Uyku Eğitimi Uyku rutini oluşturma

Nereye kadar sallayacağım, kollarım koptu?

uyku eğitimi

Uyku alışkanlıklarını nasıl değiştirmeliyiz?

Bebekleri uykuya geçirmek için binbir farklı yol deneriz. Ayakta sallamak, yanımızda yatırmak, emzik vermek, memede uyutmak… Bu yöntemler kısa vadede bize yardımcı olur ancak bebeğimiz büyüdükçe alışkanlığa dönüşürler ve maalesef kendi ellerimizde yarattığımız sorunlar olarak geri dönerler. O zaman ne yapmak lazım?

Merhaba Dünya! (0-3 ay)

Bu dönemde kollarımızda dünyaya ayak uydurmaya çalışan bir bebek ve bizim de alışmaya çalıştığımız yeni bir kimlik vardır, annelik. Karmakarışık duygular, her kafadan çıkan sesler…

 • Bu dönemde iyi uyku büyük oranda anneye yakınlık, ten teması, sevgi, huzur ve rahim ortamına yakın ortam koşullarının sağlanması ile bağlantılıdır. Son dönemdeki araştırmalar, insan ırkının evrimsel olarak erken doğduğuna ve bu nedenle de bebekliğin ilk 3 ayının ana rahmine benzer ortam ve dinamiklerde yönetilmesi gerektiğini öne sürdü. Yani bu dönemde anne ile yakın temas, sallanmak, bol bol emzirmek, rahmin sıkı ortamını taklid eden kolları sarma ile kundak, yüz üstü sarkık pozisyonda kalmak ve rahim sesini taklid eden beyaz gürültü kullanmak bebeğin sakinleşmesi için anneye destek olur. Bu dönemde bunları kullanırken bebeğinizin alışmasından kormayın!
 • Bu dönem başta olmak üzere emzik kullanmamanızı öneririm. Doğada emzik yoktur. Anne sütünün devamı için bebeğiniz her istediğinde bu dönemde emzirmeniz çok önemlidir. Ayrıca, ebeveyn rahatlığı için bebeklerimizi bir nesneye alıştırıp, sonra da yine kendi kararımız ile onu geri almayı çocuklarımızın duygusal gelişimi açısından doğru bulmadığımı söylemem gerekir.
 • Bebekler fazla ilgi ve sevgiden şımarmazlar! Bol ilgi, yakınlık, sevgi en çok ihtiyaçları olan şeydir. Hayata olan güven duygusunun en sağlam şekilde temelleri bu dönemde atılır. Güven ve bağlılık konusunda yeterli duygusal desteği alan çocuklar, hayatta daha bağımsız ve işbirlikçi bireyler olurlar. Uyku dahil önünüze çıkan tüm sorunlarda sizinle daha çok uyum sağlarlar, çünkü size güvenirler.

Alıştırma Günleri (4-6 ay)

Bu dönemde bebeğiniz hızla büyür. Bununla beraber de yavaş yavaş uyku alışkanlıklarını kazanmaya başlar. Bu nedenle bu aylarda ileriki aylara olumlu yatırımlar yapmak ve daha sonra bırakmak zorunda kalacağınız alışkanlıklara hiç başlamamak en önemlisidir.

 • Bebeklerin bu dönemde halen ebeveynleri tarafından sakinleştirilmeye ve güvende hissetmeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle uyku öncesi kucakta sevgi, ilgi ve sefkat ile sakinleştirmek en idealidir. Bebek duygusal olarak tatmin olur, güvende hisseder.
 • İlk 3 ayda uyguladığınız sallama ve beyaz gürültü gibi uygulamaları bu dönemde adım adım, aşamalandırarak, yani her gün biraz daha azaltarak geri çekebilirsiniz. Bu konuda siz tutarlı olur ve bebeğinize süreç boyunca duygusal desteğe devam ederseniz olumlu sonuç alırsınız.
 • Duygusal bir tatmini olmayan ve sadece bebeği uyuşturan, sersemleten yöntemlerden uzak durun. Ayakta veya çarşafta sallamak gibi.

Uyku Düzeni Kurma (6 aydan sonra)

Artık bebeğiniz daha da bilinçli, tercihleri olan, birey olma yolunda hızla ilerleyen bir bebektir. Uykular da 6 aydan sonra düzene girmeye başlar.

 • Bu dönemde uyku için yapılan davranışların alışkanlığa dönme olasılığı daha fazladır. Bu nedenle daha sonra size sıkıntı yaratacak kontrol kalıplarına ya hiç başlamayın, ya da en baştan azaltmaya başlayın.
 • Her davranış değişikliği zaman ve sabır ister. Özellikle bebeklerde tam güven ortamı ve olumlu duygular ile desteklenerek olması sağlıklı olandır. Acele etmeyin ve her zaman bebeğinizin ihtiyaçlarına yanıt verin.
 • Tutarlı olun. Bebeğinizin kafasını karıştırmayın. Yöntemden yönteme atlamak ve 1-2 gün denemek yerine bebeğinizi en iyi tanıyan kişi olarak ne yapmak istediğinize karar verin ve bu konuda tutarlı ama süreç boyunca ilgili ve şefkatli olun. Tutarlılığa gündüz ve gece tutumunuz da dahildir. Gündüz ilgili anne olup, gece ilgisiz ve bebeğinin ağlamalarına tepkisiz kalmak da bebeğiniz için kafa karıştırıcıdır. Sizinle olan güven bağını zedeler.
 • Aynı anda tek değişiklik yapın. Mesela, kendi yatağına geçişe alıştıktan sonra uykuya geçiş şeklinizi ele alın, ikisini aynı anda değil. Tüm süreçte bebeğinizin ipuçlarını iyi izleyin ve o hazır olduğunda bir sonraki aşamaya geçin.
 • Davranış değişikliği sürecini aşamalandırın ve her aşama için bebeğinizin uyum sağlamasını bekleyin. Mesela ayakta sallamaktan birdenbire sabit yatağa geçirmek yerine, önce kucakta hafif sallama ile ninni, sonra kucakta sabit tutma ve ninni, sonra yatakta ninni gibi adım adım ilerleyin.

Her Sorununuzda Kulaklara Küpe 🙂

 • Bu yaşadığınız gerçekten bir problem mi, kendinize sorun. Uyku konusunda bir davranışın sorun olması için sizin veya bebeğinizin uykusuz, sağlıksız ve/veya huzursuz olmasını bekleriz. Bunlar yoksa, siz başkalarına göre sorun da olsa yaptığınız şeyden memnunsanız, bu sorun değildir.
 • Sakinlik işin en temelidir. Gergin olan anne çözümden çözüme atlar, uyku sürecinde bebeğini sakinleştirmekte güçlük çeker.
 • Doğanıza güvenin. İçgüdülerinizi dinleyin. Her fikri alın, ama son kararı siz verin.
 • Sağlıklı sosyal duygusal gelişimin temelinde güven duygusu yatar. Her zaman çocuğunuza güven vermekten yana olun.
 • Esnek olun. Bebeğinizin zor zamanlarında tüm kuralları unutun ve koşulsuz sevgi, ilginizi onlara verin. Diş çıkartma, hastalık, gelişim atağı, duygusal yoğunluğu fazla olan deneyimler sonrasında uykular bozulabilir.
 • Bebeğinizin her gün büyüdüğünü unutmayın. Emekleme, yürüme, katı gıda geçişi, duygusal bağ kurmada anne ile bağın arttığı aylar gibi dönemlerde uykular bozulabilir. Bu normaldir!
 • Bebeğinizi hiçbir alışkanlığı bırakması için zorlamayın. Uyum sağlaması için destekleyin ve hazır olduğu zamanı kollayın.
 • Hiçbir davranış değişikliği için bebeğinizi ağlatmayın. Tepkisiz kalınan ağlamalar çocuğunuza iletişim kurmamayı öğretir. Oysa ki bebekler iletişim kurmak için ağlarlar. Her ihtiyaçlarında yanlarında olmamız da ebeveyn olarak en önemli görevimizdir. Ağlama ihtiyacında alınan duygusal destek ve sunulan kucak çocuğa “seni her halinle kabul ediyorum, bana güvenebilirsin” mesajını verir.
Melis Keşan
Psikolog / Uyku Danışmanı
Nyx Uyku Danışmanlık
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Psikolog Melis Keşan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi