Çocuk gelişimi

Çocukların Sıkılmalarına Da Fırsat Verin!

can sıkıntısı

 

Dr. Teresa Belton, BBC’ ye yaptığı açıklamada çocukların sürekli aktif ve faaliyet halinde olmaları konusundaki kültürel beklentinin aslında onların hayal gücünü ve yaratıcılıklarını olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Belton, Yazar Meera Syal’e ve ressam Grayson Perry‘ ye çocukken canlarının sıkılmalarının onların yaratıcılıklarını nasıl etkilediklerini sordu. Syal, can sıkıntısının onu yazmaya yönelttiğini söylerken, Perry de bunun “yaratıcılık süreci” olduğunu belirtti. Üniversiteden uzman bir araştırmacı incelemesinde; bir çok sayıda yazar, ressam ve bilim insanı ile sıkılmanın etkileri hakkında röportajlar yaptı. Syal’ in küçük bir köyde, oyalanacak hiçbir şey olmadan büyüdüğünü öğrendi.

Dr. Belton der ki: “Yapacak fazla bir şeyin olmaması, onu normal şartlarda iletişim kurmayacağı insanlarla sohbet etmeye, yapmayacağı aktiviteleri denemeye, farklı koşullar altında olsa yapmayacağı şekilde yaşlı komşularla sohbete ve pastalar yapmaya yöneltti.”

Can sıkıntısı genelde yalnızlıktan kaynaklanır ve Syal erken yaşlarında pencereden ormanı ve doğa manzarasını saatlerce izleyerek vakit geçirir, havanın ve mevsimlerin değişimlerini izlerdi. Fakat en önemlisi, can sıkıntısı onu yazmaya itti. Ufak yaşlardan itibaren günlük tuttu ve tüm gözlemlerini, kısa hikayeleri, şiirlerini ve eleştirilerini yazdı. Ve bu erken başlangıçları sayesinde sonradan yazar oldu.

“Yansıma”

Yazarlığa geçmiş bir komedyen: “Boş bir kağıtla yalnızlığa zorlanmak harika bir kamçıdır.” demiş.

Perry sıkılmanın ayrıca yetişkinler için de yararlı olduğunu belirtiyor: “Yaşlandıkça, derin düşünmekten ve sıkılmaktan ötürü memnun olmaya başlamıştım. Sıkılmak çok yaratıcı bir safhadır.”

Nörolog Prof Susan Greenfield; akademik olarak açıklamaları da ayrıca mevcut; küçüklüğünde 13 yaşına kadar hiç kardeşi olmadan ve parasız bir ailede büyüdü.

“Mutlu bir şekilde kendisini hikayeler uydurarak, kendi hikayelerine resimler çizerek ve kütüphaneye giderek eğlendirdi.”

Davranış ve öğrenmede duyguların etkileri konusunda uzman olan Dr Belton, “Sıkılmak “rahatsız edici bir duygu” olarak nitelendirilebilir ve toplumda can sıkıntısının sürekli meşguliyetler bulunarak önlenmesi gibi bir algı mevcuttur.” diyor.

Ancak yaratıcı olmanın ‘içsel uyarıcıların geliştirebilmesini’ kapsadığını söyleyerek uyarıyor. “Doğa boşluk kabul etmez ve biz de onu doldurmaya çalışırız.” diyor. “Can sıkıntısı ile yaratıcılığı sayesinde başa çıkabilecek içsel kaynakları ya da sorumluluğu olmayan bazı genç insanlar, otobüs duraklarına çarpar ya da eğlence için araba kullanmaya çıkarlar.”

“Kısa Devre”

Televizyon ve videoların çocuklar üzerindeki etkilerini araştırmış olan bir akademisyen de şöyle diyor: “Günümüzde yapacak hiçbir şey bulamayan çocuklar, hemen televizyonu, bilgisayarı, telefonu ya da ekranı olan herhangi bir şeyi açıyor. Bu tip şeylerle geçirdikleri vakitler artmış durumda.Ama çocukların boş duracağı zamanlara da ihtiyaçları var; hayal ettikleri, kendi düşünceleriyle baş başa kaldıkları, oyunlardan ve çevrelerinden algıladıkları, gözlemledikleri şeyleri sindirecekleri boş zamanlara.Ekranlar bu süreci ve yaratıcılığı geliştirmede kısa devre görevi görüyorken; bu boş zamanlar hayal gücünü harekete geçiren bir şeydir,” diyor.

Syal ekliyor: “Yazmaya başlarsınız çünkü ispatlayacak, kaybedecek ya da yapacak başka bir şeyiniz yoktur.”

Boş zamanınızı doldurmaktan ve serbest zaman geçirmekten başka bir nedeniniz olmadığında, yaratıcı olmak özgürlüğünüzdür.

Dr. Belton şöyle sonuçlandırıyor: “Yaratıcılık uğruna belki de zaman zaman biraz yavaş ve çevrimdışı olmaya ihtiyacımız var.”

 

 

 

Kaynak: http://www.bbc.com/news/education-21895704

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi