Doğal Ebeveynlik

Uyku İçin Daha Normal Ebeveynlik!

uyku

Sevgili Uykusuz Anneler,

Özellikle ilk 4 ay bebekler anne karnındaki ortamlarını ararlar. Bu ihtiyaç neden kaynaklanır ve ilk aylarda neden bu ihtiyaçlar normaldir, aşağıdaki yazıda anlatılmaktadır. İlk aylarda daha “normal” ebeveynlik için “normal” olan bu ihtiyaçlar bakalım neler…

 

Çocuklarımız ve bebeklerimiz, bizim onları koyduğumuz yerde uyusalar ne kadar iyi olurdu değil mi? Şaka değil – bu harika olurdu ama maalesef çoğu bebek böyle uyumaz. Birçok anne, bebeğini gündüz uykusuna yatırmak için dışarıda gezinmeye çıkmak zorunda kalmaktan ya da sürekli içeride, dışarıda sabit şekilde yürümek zorunda kalmaktan şikâyetçi.

İlginç olarak, en genel durumlar dokunma, ses ya da hareketi kapsarlar, bu üç durum da bebeklerin anne karnında bağımlı oldukları ortamlardır. İnsanların yavrularının, kafa büyüklükleri sebebiyle, anne karnında hayvanlardan yaklaşık 9 ay daha az kaldıklarını hatırlayın (eğer daha fazla kalırlarsa kafa büyüklüğü sebebiyle doğum kanalından çıkamazlar) dolayısıyla en az 9 ay daha dışarıda anne karnının ortamını isterler. Peki, o zaman uykuya dalmak için anne karnındaki alışkanlıklarını beklemeleri şaşırtıcı mıdır? Dokunmayla birlikte, biliyoruz ki oksitosin, ait olma, korunma, sevgi gibi duygularda da önemli rol oynamaktadır; bunların hepsi de uyku kalitesini etkilemektedir. Dolayısıyla, kendilerine bakan kişilere fiziksel olarak bağlı olan bebeklerde, oksitosinin etkisiyle, uykuya dalmak ve uykuda kalmak daha kolaydır diye düşünebiliriz.

İkinci faktör de sestir – kendisine bakan kişinin kalp sesi, anne karnında en çok duymaya alışkın olduğu ses. Eğer bebeği tutan kişi annesiyse, onun kalp atışı, sesi ve nefes alışı tümüyle beyaz sesleri oluşturur ve kendisini güvende hissettirmekle birlikte uykuda kalmasını sağlar, aynı şeyler bir başka ona bakan kişide de sağlanır. Bu mümkün değilse, beyaz sesler çıkaran bir cihaz da benzer ortam sesleri vererek, çevreden gelen diğer farklı sesleri bloke eder ve aynı etkiyi yaratır, uykuya yardımcı olur. Bu beyaz ses cihazları bebeklerin uykusu için ve ebeveynlerin bunu sağlamasında oldukça başarılıdır.

Üçüncü faktör, hareket, yumuşak ve sıvıyla dolu ortamda sürekli olarak anne karnında çokça alışkanlık haline gelmiştir. Bebeğinizin siz dinlenirken karnınızda nasıl sürekli uyanık olduğunu hatırlıyor musunuz? Bunun sebebi karnınızdayken, siz hareket halindeyken uyuyor olması. Batı kültürlerindeki modern aileler sıklıkla bebeklerinin uyuması için arabayla gezintiye odaklanırlar. Arabanın titreşimi ve araba koltuğunun rahatlığı birçok bebeğin uykusunu getirir ve gündüz uykusu için de ebeveynler buna başvurur. Aynı zamanda bu benzer hareketli uyku durumu bebek arabasında da aynı etkiyi yaratır. Bunların içinde mümkün olan en iyisi, bebeği üzerinize takmaktır – hareket, dokunma ve seslerin bütününü sağlamış olursunuz. Bebeği üzerinize takmak anne karnındaki ortamı dışarıda da sağlama biçimi olarak bebeğin beyin ve vücut gelişimi için uygun bir yoldur. (bunun için Uykusuz Anneler Kulübü olarak “sling”leri öneriyoruz)

Kısaca, bebeklerin başkasıyla kontak halinde uyumayı tercih etmesi, birçok insanın belirttiği ya da ideal uyku olarak tanımladığı kontaktan uzak şekilde uyumasından daha normaldir.

Yetişkinler bile bunu tercih edebilirler, sessiz bir odada tek bir yatak küçük bebeklerin gündüz uykusu için olması gereken veya ideal olan gereksinim değildir.

 

Kaynak: https://cdn.psychologytoday.com/blog/moral-landscapes/201303/more-normal-parenting-sleep

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
 • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
 • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL