Sağlıklı Yaşam Yaşam

Plasenta Hapları

 

Yurtdışında çokça duyduğumuz plasentanın tedavi edici özellikleri ve kullananların düşüncelerini sizlerle paylaşmak istedik. Bilimsel bir çalışma maalesef bulamadık hatta placebo etkisi olduğu söyleniyor ama bu trendden size kısaca haber vermek istedik.

Plasentanız hamileliğinizin ilk zamanlarında oluşmaya başlar ve bebeğinizin doğacağı zamana kadar büyük ve dolgun bir organa dönüşür. Bebeğinizi beslemek için çalışır, gazları dönüştürür ve dışkısını eler. Bir çok anne buna bakmak bile istemezken yurtdışında bazıları da paketleyip evine götürüyor.

“Plasenta bilimi” basit manada plasentayı yemek demektir. Elbette kendinizinkini..

Bunu yapmak her ne kadar marjinal bir davranış gibi görünse de, dünyada bazı anneler plasentalarının kurutulup, kapsül hale getirilmesini ve bunun da lohusa döneminde bir çok şekilde yardımı olacağının doğruluğuna inanıyor. Hatta bazı anneler ise bunu direkt yiyor. Mesela bir içeceğin içinde blenderize edip… Onların inandığı faydalar ise lohusa depresyonunu önlemek, vücudun besin kaybı durumunda destekleyici olmak, süt üretimini arttırmak…

plasenta kardashian

Plasenta hapını kullanan günümüzdeki ünlü kadınlardan biri Kim Kardashian’ın ablası Kourtney Kardashian. Kardashian, Plasenta haplarına “hayat değiştiren” diyor; resimlerini de instagram hesaplarından paylaştı.

İşte bazı yabancı annelerin plasenta hapları ile ilgili deneyimleri:

Kristen’in hikayesi

“Annemin soyları boyunca lohusa depresyonu geçmişi olduğunu anlayınca ben de aynı kaderi paylaşma olasılığım sebebiyle bunu önleyici yollar bulmaya karar verdim.” Diyor Kanada’dan Kristen. “Ayrıca endişe edici bir şekilde hormon bozukluğum da var. Bir arkadaşımdan plasenta kapsüllerini duydum ve ben de yapmaya karar verdim. Doğumumdan hemen sonra plasentam alındı ve 2 gün sonra bana hem kapsül hem de sıvı şeklinde; ileride de kullanmam üzere verildi. Menopoz, sinirlilik gibi durumlar için… Kızım ve annem de bu sıvıyı kullanabilir.

Idoia’ nın hikayesi

“İki hamileliğimde de çok korkunç derecede lohusa depresyonu yaşadım.” diyor Idoia. “Son hamileliğimde ise bunu önlemek için plasentadan kapsül yapımını araştırdım. Benim için doğru miktarı denemem gerekiyordu ve buldum; günde 3 defa birer kapsül.. Bu dozu alınca lohusa depresyonu durumumu size anlatacağım. Kapsülleri almadan önce ve aldıktan sonraki durumlar aynı gece ve gündüz gibiydi. Ben hiç annelik hüznü yaşamadım. Hiç ağlamadım. Aklımı hiç kaçırmadım. Kontrolümü kaybetme durumum hiç olmadı. Uykusuzluk ya da huzursuzluk yaşamadım. Hiçbir şey.. Gayet normal duygular yaşadım.”

Jackee’nin hikayesi

“Plasenta hapları olmasaydı ne yapardım bilmiyorum” diyor Jackee. “Yataktan duş almak için bile çıkmıyor, hep baygın ve mide bulantısı hissediyordum. Hapları almaya başladığımın ilk gününden tibaren daha enerjik oldum. İnanılmaz etkileyici ve tüm doğumlarımda mutlaka yapacağım. Konuştuğum hamilelere de her fırsatta anlatıyorum ve tavsiye ediyorum.”

Rachael’in hikayesi

“Son doğumumdan sonra plasentamı kapsüllettirdim.” diyor 4. bebeğini bekleyen Rachel. “Gerçeten herkesin anlattığı kadar yararlı mı bilmiyorum ama, benim depresyon geçirmediğim ilk lohusalığımdı.”

 

Türkiye’de henüz böyle bir uygulamaya rastlamadık. Yurtdışında ise plasentanızı kapsülleyecek bir doğum uzmanı bulup bunu yapmak mümkünmüş.

Ne dersiniz uykusuz anneler, kulağa çılgınca mı geliyor? Faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlansa dener miydiniz acaba?

 

 

Kaynak:

http://www.sheknows.com/parenting/articles/1038623/how-your-placenta-could-save-your-life

Placenta-Pills-10

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. Ecem Babacan

    Merhaba . Bebegim 7 buçuk aylık ve problem uyku … gece 22.00 22.30 gibi emdikten sonra dizimde sallayarak uyuyor. Emzikle aramiz pek iyi değil arada Emzikle ve yine dizlerimde uyuyor. Ve 1 1.5 saat sonra uyanıp emiyor max 2 dk snra tekrar uyuyor ve 1 1.5 saat sonra bu islemi tekrarlıyoruz taaki sabah 10 a kadar . Eger yanımıza alırsak ( yorgun olduğum günlerde ) aralıksız 3.4 saat uyuyor. Ayni odada ama o besiginde uyuyor.
    Sizden ricam : kendi kendine uyumasi icin nasil bir yol izlemeliyim ve tabi uzun süreli? Gündüz uykumuz 2 kez ama max 40 dk..
    simdiden teşekkür ederim 🙂

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi