SleepLady, Kim West yöntemi Uyku Eğitimi

Sleep Lady Metoduna Göre Uyku Eğitimine Başlamadan Bilinmesi Gerekenler


* Düzenli uyku saati kilit noktadır yani her gece aynı saatte yatıp, sabah aynı saatte kalkmak çocuklar açısından büyük önem taşır ama arada bu düzeni 1 saat kaydırmanın bir zararı  olmaz.

* Uyku süresi kadar kalitesi de önemlidir. Yani kalite derken; doğru tür uyku( kesintisiz ve sallanmadan), doğru saatlerde uyumak ve tıbbi nedenlerle kesintiye uğramayan uyku olması  önemlidir.

* Bebeklere klendi kendilerine uykuya dalma öğretilmelidir. Bu öğrenilen bir beceridir.

* Çocuğun/bebeğin sadece yatma saatinde değil, gece veya gündüz uykusundan uyandığı zaman da kendi kendine yeniden uykuya dalmayı becermesi önemlidir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da derin ve hafif uyku dönemleri vardır . Hafif uyku dönemlerinde kısmi uyanma olur, yetişkinler kısmi uyanmalara devam edebilme becerisine sahipken bebekler 2 yaşına kadar bu beceriye öğretilmeden sahip olamazlar. Tüm gece boyunca uyuyan bebeklerde kısmi uyanma aşağı yukarı 3-4 saatte bir tekrarlanır(gündüz uykularında ise 10 ve 30uncu dakikalardan sonra olur). Eğer öğretilirse kısmi uyanma sırasında uyanıp gözlerini açsa da “odamdayım ve bu en sevdiğim oyuncağım” diye düşünüp yeniden uykuya dalabilir.

* Bebeğiniz uykuya dalma destekleri/olumsuz davranışlar (biberonla besleyerek, emzirerek, sallayarak, kucakta yürüyerekj veya uyuyana kadar yanında yatarak gibi) olmadan dakendi kendine uykuya dalabilmelidir.

* Uyuması adına yapılan olumlu davranışlar (bebeklerin kendi kendilerine yaratabilecekleri saçları ile oynamak, bir oyuncağı, battaniyeyi ya da örtüyü okşamak, mırıldanmak, şarkı söylemek gibi) engellenmemelidir.

* Bebeklerin uyku saati ile uyanma saati arasıdaki farkı anlayabilmeleri için yatma rituelleri kadar sabah ritüellerine de ihtiyaçları vardır. Güne başlama zamanı geldiğinde”çarpıcı bir uyandırma” uygulayın. Perdeleri veya ışığı açın, neşeli bir günaydın ile onu uyandırın.

* Tutarlı olmak en can alıcı noktadır. Buna gece yarısı çok yorgun olduğunuz ve sağlıklı düşünemediğiniz zamanlarda bile uymanız gerekir. Çocuğunuza gün ve gece boyunca karışık mesajlar vermeniz onu sadece daha sinirli yapacaktır. Tutarsız destek bertaraf edilmesi en zor davranıştır.

Tutarsız desteğe örnek:

-seni bazen beslerim, bazen beslemem -bazen 15-30dakika ağlamana izin verdim, çünkü çaresizdim ve bu yaklaşımın yararlı olacağını duymuştum ama sonra dayanamadım ve seni uyuyana dek kucağımda sallladım (bu davranış çocuğunuza uykuya dalmadan önce kucağa gelmek için ağlamak gerektiğini öğretecektir)

-seni bazen yatağıma alırım-ancak saat 05:00’ten sonra. Burda lütfen çocuğunuzun saat kavramı olmadığını unutmayın. Onu saat 05:00ten sonra yatağınıza alıyorsanız, saat 02:00de neden almadığınızı anlayamaz.

kaynak: SleepLady, İyi uykular, tatlı rüyalar el kitabı

www.sleeplady.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi