Yaşam

Torun Bekleyen Büyükanne ve Dedelere Öneriler

büyükanne dede

 

Büyükannelik ve dedelik kariyeriniz aslında torununuz doğmadan önce başlar. Bebek beklendiği haberini aldığınız dakikadan itibaren sizin tepkileriniz ve hareketleriniz önemlidir. Aşağıda verdiğimiz öneriler, bebek sahibi olacak olan çocuklarınızın sizler için minnettar olmasını sağlayacak ve torununuzla aranızda mükemmel iletişimin yolunu yapacaktır. Ama haberiniz olsun; aynı zamanda da bir uyum sürecinde olacaksınız.

 

Hamilelik haberini alınca gülümseyin.

Çocuklarınız size bu güzel haberi verdiğinde, birçok konuda endişe duysanız bile (maddi durumlar, vs) çok memnun olmuş görünün. Başkalarına söylemeden önce çocuklarınıza sorun, ayrıca yakın akraba ve dostların bu haberi ilk önce onların ağzından duymasına izin verin. Eğer herkese söylemek için biraz daha beklemeyi tercih ediyorlarsa buna saygı gösterin ve bu sırrı kimseye söylemeyin.

 

Kendi bildikleri gibi yapsınlar, bırakın.

Müstakbel anne baba, doğumu kendi istedikleri bir hastanede yapmayı seçebilirler, ya da hastanede ziyaretçi istemeyebilirler.. Onların bu seçimleri hakkında ne düşündüğünüz önemli değil, onları sorgulamayın. Çocuğunuzla ve torununuzla ilerideki ilişkileriniz, biraz da onların fikirlerini destekleyici davranışlarınıza bağlıdır. Sizin de torununuzla bağlanacağınız zaman gelecektir.

 

Olumlu şeyler konuşun.

Kendi çocuklarınızla yaşadığınız komik ve sevimli hikayeler anlatın. Çocuğunuzun küçüklüğü hakkında anlattığınız hikayeler bu dönemde onların çok ilgisini çeker. Kesinlikle doğumla ilgili korkutucu hikayeler anlatmayın.

 

Lohusalık döneminde dikkatli olun.

Lohusaya sütün yetiyor mu, bu çocuk aç, neden ağlıyor gibi şeyler söylemeyin. Onun yerine onun yardıma ihtiyaci var mı tespit edip, yardım teklif edin.  Yemek götürmek, evi toparlamak gibi ufak yardımlar çok işe yarayacaktır. Bazı lohusalar yalnız kalmak isteyebilir bunu da anlayışla karşılayın. Misafir gelmeli, bebeği görmeli diye bebek doğar doğmaz misafir karşılamasını beklemeyin. 40 gün beklemenizi öneririz.

 

Müstakbel anneye karşı anlayışlı olun.

Anne olacaklar genelde kendi vücutlarında ve yaşamlarında olup bitene odaklanırlar. Eğer kızınız ya da gelininiz sizin fikirlerinize ve hareketlerinize karşı ilgisizse, bu durumu doğal karşılayın. Doğumdan sonra tekrar kendinin dışındaki çevresine karşı ilgisi geri gelecektir. Doğumdan sonra lohusa depresyonuna karşı ve hüzünlenme durumlarına karşı tetikte olun.

 

Alışveriş olayını ağırdan alın.

Bebeklere bir şeyler satın almak çok eğlencelidir; ama hediye vermenin tuzakları vardır. Birkaç küçük şey alıp tepkiyi ölçün. Bazı anne-baba adayları bu tip yardımları memnuniyetle karşılarlar, ama bazıları kıyafet ve eşya seçimlerini kendileri yapmayı tercih ederler. Eğer bebek partisi(babyshower) olacaksa, eğlenceli ve başarılı olması için anne-babayla birlikte hareket edin.

 

Önemli kararlar almayın.

Büyükanne-dede olacağınız için kendi hayatınızda dramatik değişiklikler yapmayın. Torununuzun yaşamındaki size duyulacak ihtiyaç belli olmadıkça, işinizi bırakmayın, ya da evinizi yakına taşıma durumları yapmayın. İyice ve dikkatlice düşünmeden, tüm gün çocuk bakımını üstleneceğiniz kararını vermeyin.

 

Yardım edin ama abartmayın.

Özellikle de hamileliğin sonlarında ve hemen doğumun ardından, yeni anne baba biraz destek yardım isterler, ama çok fazlaya kaçmayın. Ziyarete gelen ve sürekli evde iş yapan büyükanne ve dede, bu şekilde anne baba olacak çocuğuna kendilerine iyi bakamadığı mesajı verebilir.

 

Damat-gelin için endişeniz varsa, kenara kaldırın.

Eğer oğlunuzun ya da kızınızın eşinden kuşkunuz, endişeniz varsa, bunun üstesinden gelmeye çalışın. Bu kişi sizin torunuzun ebeveyni olacak. Ona bu yeni konumu için bir şans tanıyın.

 

Paylaşmak için hazır olun.

Şunu unutmayın ki, sizin gibi dünürleriniz de büyükanne-dede oluyor. Eğer diğer aileyle bugüne kadar çok fazla görüşmediyseniz, şimdi artık bebek doğmadan önce birlikte sosyal ortamlar yaratıp daha fazla bir araya gelebilirsiniz, böylece birbirinizi daha iyi tanırsınız. Doğumdan önce küçük pprogramlar ve görüşmeler, anne baba adayı çocuklarınızı da rahat ettirecektir.

 

Sadece torun seven büyükanne-dede olmayın.

Unutmayın küçük bebek bakma işi aslında bir köy kadar insan gerektirir. Annenin yardıma ihtiyacı vardır. Yardım sadece ilk günler için değil, her zaman gerekli olabilir. Sık sık yardım teklif edin. Bebek/çocuk bakabilecek durumda iseniz ara ara yardım teklifinizi tekrarlayın.

 

Torunlarınızla oynayın.

Unutulmaz bir büyükanne-dede olmak istiyorsanız, torununuzun tatlı hatıralarında yer etmek isterseniz onlarla bol bol oynayın.

 

Yetiştirme tarzına karışmayın.

Çocuklarınızın ebeveynlik tarzı sizden farklı olabilir. Büyük ihtimalle zaman farkı sebebiyle farklı yaklaşımlar olacaktır.  Onlara karışmayın ve onların tarzını kabullenin. Nasıl uygun görüyorlarsa siz de aynı yaklaşımı gösterin.

 

Bizim aklımıza gelen öneriler bunlar. Sizin önerilerinizi de merakla bekliyoruz!

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi