Çocuk gelişimi Çocuk oyunları

Yapılandırılmış Çocukluk

Yeniçağ annelerinin en büyük problemi bilgi kalabalığı bana kalırsa. Çocuklarını en doğru şekilde nasıl büyüteceklerine dair binlerce fikir ve düşünce her gün binlerce yerde yazılıp çiziliyor. Kolay ulaşılabilir olması güzel olsa da, bilgi çoğaldıkça sığlaşıyor. Felsefeden çıkıp şekle bürünüyor. Anneye neyi, ne amaçla yaptığının ayrıntısını vermeyi unutan bu şekilci bilginin tek argümanı var. Çocuğun gelişimine faydalı olduğu.

Evet, haklılar. Pek çoğu çocuğun gelişimine faydalı. Ortaya çıkış amacı bu ama artık o kadar yüzeysel ve amacından sapmış durumda ki, çocuk için faydası kalmadığı gibi zarar veriyor.

Pek çok ebeveyn grubuna hem işim, hem anne olmam, hem de merakımdan ötürü üyeyim. Annelerin iyi niyetli tavırlarının çocukları için bazen ne kadar tehlikeli boyutlara varabildiğini gözlemleme fırsatım oluyor bu gruplarda.

Mesela anneler arasında bir süredir bir “aktivitecilik” modası var. Çocuğun oyunları o kadar ince detaylarına kadar kurgulanıyor ki, çocuğun o oyundan herhangi bir fayda sağlaması mümkün değil. Aksine hayal gücüne ve çocuksu merakına öldürücü darbeler alıyor. Bizim dönemimizde çocukla aktivite yapmanın bir ana fikri vardı mesela: Birlikte kaliteli vakit geçirmek.

“Kaliteli vakit” kelimesi o kadar sık kullanıldı ki, zamanla içeriğin kaliteli olmasına gerek olduğu gibi bir anlam doğdu. İçerik; para verilerek alınmış tonlarca materyal, oyuncak, oyun demek haline geldi. Oysa biz bunu çocukla yastık savaşı yapmak, birbirimizi gıdıklamak, evde kovalamaca oynamak, topladığımız meşe palamutlarını boyamak, sarmaş dolaş kitap okumak, amaçsızca dolaşmak yani çocuğumuzla aynı anda, aynı yerde, aynı şeyi, birlikte zevk alarak yapıyor olmak diye tanımlıyorduk. Yapılandırılmış bir oyunun tarafları değil, birlikte eğlenen iki çılgın olarak.

Oysa artık çocukların odaları, oyunları, vakitleri o kadar yetişkin gözüyle yaratılıyor ki, içlerinde çocukluğa yer yok. Hayal gücüne yer yok. Anne ve çocuğun hayatı o kadar birbirine karışmış durumda ki artık, çocuğun bu yaşantı içerisinde birey olmasının imkânı yok. Anne tüm gün çocuğuyla oyun oynuyor, üstelik kendisi yapılandırıyor bu oyunları. Aktiviteler satın alıyor, oyuncaklar alıyor, oyunlar kurguluyor… Çocuk kurgunun bir parçası yalnızca. Her şey onun içinmiş gibi görünüyor ancak çocuk istediğini yapabilecek kadar serbest değil. İşin kötüsü anne bunun farkında bile olmadan, kendini çocuğuyla kaliteli vakit geçirmeye adadığını ve bu yaparak çocuğunun gelişimine fayda sağladığını düşünüyor.

Elbette annesiyle birlikte olmak bir çocuk için faydalıdır. Ancak hayal gücü, serbest oyun, yapılandırılmamış serbest zamanlar, çocuk olmak da bir o kadar faydalı.

Çocuğunuz odasında oynarken arada bir gidip sarılın, onu ne kadar sevdiğinizi söyleyin sonra bırakın.

Lütfen, bırakın çocuğunuzu, önce kendi oyunlarını, sonra kendi yaşamını kendisi kurgulasın. Kendi düşleriyle, kendi hayal gücüyle, kendi istekleriyle. Sizin yapılandırdığınız hayatı değil, kendi hayatını yaşasın.

*görsel www.pinterest.com adresinden alınmıştır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets. Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL