Anne Yazıları Yaşam

Şimdi Başlayın!


Kendinize söz verdiğiniz anda, kader de harekete geçer. Her şey hizmetinize sunulmaya başlar. Ne yapabilecekseniz veya neyi yapabilmeyi hayal ediyorsanız, BAŞLAYIN! Cesaret içinde güç, sihir ve ruh taşır. Şimdi başlayın! – Goethe

Kararlar almıştınız, üzerinden geçmiştiniz ve istediklerinizi gerçekleştirmek için kendinize söz vermiştiniz? Vermiştiniz değil mi 🙂 Vermediyseniz şimdi hemen; “Kendime … gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum” deyin, demekle kalmayın bunu hemen yazın ve buzdolabının önüne veya banyoya bir yere asın; önünden geçerken okuyun.

İstediklerimizi gerçekleştiremememizin en yaygın sebeblerinden biri de kendimizi nasıl destekleyeceğimizi bilmememiz. Plan yapmak, yazılı plan yapmak özellikle de bir çoğumuzun alışkanlıkları dahilinde değil. Planı geri dönüp incelemek, üzerine çalışmak bunlar da günlük rutinlerimizin içinde değil. İster çalışın, ister çalışmayın; gidin kendinize güzel bir defter bir de kalem alın ve yazın planlarınızı. Benim gibi elektronik not tutmayı seviyorsanız açın kendinize yeni bir klasör adına da “Söz Veriyorum” deyiverin, planınızı da bunun içine koyun. Cesur olun bu plandan bir dostunuza, eşinize bahsedin; kendinize inanıyorsanız bunu kolaylıkla yaparsınız zaten. Bunu yaparak ilk ve büyük adını atmış olacaksınız, diğer adımlarınız peşisıra gelecek.

Planlama yapan insanların izlediği belli yollar vardır ki bunlar herkesin işine çok yarar. Peki onlar neler;


Plansız hedef dilekten öteye geçmez.

1- Önceliklendirme: Dilek listeniz bir çok maddeden oluşuyor; hepsini aynı anda yapmaya kalkarsanız ne olur? Elbette hiç olur…. listenizdeki maddelerden sizin için gerçekleştirmeyi en çok istediğiniz madde ile başlayın; ilk önce sadece ona odaklanın, sonucunu aldığınızda bu diğerlerini gerçekleştirmek için size hem güç hem de motivasyon sağlayacak.

2.Kendinizi Destekleyin: Eminim hepiniz farketmişsinizdir; çocuğunuz duygusal ve fiziksel ihtiyaçları tam olarak karşılandığınıda birer kuzuya dönüşürler. Sizin de bir farkınız yok aslında, sadece kendi ihtiyaçlarınızı belirleyip, onları yine kendinizin karşılaması gerekiyor. Daha çok molaya mı ihtiyacınız vari belki de uykuya. Önce duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarınızı karşılamaya bakın.

3. İsteğinizi dilinize pelesenk edin: İstediğiniz şeyi neden istediğinizi ve gerçekleştiğinde siz de hayatınızda neyin değişeceğini kendinize sık sık hatırlatın; böylece motivasyonunuz düştüğü anda bunu hatırlatarak tekrardan toparlanabilirsiniz.

4. Hergün ufak bir adım. Hergün yapabileceğiniz bir adım belirleyin ve gerçekleştirin. Bu her gün için aynı şey de olabilir mesela; her sabah normal uyandığın saatten 10 dk once uyan gibi veya her gün 10 dk daha erken uyu gibi.
Bunlar yine evinizde iş yerinizde ortada bir yerde dursun ve yaptıklarınıza bir tık atın kendinize yıldız koyun.

5. Alışkanlık haline getirin: Bir davranışın, yeniliğin sürdürülebilir ve kalıcı olması için en az üzerine 1 ay disiplinli bir biçimde çalışılmış olması lazım. Tüm gününüzü buna adamanız gerekmiyor elbette; ama planlı olup gün içersinde en az kendinize yenilikleriniz için 1 saat ayırmak ve bunu 1 ay boyunca disiplinli biçimde yapmak önemli. Bu süreçte elbette yolunda gitmeyen şeyler olacaktıri bunları farketmeniz, üzerine durup düşünmeniz ve not etmeniz önemli.

6. Gözden Geçir ve Gerekirse Yenile: Planlarınızı sık sık gözden geçirin ve değiştirmeniz gerekiyorsa lütfen değiştirin.

Bu süreçte kendinizi bir bebek gibi düşünün; yeni birşeyler öğreniyorsunuz, tekrar, kendinizi teşvik ve takdir etmeniz gerekiyor. Lütfen ama lütfen bu süreçte yazmaya üşenmeyin!

Davranışlarınızın ihtiyaçlarınız ve duygularınız sayesinde harekete geçtiğini ve değiştiğini daima hatırlayın. Denediğiniz yollar işe yaramıyorsa belki de yolunuzu değiştirmeniz gerekiyordur.

İki adım geri,bir ileri gidebilirsiniz; hedefinizi gerçekleştirmek için bir yıldan daha fazlası var aslında önünüzde, attığınız her adım, değişen en ufak şey bile başarınızın kanıtıdır.

Ben sizi daima destekliyor olacağım; kendinizi motive edemediğiniz zamanlarda bana yazabilirsiniz.

Misafir yazar: Tüten Yolukar
www.evcilikhayati.blogspot.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Serüven

  Tüten Yolukar • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Myles Ah Mouy kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Summer Morrissey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Richie Shockley kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi