Anne-Baba

Neye İnanırsan Hayatın Odur!

ebeveyn olmak

Çocuklar dünyaya yargılardan ve anlamlardan uzak geliyorlar. Biz ebeveynler tarafından bilinçaltlarına yüklenen kodlarla şekilleniyorlar. Mesela bir çocuğa salyangozun iğrenç olduğunu annesi söylemezse o çocuk ömrü boyunca salyangozlara dokunabilir. Ya da köpeklerin korkunç olduğunu söylemezse hayatı boyunca -köpeklerle ilgili korkunç bir deneyim yaşamazsa tabii- köpeklerden korkmaz.

Aynı şekilde kendisiyle ilgili fikirleri de ebeveynlerinden edinir çocuk. Anne babası ona ne olduğunu söylerse, o olur.

Annesinin ve babasının birincil önceliği olan çocuk, kendini değerli hissedecektir mesela ve hayatı boyunca kendini değerli bulacaktır. Buna inandığı için de bu şemasını destekleyecek olaylar yaşayacaktır. Yani değer duygusunu inandıkça yaşayacak, yaşadıkça inanacaktır. Ailesi tarafından değer görmediği için değersiz biri olduğuna ve sevilecek bir özelliği olmadığına inanan çocuk da hayatı boyunca her ilişkisinde bunu teyit edecektir. Çünkü hayatınızı belirleyen şemanız ne ise sürekli onu teyit edecek olaylar yaşarsınız. Sakar olduğunuza inanıyorsanız durmaksızın bir yerleri kırıp dökersiniz. Saf biri olduğunuz için sürekli kandırıldığınızı düşünüyorsanız hayatınız boyunca karşınıza çıkan insanlar sizi aldatır. Sevilmeye değer biri olduğunuzu düşünüyorsanız çevrenizde sürekli sizi seven insanlar olur.

Aynı şekilde, siz çocuğunuzu ne olduğuna inandırıyorsanız çocuğunuz o olur. Çocuğunuz ne olursa, yaşamı ona dönüşür.

Ebeveynliğin bizim düşündüğümüzden daha doğrusu anne-babalarımızdan öğrendiğimizden daha komplike bir şey olduğunu artık biliyoruz. Bu konuda daha çok okuyoruz, daha çok izliyoruz, daha çok öğreniyoruz. Yeniçağın sayısız nimetlerinden biri bilgiye kolay ulaşmak. Öğrenmeye niyetiniz varsa, bilgi bir biçimde size ulaşıyor. Tıpkı şu anda olduğu gibi.

Artık biliyoruz ki, ebeveynlik yalnızca bir çocuk dünyaya getirmek değil, biz ebeveynler olarak o çocuğun neler yaşayacağını da belirliyoruz. Çünkü “neye inanırsan, hayatın odur.”

Şimdi çocuğunuza bir bakın, nasıl bir yaşamı olsun istiyorsunuz? Başarılı mı? Zengin mi? Sevgi dolu mu? Çevresi tarafından sevilen biri mi olsun istiyorsunuz? Mutlu biri mi? O zaman çocuğunuzu şekillendirmeye çalışmayı bırakın ve yaşamını şekillendirmeye başlayın.

Mesela çocuğunuzun başarılı olmasını istiyor fakat bu istek nedeniyle ona sürekli çalışmasını, tembel olduğunu, başkalarının ondan daha iyi olduğunu söylüyorsanız, başarısızlığa mahkum bir çocuk yetiştiriyorsunuz demektir. Çünkü çocuk tembel ve başarısız biri olduğuna inanırsa, hayatı boyunca tembel ve başarısız olur.

Saygın biri olsun, herkes ona değer versin istiyor ama misafirleriniz geleceği için hazırladığınız yiyeceklerden yemesine izin vermeyip başkalarının ondan daha değerli olduğu gibi kodları farkında olmadan yüklüyorsanız, başkaları kadar değerli olmadığını düşünecek ve hayatı boyunca hak etmediğini düşündüğü o saygıyı alamayacaktır.

Çocuğunuza söylediğiniz sözler ve davranışlarınız onun kendisiyle ilgili inançlarını oluşturur. Bu yüzden çocuğunuzu neye inandırdığınıza dikkat edin. Çünkü onu inandırdığınız şeyler, onun hayatına dönüşecek.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL