Tuvalet eğitimi

Tuvalet Eğitimi Hakkında

toilets

 

Tuvalet eğitimi: Ne zaman, ne beklemelisiniz?

Çoğu çocuk tuvalet eğitimini 3 yaşında tamamlar, ama eğer sizin çocuğunuz 3 yaşında bunu yapmadıysa endişelenmeyin, bazıları 4 yaşına kadar halen hazır olmayabilir.

Eğer şimdi oturak sürecine başlıyorsanız, çocuğunuz bu dönemde daha hazır olacaktır. Eğer çocuğunuz zaten eğitimi aldıysa muhtemelen tuvalet yerine oturak kullanmıştır. Şimdi anaokuluna hazırlanırken, hem evde hem de başka yerlerde tuvalete alışması gerekmektedir. Eğer halen buna alışmadıysa, ayrıca geceleri altını kuru tutmayı da öğrenmeye başlamalıdır.

Hazır olduğunun işaretleri

Anaokulu çağındaki çocuğunuz fiziksel olarak tuvalet eğitimine hazır olmalıdır. Yani tuvaletini tutabilmeli ve 3 saat ya da daha fazla bir süre tuvaleti gelmemelidir. (Bu, idrar kesesinin kaslarının, idrarı depolayacak kadar gelişmiş olduğunu gösterir.) Ayrıca tuvalet geldiğini fark edip ne yapması gerektiğini biliyor olmalı. Kendi kıyafetlerini kaldırıp kendi başına oturabilmesi de süreci kolaylaştırır.

Fiziksel ve düşünsel olarak hazır olması tek faktör değildir. Motivasyon esastır. Eğer çocuğunuz kendini ispatlamak özgürlüğünü göstermek için istekliyse ve ailenin banyodaki davranışlarını örnek alıyorsa, bu süreci tamamlamaları çok kolay olabilecektir.

Çocuğunuz oturak(lazımlık) kullanmaya alıştılarsa artık ona tuvalet adaptörü ve bir basamak alabilirsiniz. Alışverişe birlikte çıkın ve onun seçmesini sağlayın. Bunu kullanmaktan ötürü epey heyecanlı olacaktır. Bu mutlu geçişten sonra oturağı artık ortadan kaldırabilirsiniz. Küçük erkek çocukları tuvalet eğitiminde çişlerini oturarak yaparlar, ama anaokulu zamanı babalarını, ağabeylerini ve arkadaşlarını taklit edip ayakta yapmaya başlarlar.

Gece altlarını ıslatmaları (haftada iki kez gibi) ve gün içinde yaşanan kazalar (oyuna daldığında ya da gülerken) oldukça normaldir ve tuvalet eğitiminin ardından 6 ay ile 1 yıla kadar sürebilir. Eğer anaokulu çağındaki çocuğunuz düzenli olarak her gece yatağını ıslatıyorsa idrar kesesi küçük olabilir ya da geceleyin tuvaletinin geldiğini fark edip uyanacak kadar gelişmemiş olabilir.  Çocuğunuz büyüdükçe, sorun da ortadan kalkacaktır. Diğer bir çözüm de geceleyin ve yatmadan önce sıvı alımını sınırlamaktır.

Ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun kıyafetlerini kendi başına kolayca çıkarabileceği şekilde ayarlarsanız, kendi başına tuvaletini yapması daha kolay olacaktır. Lastikli şortlar, elbiseler ya da beli lastikli pantolonlar idealdir.

Ayrıca erkek çocuklarda tuvaletini oturarak yapmak yerine ayakta yapmaya alıştırarak destek olabilirsiniz. Yükseltici bir basamak yardımcı olacaktır. Ayrıca tuvalet içinde bir hedef noktası belirleyebilirsiniz. Tuvaletin etrafını bir süre sık sık temizlemek durumunda kalacaksınız, çünkü çişini isabet ettirmede zorlanabilir. Ama yaptıkça durum düzelecektir.

Sizin yanında olmadığınız zamanlar için çocuğunuza tuvalet levhalarını öğretin ve yanında siz olmadan tek başına girmemeleri gerektiğini anlatın. Uzun seyahatlerde ya da öncesinde çok sıkışmadan tuvalete gitmeleri gerektiğini de söyleyin. Ayrıca tuvalet sonrasında altını nasıl silmesi gerektiğini de öğretmelisiniz. Kızlarda bu temizlik, enfeksiyonu önlemek için, mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Ve elbette tuvaletten sonra kesinlikle ellerini yıkaması gerektiğini de bilmeli.

Gece yatak ıslatmaları olduğunda bunu abartmamalı ve olay haline getirmemelisiniz. Bazen de çocuklar hayatlarında stres veya değişiklikler olduğu zamanlarda bunu yapabilirler. Bu stres ortadan kalkınca yatak ıslatma da kendiliğinden geçecektir. Eğer arka arkaya bir çok gece bu yatak ıslatma devam ederse, bu kazaları alttan almalısınız ve çocuğunuz bunun kendi suçu olmadığını bilmeli. Belki tekrar bir süreliğine gece için olan bezlerden kullanabilirsiniz. Gece kuru kaldığını görünce artık tekrar çıkarırsınız. Kesinlikle cezalandırmayın ve dalga geçmeyin. O bunu istemeden yapıyor ve davranışlarınız sadece on utandırmaya yarayacaktır.

Neyi takip etmelisiniz?

Eğer çocuğunuz gün içinde ve gece sık kazalar yaşıyorsa, idrarını kaçırıyorsa, çişini yaparken sızı hissediyor ya da yanma ve ağrı şikayeti oluyorsa enfeksiyon ya da farklı bir sağlık problemi olabilir. Çocuk doktorunuzu arayın. Ayrıca idrarı bulanık ya da pembeyse, genital bölgesinde kızarıklık, pişik, kaşıntı varsa doktorunuzla konuşmalısınız.

Eğer çocuğunuz yatağını hiç ıslatmazken sonradan ıslatmaya başladıysa, bunun  sebebi psikolojik de olabilir. Yeni okul, aile içinde değişiklikler gibi..

Sizi ne bekliyor?

Anaokuluna hazırlık yaparken, çocuğunuzun kendi başına tuvalet ihtiyacını görebilmesini sağlamak istersiniz. Giysilerini kendi başına indirebilmeli ve tekrar giyebilmeli, tuvaleti kullanabilmeli, altını temizleyebilmeli ve sonrasında ellerini yıkayabilmelidir. Normal olarak 5 yaşında bir çocuğun olağan kazalar dışında tüm gündüz ve gece altı kuru kalmalıdır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. Duygu Öner

    Merhabalar,ben 2,5 yıllık bir anneyim. yaklaşık 1 yıldır bambino mio nun ürünlerini kullanıyoruz. Çok araştırdık. İngiltereden bir arkadaşım önerdi bize bu markayı aslında,kendiside yeni anneydi o zamanlar.Bambinonun ürünleri yıkanabilir çocuk bezi aslında ama tuvalet eğitiminede yardımcı olduğu gerçeğini sizlerle paylaşmak istedim… 🙂

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi