Emzik Faydalı bilgiler

Emziği ve Parmak Emmeyi Bıraktırmak

parmak emmek

3 yaşından itibaren bazı çocuklar parmak ve ya emzik emmeyi kendiliğinden bırakır, ama bazıları anne ve babasının desteğini isterler..

Eğer çocuğunuz emziğini ağzından çıkarmaya çalıştığınızda çıldırıyorsa, yalnız değilsiniz.. Çocukların bir çoğu ciddi ciddi emziklerine ya da parmak emmeye bağımlıdırlar. Derin bir nefes alın. Eğer sağlığını tehdit eden bir durum yoksa henüz aceleci davranmayın. Eğer 3. yaşına basmak üzereyse bu ağzına parmak emzik gibi alma alışkanlığını kendiliğinden bırakması muhtemeldir. Ya da eğer uykusunda, yemesinde, konuşmasında bir sıkıntı problem yoksa bir müddet daha emmesine göz yumabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda emme alışkanlığına son vermenin ya da azaltmanın zamanı gelmiş demektir:

*Eğer gündüz ve gecenin büyük bir kısmında emiyorsa (Bu durum ağız ve dişler için ara sıra emmekten çok daha zararlıdır.)

*Eğer ağzı parmak ya da emzik emmekten dolayı dolu olduğu için konuşmakta, oynamakta, yaşıtlarıyla iletişim kurmakta zorluk çekiyorsa

*Eğer diş hekiminiz ağız ve diş problemleri hakkında sizi uyardıysa

Bunlarda biri ya da birkaçı sizde varsa, artık bıraktırmanın zamanı geldi demektir. Bu kolay bir iş değil, o yüzden tek başına mücadele etmek yerine, pedagogunuzdan, öğretmeninden ve büyükanne-babalardan destek almanızda fayda var. Unutmayın pozitif davranışını ödüllendirmeniz, negatif şekilde tepkiler,sinyaller vermenizden daha motive edici olacaktır. Çocuğunuzla bunu bırakmanın neden önemli olduğu konusunda konuşun. Siz bırak dediğiniz için değil mantıklı bir açıklaması olduğunu bilmeli. Ona bırakması için neyin daha motive edici olduğunu sorun. Bir hediye mi, gece uyurken elini tutmak mı, Bir uyku arkadaşı mı? Emdiğini gördüğünüzde ona söyleyecek kod bir kelime bulun. Böylece her defasında “yapma”, “elini çek” gibi uyarılarda bulunmanıza gerek kalmaz. Gün içerisinde emmesine fırsat bırakmamak için farklı aktiviteler bulun mesela, şarkı söylemek, pipetle su içmek, vs.. Ve kendisine bu alışkanlığı bırakırken bol bol şefkat göstermeyi ihmal etmeyin. Sarılmak her zaman işe yarar.

Emziği usulca unutturun

Eğer parmak değil de emzik emiyorsa parmaktan daha kolay veda edebilirsiniz. Emzikle gidilecek yerler hakkında kısıtlama koyarak başlayın: Önce sadece araba ve evde, sonra sadece evde, sonrasında sadece kendi odasında en son da sadece kendi yatağında.. Başka bir taktik: Emzik için zaman kısıtlaması koyabilirsiniz. Önce 30 dakikalık periyodlar sonra 2-3 dakikalara kadar indirerek bunu yapabilirsiniz. Ya da ağzında emzik varken ona oturma veya yatma kuralı koyabilirsiniz. Böylece bu seanslar ona çok sıkıcı gelecektir.

Alternatif olarak emziğin ucuna küçük delikler açmayı ya da ucunu kesmeyi deneyebilirsiniz. Bu emme hissini farklılaştırır ve çocuğunuz kendiliğinden emmekten vazgeçer. Ayrıca emziği kaybetmeyi de deneyebilirsiniz. Kazara “Aaa anneannenin evinde kalmış” gibi yapabilirsiniz..

Eğer bunların hiçbiri işe yaramazsa, ona zaman tanıyın ve birkaç ay sonra tekrar deneyin. Merak etmeyin zamanla ve tekrar aynı şekilde, sabırla yaklaşarak mutlaka sonuca ulaşacaksınız.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. TC Songül Toprak Atabay

    Benim kızım 4 yaşında.bir türlü parmak emmeyi biraktiramadim.konuştum olması.oje sürdüm olmadı.parmağında ve dislerinde bozulmalar var.napacagimi bilemiyorum.pedagoga goturdum.o zamanla birakir dedi ama parmak ve cebe yapısı bozuluyor.yardım yardım yardim

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Jeremy Venn kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi