Gözünden uyku akan bir anneydim ve bir arkadaş yemeğinde Aysun tesadüfen yanıma oturuvermişti. Tanımıyordum, kim olduğunu bilmiyordum; ama kızımdan ve uyku sorunundan bahsetmeye başlayınca ettiği bir iki cümle,  sırtımı masanın geri kalanına çevirmeme neden olmaya yetmişti.  Uyku eğitimi yöntemlerini uyguluyordum dolayısıyla kızımın uyku sorunu bir çok yaşıtı kadar büyük değildi ama beni perişan etmeye yetiyordu. Duvara tosladığım yerlerde bu ülkede yardım alabileceğim bir uzma olduğunu o güne kadar bilmiyordum. Belli ki onu bana tanrı göndermişti…

Bütün gecesini neredeyse bana, tanımadığı uykulu bir anneye, ayırdı. Onunla konuştukça  bir anne olarak ne kadar falza suçluluk duygusu ve vicdan azabı taşıdığımı fark ettim . Bir yandan da kızımı çok iyi tanıdığımı, onu uyutmak için her türlü donanıma aslında sahiptim. Sadece kendime, ona ve ilişkimize daha fazla güvenmem ve öyle hareket etmem gerekiyordu… Bir arkadaş yemeğinde ayak üstü aldığım o spontane danışmanlıktan sonra her şey daha iyiye gitti.

Aysun Ömeroğlu, anne ve bebeklere yardım eden bir uzman psikolog. Bizim gibi annelerin ruh sağlığı ve çocukların uyku sorunları uzmanlık alanı. Doğum sonrası depresyon, çocukların yeme sorunları ve  öfke krizleri üzeri üzerine de çalışıyor. Aysun doğum sonrası depresyonu konusunda, Uluslararası Postpartum Support Derneği’nin Türkiye temsilcisi. Yani özetle mumla arayıp da bulamadığımız insan! İstanbul’da kendi ofisinde anneler bu danışmanlığı, profesyonel olarak veriyor.

Uyumayan çocuklar konusunda  annelerin ne kadar çok desteğe ihtiyacı olduğunu biliyorduk, ama binlerce insanın korkunç bir uykusuzlukla hiç yardım almadan yaşamaya çalıştığını Uykusuz Anneler Kulübü’nü kurunca anladık. Gözünden uyku akan annelere, kendi bilgimiz tecrübemiz kapsamında anneden anneye yardım eli uzatmaya çalıştık. Ne kadar çok insana yardım edebildiğimiz görünce, çok mutlu olduk.

Bizim verebileceğimiz yardım sınırlıydı, Aysun gibi bir uzmana gözünde uyku akan annelerin ihtiyacı vardı. Teklif ettik; onca işinin gücünün arasında; Uykusuz Anneler Kulübü’ne uzman olarak katılmayı kabul etti. Bu sayfada; uyku eğitimi ve  anne çocuk ilişkisi hakkındaki birikimlerini gözünden uyku akan annelerle paylaşacak.

Aysun, çok sevdiğim bir sözünü size aktarırsam, nasıl bir yaklaşımı olduğunu da zaten anlayacaksınız,  ‘’Her çocuk, her aile farklı ve bu her şeyden önce  bir anne çocuk ilişkisi’’.

Acemi Anne Esra Sert 🙂

www.aysunomeroglu.com.tr



Yalnız değilsiniz

  • Georgiana Kirklin kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Anderson Gwynne kullanıcısının profil fotoğrafı
  • padungda kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi