Çocuk gelişimi Çocuk oyunları

Yapılandırılmış Çocukluk

Yeniçağ annelerinin en büyük problemi bilgi kalabalığı bana kalırsa. Çocuklarını en doğru şekilde nasıl büyüteceklerine dair binlerce fikir ve düşünce her gün binlerce yerde yazılıp çiziliyor. Kolay ulaşılabilir olması güzel olsa da, bilgi çoğaldıkça sığlaşıyor. Felsefeden çıkıp şekle bürünüyor. Anneye neyi, ne amaçla yaptığının ayrıntısını vermeyi unutan bu şekilci bilginin tek argümanı var. Çocuğun gelişimine faydalı olduğu.

Evet, haklılar. Pek çoğu çocuğun gelişimine faydalı. Ortaya çıkış amacı bu ama artık o kadar yüzeysel ve amacından sapmış durumda ki, çocuk için faydası kalmadığı gibi zarar veriyor.

Pek çok ebeveyn grubuna hem işim, hem anne olmam, hem de merakımdan ötürü üyeyim. Annelerin iyi niyetli tavırlarının çocukları için bazen ne kadar tehlikeli boyutlara varabildiğini gözlemleme fırsatım oluyor bu gruplarda.

Mesela anneler arasında bir süredir bir “aktivitecilik” modası var. Çocuğun oyunları o kadar ince detaylarına kadar kurgulanıyor ki, çocuğun o oyundan herhangi bir fayda sağlaması mümkün değil. Aksine hayal gücüne ve çocuksu merakına öldürücü darbeler alıyor. Bizim dönemimizde çocukla aktivite yapmanın bir ana fikri vardı mesela: Birlikte kaliteli vakit geçirmek.

“Kaliteli vakit” kelimesi o kadar sık kullanıldı ki, zamanla içeriğin kaliteli olmasına gerek olduğu gibi bir anlam doğdu. İçerik; para verilerek alınmış tonlarca materyal, oyuncak, oyun demek haline geldi. Oysa biz bunu çocukla yastık savaşı yapmak, birbirimizi gıdıklamak, evde kovalamaca oynamak, topladığımız meşe palamutlarını boyamak, sarmaş dolaş kitap okumak, amaçsızca dolaşmak yani çocuğumuzla aynı anda, aynı yerde, aynı şeyi, birlikte zevk alarak yapıyor olmak diye tanımlıyorduk. Yapılandırılmış bir oyunun tarafları değil, birlikte eğlenen iki çılgın olarak.

Oysa artık çocukların odaları, oyunları, vakitleri o kadar yetişkin gözüyle yaratılıyor ki, içlerinde çocukluğa yer yok. Hayal gücüne yer yok. Anne ve çocuğun hayatı o kadar birbirine karışmış durumda ki artık, çocuğun bu yaşantı içerisinde birey olmasının imkânı yok. Anne tüm gün çocuğuyla oyun oynuyor, üstelik kendisi yapılandırıyor bu oyunları. Aktiviteler satın alıyor, oyuncaklar alıyor, oyunlar kurguluyor… Çocuk kurgunun bir parçası yalnızca. Her şey onun içinmiş gibi görünüyor ancak çocuk istediğini yapabilecek kadar serbest değil. İşin kötüsü anne bunun farkında bile olmadan, kendini çocuğuyla kaliteli vakit geçirmeye adadığını ve bu yaparak çocuğunun gelişimine fayda sağladığını düşünüyor.

Elbette annesiyle birlikte olmak bir çocuk için faydalıdır. Ancak hayal gücü, serbest oyun, yapılandırılmamış serbest zamanlar, çocuk olmak da bir o kadar faydalı.

Çocuğunuz odasında oynarken arada bir gidip sarılın, onu ne kadar sevdiğinizi söyleyin sonra bırakın.

Lütfen, bırakın çocuğunuzu, önce kendi oyunlarını, sonra kendi yaşamını kendisi kurgulasın. Kendi düşleriyle, kendi hayal gücüyle, kendi istekleriyle. Sizin yapılandırdığınız hayatı değil, kendi hayatını yaşasın.

*görsel www.pinterest.com adresinden alınmıştır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • orpjrw9 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ppdd1020 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Our Factory Yangzhou Yinrui Import And Export Trade Co., Ltd. produces masks sold in the consumer market, enjoy a high position among consumers, the company and a number of retailers and agents to establish a long-term and stable cooperative relationship. Yangzhou Yinrui import and export trade Co., Ltd. distributes a complete range of masks, reasonable price. Yangzhou Yinrui import and export trade Co., Ltd. has a strong strength, heavy credit, abide by the contract, ensure product quality, with multi-variety management characteristics and the principle of small profits and more sales, has won the trust of the majority of customers. Our Product Licensing items: import and export of goods import and export technology import and export agents (projects that must be approved in accordance with the law can only carry out business activities after approval by the relevant departments, and the specific business projects shall be subject to the results of examination and approval). General items: medical mask wholesale: medical mask retail; daily mask (non-medical) sales; medical personnel protective equipment wholesale: medical personnel protective equipment retail: Labor protection supplies sales: type I medical device sales; type II medical device sales; sanitary products and disposable medical supplies sales; personal hygiene products sales; cosmetics wholesale; Cosmetics retail: industrial textile finished products sales: needle textile products and raw materials sales; knitted textile products sales; fabric textile processing; sponge products sales; rubber products sales; shoes and hats wholesale; shoes and hats retail; clothing wholesale; clothing retail; daily necessities wholesale; daily department stores sales: daily wood products sales; bamboo products sales; office supplies sales: stationery retail toys sales; Domestic trade agent; Internet sales (in addition to the sale of goods that need to be licensed) (in addition to projects that need to be approved in accordance with the law, independent business activities shall be carried out according to the business license). Product Application The general medical mask is used to block the splashes out of the mouth and nose. It can be used for one-time health care in the general medical environment and for general health care activities, such as cleaning, dispensing and cleaning.Wholesale KN95 FFP2 Earloop Mask website:http://www.yinruitrading.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL