabileceğini sorarak, karşı tarafın nasıl hissetmiş olabileceği üzerine düşünmesini sağlayın. Sonrasında olaya dahil olan herkesin bu süreçten daha az zararla çıkması için başka neler yapılabilirdi üzerine düşünmeye davet edin. Onları yaratıcı olmaları, kendilerine ait fikirler ve çözümler ortaya koymaları için yüreklendirin.
 • Çocuklarınızı okulda yeni arkadaşlar edinmeleri ve eğer sınıflarına yeni gelen öğrenciler varsa, onları içtenlikle karşılamaları konusunda cesaretlendirin, bu kişileri tanımaya çalışsınlar ve onların rahat hissetmelerine yardımcı olsunlar. Arkadaşlarına sorunlarını dile getirmelerinde ve ardından arkadaşlarının kendi çözümlerini yaratmalarında yardımcı olmaları iyi bir başlangıç noktası olabilir.
 • Çocuklarınızla içinde yaşadığınız topluluğun veya dünyanın karşı karşıya kaldığı toplumsal zorluklar hakkında konuşun. Onlardan konuyla ilgili duygularını dile getirmelerini isteyin ve onlara konuyla ilgili kişilerin ne yapmaları gerektiğini sorun. Gönüllülük yapmaları için onları teşvik edin.
 • Çocuklarınızla birlikte tarih okuyun ve söz konusu olayları onlar yaşasalardı ne hissedecekleri ve ne yapacakları konusunda konuşun. Bunu yaparken barışçıl bir dil kullanmaya özen gösterin.
 • Eğitimli ya da saldırgan olmayan hayvanlarla çocuğunuzun etkileşime geçmesini sağlayın. Akıllı ve kendini ifade edebilen bir evcil hayvanı ağırlayın ve/veya onunla etkileşime geçin. Hayvanın neler deneyimlediğini veya hissettiğini anlamaları için çocuklarınıza yardımcı olun.

EKİP ÇALIŞMASI

 • Çocuklarınızı ekip kurmak, spor takımları oluşturmak ya da bunların parçası olmak konusunda teşvik edin.
 • Grup içindeki bireysel deneyimlerini, grup dinamiklerini dinleyin ve onları parçası oldukları ekibin/ takımın gelişmesi için neler yapılabileceği üzerine yaratıcı, yeni yollar keşfetmesi ve denemesi için yüreklendirin. Yeni fikirlerini denemeleri için fırsat verin, bütün takımla beraber çalışmanın, kurdukları etkileşimin ve takımı nasıl şekillendirdiklerinin önemini anlamalarını sağlayın.
 • Çocuklarınıza ekip çalışması gerektiren ve mentorlük içeren işler bulmaları konusunda yardım edin.
 • Hem çocuğunuzun hayatında hem de kendi hayatınızda yolunda giden ve yolunda gitmeyen örnekler üzerine konuşun. Neyi nasıl daha iyi yapabileceğinizi birlikte düşünün.
 • Çocuklarınızı aile içinde yaşanan sorunlarla ya da alınması gereken kararlarla ilgili çözüm sürecine dahil edin.
 • Kardeşlerin aralarındaki tartışmalara, anne babaları devreye girmeden, çözüm bulmalarını sağlayın.

FARK YARATMA

 • Değişim yaratmak, sorunlara çözüm üretebilmek ve bu çözümleri uygulamaya koyabilmektir. Çözüm empati yoluyla geliştirilmeli; içinde takım çalışması ve çözümü üstlenen gençler olmalı. Çocuğunuz karşı karşıya kaldığı durumu çözecek bir plan geliştirmeye başladığında, onu bu planı sınamak konusunda cesaretlendirin. Bu çözüm herkesin iyiliğini gözeten bir çözüm mü? Saygı ve sevgi kültürüne hizmet ediyor mu?
 • Çocuğunuzun ilgi duyduğu konuyu tartışmasını sağlayın: Neden bunu bir sorun olarak görüyor ve nasıl çözebileceğini düşünüyor? Beyin fırtınası aşamasında bütün fikirler eşit derecede iyidir. Yeni iç görüleri, özellikle de yeni fikirleri kutlayın. Hatta bazı zamanlarda eyleme geçmeyi teşvik edin.
 • Çocuğunuzun toplumsal dinamiklere ilişkin merakını sürekli tetikleyin ve toplumun ileride hangi noktaya varacağı, bunun nasıl olacağı konusunda tahminde bulunma (hatta bu konuda rol oynama) konusunda kendilerine güvenmelerini sağlayın.
 • Çocuğunuzun bir işi yaparken ya da problemi çözerken size yardımcı olmasına izin verin; tercih etmediğiniz bir yöntem önerse bile.

 

Bunlarla birlikte gündelik hayata bu becerileri dahil edebilmek için yol gösterici uygulama önerileri de var. Bu görselde göreceğiniz önerileri söylemeyi, yapmayı denemenin sadece çocuklar ile ilgili değil yetişkin hayatımızda ve ilişkilerimizde de fark yaratacağını düşünüyoruz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi