Çocuk Çocuk gelişimi Yaşam

Odana Git!

 

Çocuklara sınır çizmek (eskilerin tabiri ile disipline etmek) için uygulanan en yaygın tekniklerden birisi olan “odana git” yöntemi onları duygularını ifade etmek yerine bastırmaya yönlendirebilir.

Çocuklar bir odaya sahip olduğundan beri ebeveynler ceza* olarak onları odalarına gönderiyor. “Odana git!” demek tabii ki çocuğuna tokat atmaya göre çok daha kabul edilebilir bir davranış şekli ancak hala problemlere yol açan bir durum. Çocuk gelişim uzmanları ebeveynlerin saygılı çocuklar yetiştirme hedefinden bu yöntemle uzaklaşabileceklerini söylüyorlar.

ahaparenting.com sitesinin kurucusu ve psikolog Laura Markham ‘Çocuklar odalarına gittiklerinde ne olacağını düşünüyoruz? diyor ve ekliyor çocuklar odalarından daha sakin çıkabilir ancak bir gelişim fırsatını kaçırmış oluyorlar. Öfke sırasında her zaman korku, yaralanmışlık ve güçsüzlük vardır. Odaya yollama cezasının genelde verdiği mesaj şu olur duygu yoğunluğu yaşıyorsan eğer bir yere sığınmalısın ki hazır olduğunda tekrar dünya ile bağlantıya geçebilirsin’

Bir ebeveyn için daha yapıcı bir alternatif ise çocukları ile bu konuyu konuşmaktır. ‘Çocuklar bizim dinlediğimizi hissederse derin bir nefes alırlar ve kontrolü geri kazanırlar. Karşılıklı konuşma, -çocukların duygularının kabullenilmesi ve muhtemelen dünyanın neden çocuğun istediği gibi bir yer olmadığının açıklanması- kolay incinir duyguların uzaklaştırılması için son derece önemlidir’ diyor Markham.

Markham’a göre genel prensip diğer cezalara ve mola zamanları için de kullanılabilir. Bazen bazı sınırlamalar da gerekebilir. Örneğin, bir çocuk hafta içi video oyunu yok kuralını çiğniyorsa ebeveyn şu yönlendirmeyi yapabilir; ‘Video oyunları oynamak bana verdiğin sözünü tutmaktan daha önemli ise birbirimize tekrar güvenene kadar beraber oynayalım’ Buradaki düşünce zarar gören bir şeyin (güven) tamirat işinin çocuğa verilmesidir.

Pittsburgh’daki Point Park üniversitesi Psikoloji Profesörü Sharna Olfman ‘odana git’ uygulaması ile ilgili başka bir bakış açısı sunuyor:

‘Seni odana yollarkenki niyetim seni biraz sakinleştirmek ve düşündürtmek mi yoksa otoritemin beyanı mı?’

Yöntem etkili olabilir ancak çocukta öfke ve hayal kırıklığına neden oluyorsa duyguları ile ilgili konuşmak için fırsat yaratmıyor demektir.

Florida Atlantic Üniversitesinde Psikoloji profesörü olan Brett Laursen, ‘odana git’ uygulaması ile ilgili ilginç bir önermede bulunuyor. ‘Birçok çocuğun yüzlerce binlerce dolarlık elektronik eşyasının olduğu odasına gönderilmek kulağa tam olarak bir ceza gibi gelmiyor.

Peki bu kadar probleme yol açan bir yöntemse neden ebeveynler bunu uygulamakta ısrarcı?

Bu, uygulaması kolay çözümü her türlü problemde kullanmanın rahatlığı var.

Markham diyor ki; ‘ Birçok ebeveyn çocuklarının negatif duyguları ile ilgili rahat hissetmiyor. Dolayısı ile onlarla konuşmak ve uzlaşmak yerine bu rahatsızlığı ortadan kaldırmanın en kolay yolu olarak odalarına göndermeyi seçiyorlar.’

Genel olarak küçük çocukların limitlerini öğrenmeleri için kurallar koymak gerekir. Ebeveynler cezaları ustaca caydırıcı hale getirebiliyorlar. Telefonunu elinden almak birçok çocuk için yeterince caydırıcı. Yıllar önce ebeveynler daha çok tokat atmayı ceza olarak görüyorlardı. 17. Yüzyılda bir teorist popoların tokatlamamız için ustaca yaratılmış olduğunu iddia ediyordu. Odaya yollama ya da mola verme cezaları da bir bakıma çocuğa tokat atma cezasının gelişmiş halidir ve çocuğa yanlış yaptığı ve sakinleşmesi gerektiği mesajını verir.

Teksas Üniversitesinde Tarih profesörü olan Steven Mintz diyor ki; Odaya yollama cezasının ilk örneklerinden birisi 1841 yılında yayınlanan bir Catharine Sedgwick kitabında yer alan baba ile oğul arasında geçen bir diyalogda görüyoruz. Şimdi, 200 yıl sonra çocukları odaya yollarken verilen mesaj ebeveynler kabul etse de etmese de hala  aynı.

Yazı:https://www.theatlantic.com/family/archive/2018/10/time-out-grounding-go-to-your-room/572779/

Görsel:https://tr.pinterest.com/pin/192669690293781391/

 

*Ceza, UAK tarafından önerilmeyen ve fakat ne yazık ki günümüz ebeveynleri tarafından sıkça uygulandığına şahit olduğumuz bir yöntem.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi