Çocuk gelişimi Eğitim

Ön-Ergenlikte İletişim ve Aile İlişkileri

 

Çocuğunuz ergenlik yaşlarına doğru ilerledikçe ilişkiler değişiyor. Çocuğunuz arkadaşlarıyla daha fazla mahremiyet ve daha fazla zaman istese de, aile sevgisi ve desteği hâlâ çok önemli. Bu sevgi ve destek, çocuğunuzun sorumlu kararlar alabilmesine ve özenli ilişkiler kurmayı öğrenmesine yardımcı olur.

Ergenlik öncesi dönemde aile ilişkileri değişir, ancak bu yıllar boyunca güçlü kalma eğilimindedirler. Aslında, çocuğunuzun, küçükken olduğu kadar bu dönemde de ailenizin sevgisine ve desteğine ihtiyacı vardır.

Aynı zamanda, çocuğunuz büyüdükçe, daha fazla mahremiyet ve daha fazla kişisel alan isteyecektir. Bu, mutlaka çocuğunuzun saklayacak bir şeyi olduğu anlamına gelmez. Sadece, ergenliğin doğal bir parçasıdır.

Çocuklar, ayrıca genç yetişkinliğe doğru geçtikçe daha fazla sorumluluğa ihtiyaç duyarlar . Çocuğunuzun sorumluluğunu ne kadar hızlı verdiğiniz bir çok şeye bağlıdır – kendi rahatlık düzeyiniz, aileniz ve kültürel gelenekleriniz, çocuğunuzun olgunluğu vb.

Kendileri için güvenli ve sorumlu kararlar almayı öğrenmek için gençler; tavsiyenize, desteğinize ve takibinize ihtiyaç duyarlar. En iyi takip, sadece uzaktan gözlemdir ancak; çocuğunuzun nereye gittiği veya kiminle birlikte olduğu hakkında özel bilgi istemenizin uygun olduğu zamanlar da olabilir.

Güven, çocuğunuzun mahremiyet ve sorumluluk ihtiyacı ile, neler olup bittiğini bilme gereksinimi arasında bir denge kurmanın anahtarıdır. Siz ve çocuğunuz birbirinize güvenir ve bağlı kalırsanız, neler yaptığını paylaşması, kurallara uyması ve beklentilerinizi yerine getirmeye çalışması daha olasıdır.

Ergenlik öncesi çocuğunuzla bağlantıda kalmak

Plansız günlük etkileşimlerle çocuğunuzla bağlantıda kalabilir ve ilişkinizi yapılandırabilirsiniz. Örneğin, bulaşık yıkama sürecinde rahat bir sohbet olabilir. Planlı bir şekilde de bu bağlantıyı kurabilirsiniz. Bu, ikinizin de zevk aldığı şeyleri birlikte yapmak için özel zaman ayırdığınız zaman olabilir. Planlı ve plansız bağlantılar için bazı öneriler:

 • Düzenli aile yemekleri
 • Eğlenceli aile gezileri
 • Çocuğunuzla birebir görüşmeler
 • Sorunların çözümlendiği aile toplantıları
 • Basit, nazik hareketler – Çocuğunuzun yatak odasına girmeden önce kapıyı çalmak, girip ona sarılmak gibi…
Dinleme ve iletişim kurma

Aktif dinleme, iletişimi geliştirmek ve çocuğunuzla olumlu bir ilişki kurmak için güçlü bir araç olabilir. Aktif dinleme, çocuğunuza, ‘Şu anda benim için en önemli sensin’ demenin bir yoludur.

Aktif dinleme için öneriler:

 • Yaptığını durdur ve çocuğuna tüm dikkatini vermeye çalış
 • Seninle konuşurken çocuğunun gözlerine bak.
 • İlgi göster ve çocuğuna anlamaya çalıştığını hissettir.
 • Bölmeden, değerlendirmeden veya düzeltmeden dinle.
 • Çocuğunun söylediklerine yoğunlaş.
Müzakere ve çatışma yönetimi

Çocuğunuz, bağımsız, sorumlu bir genç yetişkin olma yolundaki kararının bir parçası olarak karar vermeyi öğrenmelidir. Müzakere , çocuğunuzun istediği ve ihtiyaç duyduğu şeyleri düşünmeyi öğrenmesine ve bunu makul bir şekilde iletmesine yardımcı olabilir.

Müzakerenin yapılamadığı zamanlar da olacak, ve siz ve çocuğunuz aynı fikirde değilsiniz – bu normaldir. Çatışmanın etkili bir şekilde üstesinden gelmek , çocuğunuzla ilişkinizi güçlendirir. Ayrıca çocuğunuzun bazı önemli yaşam becerilerini öğrenmesine de yardımcı olur.

Zorlayıcı konuşmalar

Bazen, çocuğunuzla zorlu konuşmalar yapmanız gerekebilir. Seks, cinsel yönelim, mastürbasyon, alkol ve diğer ilaçlar, akademik zorluklar, zihinsel sağlık, iş ve para gibi konular ailelerin konuşmayı zor bulabileceği konulardandır.

Zor konuşmaları birlikte yürütmeniz, çocuğunuzla sağlıklı bir ilişkiniz olduğunun işaretidir . Ayrıca çocuğunuzla ilişkinizi yakın ve güven içinde tutmanıza yardımcı olur.

Zor konuşmaları rahat yapabilmek için bazı ipuçları:

 • Sakin kalmaya çalışın. Sakinleşmek veya düşüncelerinizi toplamak için biraz zamana ihtiyacınız varsa, günün ilerleyen saatlerinde konuşmak için zaman ayırın.
 • Çocuğunuzun, konuyu tartışmak istediğinden emin olun.
 • Çocuğunuza, sizinle konuşmak istediği için mutlu olduğunuzu söyleyin.
 • Çocuğunuzu aktif olarak dinleyin.
 • Eleştirel, yargılayıcı olmaktan veya duygusal olmaktan kaçının.
 • Çocuğunuza, size geldiği için teşekkür edin.

Çocuğunuz zor konuşmalardan kaçınabilir. Bu durumda, çocuğunuzla konuşmak için her gün belirli bir zaman ayırmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuza açık uçlu sorular sorun ve ne zaman konuşmak isterse dinlemekten mutluluk duyacağınızı ona bildirin.

Çocuğunuzun arkadaşlıkları

Çocuklar ergenliğe girerken, arkadaşlar giderek daha önemli hale gelir. Olumlu, kabul edici ve destekleyici arkadaşlıklar, gençlerin yetişkinliğe doğru sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Siz de, çocuğunuzun akran ilişkilerini yönetmesine yardımcı olmak için önemli bir rol oynayabilirsiniz.

Sadece çocuğunuzla sıcak ve özenli bir ilişki içinde olmak bile, çocuğunuza kendi sosyal ilişkilerinde yardımcı olabilir. Ve çocukları adil, güven verici ve destekleyici gördüğünüzde övmek, bu olumlu sosyal özellikler üzerinde çalışmaya devam etmelerini teşvik eder.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak, çocuğunuza, bu arkadaşlıkların ne kadar önemli olduğunu anladığınızı gösterir. Bunu yapmanın bir yolu çocuğunuzu arkadaş edinmeye teşvik etmek ve onlara evinizde bir yer açmaktır.

Kötü arkadaşlıklar
Genç arkadaşlıklar bazen ‘toksik’ hale gelebilir ve arkadaşlar ‘frenemies’ (İngilizce’de friend ve enemies kelimelerinin birleşiminden türetilmiş bir kelime) denilen dost gibi görünen düşman haline gelebilir .

Çocuğunuz iyi hissetmek yerine, bu arkadaşlıklarda aşağılanma, manipülasyon, dışlanma ve diğer acı verici davranışlar olsa bile, kendini ait ve bu şekilde kabul edilir hisseder.

Çocuğunuzla iyi arkadaşların ve iyi arkadaşlığın neye benzediği hakkında konuşarak, çocuğunuzun toksik arkadaşlıklardan kaçınmasına yardımcı olabilirsiniz – onlar onunla ilgilenen, aktivitelere katılan ve ona saygı duyan kişilerdir.

Ergenlikte romantik ilişkiler

Romantik ilişkiler, çocuğunuz için önemli bir gelişimsel kilometre taşıdır. Ancak ilişki kurmaya başlamak için doğru bir yaş yoktur – her çocuk farklıdır ve her aile bu konuda farklı hissedecektir.

Gençler genellikle gruplar halinde takılırlar. Arkadaşlar arasında özel biriyle buluşabilirler ve ardından yavaş yavaş o kişiyle yalnız zaman geçirebilirler.

Çocuğunuzla konuşmak, şimdi ilişkiler için doğru zaman olup olmadığına dair bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Çocuğunuz romantik ilişkilerle ilgileniyorsa, siz ve çocuğunuzun davranışlar, temel kurallar ve kuralları çiğnemenin sonuçları hakkında konuşmanız gerekebilir .

Çocuğunuzun, kendini güvensiz ya da rahatsız hissettiğinde ne yapması gerektiğine dair bazı stratejiler üzerinde de konuşabilirsiniz.

 

 

 • Yazı https://raisingchildren.net.au/pre-teens/communicating-relationships/communicating/pre-teen-communicating-relationships’dan çevrilmiştir.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi