Çocuk gelişimi Yaşam

#YalnızNesil Konusunda Sorumlu Ebeveynler mi?

Teknoloji çocukları baştan çıkarmadan önce aileleri baştan çıkardı.

Teknolojinin insan ilişkilerindeki erozyon ve sosyal izolasyon konusunda rol oynadığını çok duyuyoruz. İroni şu ki; sanal benliğimiz 7/24 etkileşime açıkken çoğu zaman kendimizi 7/24 gerçek hayattan izole ediyoruz. Araştırmalar dünya çapında yalnızlık salgınının arttığını gösteriyor.

Yalnızlık ve izolasyon

Yalnızlık etrafta insan olmaması ile ilgili değil, bağlantıya geçme isteği olmaması ile ilgilidir.

Bir kalabalık içinde bile kendimizi yalnız hissetmemizin nedeni budur. Aslına bakarsanız kalabalığın içinde olmak özellikle iki durumda bizi yalnız hissettirir. İlk olarak, bilmediğiniz insanlar ile çevriliyseniz ve küçük sohbetlerden hoşlanmıyorsanız kesinlikle yoğun bir yalnızlık duygusuna kapılırsınız.

İkinci olarak, eğer ailenizle ve arkadaşlarınızla bir aradayken birbirileri ile yüz yüze ilişkiden ziyade herkes akıllı telefonuyla ilgileniyorsa yalnız hissedersiniz. Gerçekten kendini yalnız hissetme seviyesi ile telefon ekranı ile geçirilen süre arasında bir bağlantı vardır.

Bazen bir aile kutlaması ya da toplantısı için bir araya gelindiğinde, bilinçli olarak bir araya gelinmesini ve birlikteliğin önemli olduğunu bilmemize rağmen herkes telefonunu kontrol edebiliyor.

Yalnızlık sosyal izolasyonun bir fonksiyonu olabilir. Diğerleri ile sosyal etkileşime geçecek fırsatları bulamazsak tecrübe ettiğimiz izolasyon bize yalnız hissettirebilir. Bir zamanlar çocuklar yalnız hissettiklerinde odalarından çıkıp kardeşlerine sataşmaları, ebeveynlerini sinir etmeleri ya da komşuların çocukları ile oynamaları yeterliydi. Telefonlar herkesin cebinde bulunmuyordu ve bilgisayarlar, ödev hazırlamak ya da basit video oyunları oynamak dışında bir işe yaramıyordu.

Son yıllarda telefonlar, sadece onları kullanan insanlardan daha akıllı olmadı sosyal zekamızı da azalttılar. İlk jenerasyon internet kullanıcılarının çocuklarının ebeveynleri ile anlamlı etkileşim fırsatları ya da spontane oyun oynama süreleri, ebeveynlerinin ekranda geçirdiği süre arttıkça azalıyor. Çocuklara internet kullanımı ile ilgili net kurallar konulurken ebeveynler istedikleri anda bu olanaklardan yararlanıyor.

#YalnızNesil ?

Yalnız olan kim?

Hepimiz hayatımızın bir döneminde yalnız hissetmişizdir. Şaşırtıcıdır ki araştırmacılar gençlerin, orta yaş ve yaşlı yetişkinlere göre çok daha yalnız hissettiklerini ortaya koymuştur. Ergenliğe elinde cep telefonu ile giren çocuklar sadece rutin sosyal etkileşimleri kaçırmıyor ayrıca bebek arabası iten ve ellerinde cep telefonu ile internetten esinlenilmiş atıştırmalıklar hazırlayan ebeveynler ile büyüyorlar.

İnternet ebeveynlerinizi çaldı mı?

Kimse teknolojinin hız ilerleyişinin hayatımızdaki yerini yavaşlatmayı tartışmazken, gencinden yaşlısına ihtiyaç duyduğumuz sosyal etkileşimlere de dikkat çekmiyor. Bugünkü genç insanların -7/24 teknolojiye bağlı olsalar bile- hissettikleri yalnızlığın büyüklüğünün sebebi ebeveynlerini teknolojiye kaybeden ilk kuşak olmalarıdır.

Birçok yetişkin için teknolojinin çekiciliği karşısında direnmek çok zordur. Sohbet odaları, tartışma forumları, alışveriş siteleri, online oyunlar, sosyal network siteleri insanları içine çekiyor ve hayatından saatler çalıyor. Eğer bir çocuk ihtiyaç hissettiği bir ebeveyn yerine telefonu

nu kontrol eden ya da bilgisayar başında oturan birisi ile karşılaşırsa aynı odada olsa bile yalnız hissedebilir.

Bugünkü milenyum kuşağı yoğun olarak bu yalnızlıktan etkileniyor. Bir önceki kuşak gibi ebeveynleri ile yoğun birebir iletişimi tecrübe edemediler. Genç yetişkinler önceki kuşaklar gibi telefonda ya da yüz yüze iletişimde kullandıkları doğrudan ve net iletişim yerine daha yüzeysel iletişim yöntemlerini kullanıyorlar. Tüm bunları göze aldığımızda çocuklara ekran karşısında zaman limiti koyma önleminin yanı sıra ebeveynin de ekran karşısında geçirdiği zaman sınırlanmalıdır. Arkadaşlarımız ve ailelerimizle nasıl etkileşime geçtiğimiz, ilgilendiğimiz hakkındaki kültürel bilgi birikimimizi kaybediyoruz

İnterneti suçlayabilir miyiz?

İnsan etkileşimlerine teknolojinin etkisi yalnızlık salgınının önemli bir nedeni olmakla birlikte sosyal medya ile ilgili olmak tek başına yalnızlık hissinin nedeni değil. Araştırmalar gösteriyor ki az ya da orta düzeyde zaman ayıran facebook kullanıcıları daha az yalnız hissediyor. Bir insanın ana sosyalleşme yönteminin online etkileşim olduğu durumda teknolojinin yalnızlığa neden olduğundan söz edebiliriz.

Sosyal medya, dünyadaki milyarlarca insanla bağlantıya geçmenin yolunu açabilir ancak gerçek hayat, ilişkilerin ve arkadaşlıkların, dijitaldeki gibi sola ya da sağa kaydırarak ön görülemeyecek kadar farklı şekillerde gelişebileceği bir tecrübedir.

 

 

Yazı:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/lifetime-connections/201811/are-parents-blame-generationlonely

Görsel: www.pinterest.com

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL