Soru-Cevap

Yemek Yediremiyorum, Çıkartıyor, Yutmuyor..

Soru:

Merhaba benim 1 yaşında oğlum var, yemek yediremiyorum. Kaşıkla ağzına tıkıyorum, çiğnedikten sonra çıkartıyor, yutmuyor. Ne yapmam lazım? Çıldırıyorum artık. Teşekkürler.

Cevap: 

Yemek yeme alışkanlığı iki sebeple değişkenlik gösterir. İlki anne ve bebek arasındaki iletişimdir ve ikincisi de bebeğin kendi tercihleridir. İlk olarak doktoruna danışarak gelişiminde bir sıkıntı yoksa hiç bir besini zorla vermemenizi öneriyorum. Bir an kendi yerinize koyun ve istemediğiniz bir şeyi sizden çok daha iri ve kuvvetli birinin ağzınızı açarak kaşıkla zorla yedirdiğinizi hayal edin, hissettikleriniz çocuğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Elbette her şeyi onlar için yapıyoruz ama bazen iyi niyetle yaptığımız her davranış iyi olmayabilir. Sizinle bir gerginlik yaşadıysa çocukla inatlaşmak yerine mümkünse bir süre başka birinin beslemesini deneyebilirsiniz. Kesinlikle reddettiği gıdalara ısrar etmeden bir süre sadece istekle aldığı şeyleri vermeye çalışın. Daha fazla vitamin ve besin alması için yiyecekleri sürekli karıştırarak vermeyin, ne yediğini bilsin. Seçmesi normaldir, hepimiz bazı yiyecekleri tercih edebiliriz. Televizyon, tablet gibi uyuşturucularla yedirmek yerine sohbet etmek, kitap bakmak gibi ne yediğini unutmadan onu rahatlatacak şeyler kullanabilirsiniz. Her lokmada çılgınca kutlamalar yapmak ve abartılı sevinç gösterilerinde bulunmak çocuğun yemek olayını güç olarak kullanmasına neden olabilir. Yemeğin doğal bir ihtiyaç olduğunu anlamasına yardımcı olunmalıdır.

 

Çocuk Gelişimi Uzmanı Tuğçe Acaröz Oğuz

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Çocuk Gelişimi Uzm. Tuğçe Acaröz Oğuz • Yorum

  1. Emine Alkan Çaksu

   Merhaba,
   Benim de iki buçuk yaşında oğlum var ve ilk zamanlar muz ve armut püresi çok ise yaradı. Hiç zorlamadan koydum önüne, ilk ten hep reddetti ama çubuk şeklinde kestigim havuç salatalık, elma ile oynamak da hoşuna gitti, renkli küçük el kitapları aldık onlara baktı bazen disledi yemek niyetine.. 🙂 Serbest bırakınca oluyor bırakın aciksin derim ben sevgili anneler. Bi de onlara izin verin ellerini soksunlar yemeklere… Sevgiler..

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi