Anne-Baba

Neye İnanırsan Hayatın Odur!

ebeveyn olmak

Çocuklar dünyaya yargılardan ve anlamlardan uzak geliyorlar. Biz ebeveynler tarafından bilinçaltlarına yüklenen kodlarla şekilleniyorlar. Mesela bir çocuğa salyangozun iğrenç olduğunu annesi söylemezse o çocuk ömrü boyunca salyangozlara dokunabilir. Ya da köpeklerin korkunç olduğunu söylemezse hayatı boyunca -köpeklerle ilgili korkunç bir deneyim yaşamazsa tabii- köpeklerden korkmaz.

Aynı şekilde kendisiyle ilgili fikirleri de ebeveynlerinden edinir çocuk. Anne babası ona ne olduğunu söylerse, o olur.

Annesinin ve babasının birincil önceliği olan çocuk, kendini değerli hissedecektir mesela ve hayatı boyunca kendini değerli bulacaktır. Buna inandığı için de bu şemasını destekleyecek olaylar yaşayacaktır. Yani değer duygusunu inandıkça yaşayacak, yaşadıkça inanacaktır. Ailesi tarafından değer görmediği için değersiz biri olduğuna ve sevilecek bir özelliği olmadığına inanan çocuk da hayatı boyunca her ilişkisinde bunu teyit edecektir. Çünkü hayatınızı belirleyen şemanız ne ise sürekli onu teyit edecek olaylar yaşarsınız. Sakar olduğunuza inanıyorsanız durmaksızın bir yerleri kırıp dökersiniz. Saf biri olduğunuz için sürekli kandırıldığınızı düşünüyorsanız hayatınız boyunca karşınıza çıkan insanlar sizi aldatır. Sevilmeye değer biri olduğunuzu düşünüyorsanız çevrenizde sürekli sizi seven insanlar olur.

Aynı şekilde, siz çocuğunuzu ne olduğuna inandırıyorsanız çocuğunuz o olur. Çocuğunuz ne olursa, yaşamı ona dönüşür.

Ebeveynliğin bizim düşündüğümüzden daha doğrusu anne-babalarımızdan öğrendiğimizden daha komplike bir şey olduğunu artık biliyoruz. Bu konuda daha çok okuyoruz, daha çok izliyoruz, daha çok öğreniyoruz. Yeniçağın sayısız nimetlerinden biri bilgiye kolay ulaşmak. Öğrenmeye niyetiniz varsa, bilgi bir biçimde size ulaşıyor. Tıpkı şu anda olduğu gibi.

Artık biliyoruz ki, ebeveynlik yalnızca bir çocuk dünyaya getirmek değil, biz ebeveynler olarak o çocuğun neler yaşayacağını da belirliyoruz. Çünkü “neye inanırsan, hayatın odur.”

Şimdi çocuğunuza bir bakın, nasıl bir yaşamı olsun istiyorsunuz? Başarılı mı? Zengin mi? Sevgi dolu mu? Çevresi tarafından sevilen biri mi olsun istiyorsunuz? Mutlu biri mi? O zaman çocuğunuzu şekillendirmeye çalışmayı bırakın ve yaşamını şekillendirmeye başlayın.

Mesela çocuğunuzun başarılı olmasını istiyor fakat bu istek nedeniyle ona sürekli çalışmasını, tembel olduğunu, başkalarının ondan daha iyi olduğunu söylüyorsanız, başarısızlığa mahkum bir çocuk yetiştiriyorsunuz demektir. Çünkü çocuk tembel ve başarısız biri olduğuna inanırsa, hayatı boyunca tembel ve başarısız olur.

Saygın biri olsun, herkes ona değer versin istiyor ama misafirleriniz geleceği için hazırladığınız yiyeceklerden yemesine izin vermeyip başkalarının ondan daha değerli olduğu gibi kodları farkında olmadan yüklüyorsanız, başkaları kadar değerli olmadığını düşünecek ve hayatı boyunca hak etmediğini düşündüğü o saygıyı alamayacaktır.

Çocuğunuza söylediğiniz sözler ve davranışlarınız onun kendisiyle ilgili inançlarını oluşturur. Bu yüzden çocuğunuzu neye inandırdığınıza dikkat edin. Çünkü onu inandırdığınız şeyler, onun hayatına dönüşecek.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL