Doğum Uykusuz Hamileler

Normal doğum mu, doğal doğum mu?

doğal doğum

 

Normal doğum denildiğinde akla ilk gelen şey doğal olması aslında. Bebeğin zaten açık olan bir çıkıştan dünyaya gelmesi normal yani doğaldır.

Peki son zamanlarda kullanılan doğal doğum neyi tanımlıyor?

Doğal doğum, doğum eylemin başlamasından sonuna kadarki kısmında her şeyin doğal olmasıdır. Yani suni sancı ile değil doğum kendiliğinden başlar, doğum sancıları başladıktan sonra hiçbir şekilde ağrı kesici veya sancı arttırıcı azaltıcı herhangi bir ilaç kullanılmaz, ağrıyı kesmek amacıyla epidural anestezi yapılmaz, doğumun hızlanması için suni sancı olan oksitosin kullanılmaz ve  doğum sırasında epizyotomi denilen kesi işlemi yapılmaz. Doğum sırasında gebeyi rahatlatmak ve bebeğin çıkışını sağlamak için pilates topu üzerine oturma, yürüme, çömelme gibi hareketler yapılır. Sakin bir müzik açılması ve odanın karartılması da doğal doğumda kadını sakinleştiren uygulamalardır.

Doğal doğum planlayan kadınlar doğum sırasında yapılmasını istemedikleri ve istedikleri uygulamalar hakkında doğumhane ekibini bilgilendirmek için doğum planı hazırlamalı ve doktor dahil tüm ekibe bunu vermelidir. Aksi takdirde doğumunuza giren sağlık ekibi size diğer gebeler gibi muamele  eder ve girişimlerde bulunabilir.

Normal doğum sırasında tıbbi uygulamaların hepsi yapılabilir. Hatta ağrı kesici olarak epidural anestezi de kullanılabilir.

İki doğum şeklinin de kendine göre artı ve eksileri olabilir. En iyi doğum, gebenin kendi için belirlediğidir, kendisi ve eşinin ortak karar verdiği ve sonuna kadar gidebilecekleri doğumdur.

Normal veya doğal doğum planlayan kadınlara önerim sancılarının kendiliğinden başlaması için sabırla beklemeleridir. İnsan gebeliği 42 haftadır. Günümüzde bir çok kadın kötü bir şey olursa korkusu ile 40 haftadan önce doğum yapıyor ve doğal doğum şanslarını kaçırıyorlar. Bebeğiniz için ilk günler ne kadar önemli  ise son günler de önemlidir. Bu yüzden sabırla bebeğinizin doğuma hazır olmasını beklemelisiniz.

* görsel www.makchic.com dan alınmıştır.

 

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi