Bebek Yenidoğan

Prematür bebek farkındalık ayı!

prematüre bebek

Kasım; prematür bebek farkındalık ayı

Prematür bebek 37 haftadan önce doğan bebeklere denir. Prematüritenin engellenmesinde en önemli nokta sağlıklı anne ve anne adayları sağlamaktır. Gebelikten önce, gebelikte ve doğumda iyi bakım alan kadının erken doğum yapma ihtimali düşer.  Erken doğum ihtimali olan durumlarda solunum sıkıntısını önlemek için yapılan steroid iğnesi sayesinde bebeklerin doğduklarında daha rahat nefes aldıkları görülür.

Her on bebekten bir tanesi prematür doğmaktadır. Bu nedenle etrafınızda bu tür bebekleri olan ve bu durumdan etkilenen aileler görmüş olabilirsiniz.  İyi bir bakımla erken doğan bebeklerin dörtte üçü yaşamlarını sürdürebileceklerdir.

Peki bu süreçte bir anne olarak nelerle karşılaşacaksınız ve nelere dikkat etmeniz gerekir?

Yenidoğan ünitesinde bir bebeğin olması aileyi son derece üzer. Burada bulunan ışıklar, makinelerden gelen bip sesleri, bebeğinize bağlı kablolar ve verilen ilaçlar çok rahatsız edici olabilir.  Eğer üzüntünüzü kontrol edilemez düzeyde yaşıyorsanız, stresinizi azaltacak uygulamalar ve eğitimler alabilirsiniz.

Anne sütü sadece zamanında doğan bebeklere değil, prematür doğan bebeklere de gereklidir. Hatta erken doğum yapan annelerin sütleri ilaçlar kadar bebeğe faydalıdır. Bebeğinizin sütünüzü gerekli olduğu kadar alabildiğinden emin olmak için, sütünüzü pompa veya elle sağabilir ve buzdolabı kapağında üç gün bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da, yeni doğan bebeklerin ciltleri çok hassas olduğunu unutmamaktır. Yeni doğan bebeklerin ciltlerinin sağlamlığını korumak, çatlak ve infeksiyon oluşmasını engellemek için yeni doğan ünitesinde hemşireler gerekli uygulamaları gerçekleştirir. Ancak siz de bebeklerinizin mikrop kapmasını engellemek için yenidoğan ziyaretlerini mutlaka önerilen saatlerde yapmaya özen göstermeli ve ziyaretten önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Cep telefonları ciddi bir mikrop kaynağıdır. Bu nedenle elinizi yıkadıktan sonra  kesinlikle cep telefonunuzu ellememelisiniz.

Ve son olarak, erken doğumu ve buna bağlı olarak oluşacak sorunları engellemek için gebeliğinizin mutlaka 40 haftayı tamamlanmasını beklemelisiniz. Unutmayın, tıbbi bir sebep yokken suni sancı veya sezaryen uygulamaları ile erken doğum yapmak bebeğinizi riske sokar.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi