Lohusalık

Yeni Annenin Depresyon Sebebi: Uykusuzluk!

5518516077_e0e428305f_b

 

Yeni annelere eziyet mi? Bunu kim yapar? Evet, toplum olarak bunu hepimiz yapıyoruz. Şaka yapmıyorum, gayet ciddiyim ve sözlerimi sakınmadan bunu yaptığımızı söyleyeceğim. Biz, annelere eziyet ediyoruz.

Uyku yoksunluğu en az 500 yıldır kullanılan bir işkence metodudur ve halen kullanılıyor. Guantanamo Körfezi’nde yoğun olarak kullanılıyor. Guantanamo Körfezi’ndeki uyku yoksunlukları ile yeni annelerdekinin farkı, hiçbiri yeni annelerin canını sistematik ve kasıtlı olarak yakmıyor. Ama etkisi aynı. Uyku işkencesi fiziksel değişim yaratmak için tasarlanmış, kurbanın teslim olması, gerçeklik hissini kaybetmesi ve konuşmaya zorlanması içindir.

Kronik uykusuzluk size iyi gelmez. Zihinsel yetersizliğe, sinire ve asabiyete, kaygı ve hatta ruh hastalığına sebep olur. Evet, bunu doğru okudunuz. Kronik uykusuzluk ruh hastalıklarının sebebi olarak bilinir. Lohusalıktaki ruhsal bozukluk genellikle çok hoş karşılanmaz ama tehlikelidir. Ben doğum dönemi ruhsal bozukluğu konusunda eğitimlere katılabildiğim için şanslıydım ve bu seminerlerde bir çok lohusa depresyonu, travmatik stres bozuklukları ve ruhsal rahatsızlıklar yaşamış kişilerin konuşmalarını dinledim. Hepsinde ortak bir şey olduğunu fark ettim. Hepsi, rahatsızlıklarında, az uyku uyumalarının bir faktör olduğundan bahsediyorlardı. Sevgili Sinead Willis, “uykusuzluk peşimi bırakmıyordu. Her gece bir saatten fazla uyuyamıyordum ve çok kafam karışıktı.” diyor. Uykusuzluğun etkilerinden biri de kafa karışıklığı ya da gerçekliğin değişmesi hissidir. Duyduğum için çok şanslı olduğum bir başka konuşmada ise bir anne bize; bebeğinin ilk üç gününde hiç uyumadığını fakat kimsenin bunun farkında olmadığını çünkü hastanede özel odada kendi başına olduğunu anlattı. O günlerde kendisinde ruhsal rahatsızlık gelişti.

Kronik uykusuzlukta uyku eksikliğinizi tamamlamanız için fırsatınız olmaz. Devam edersiniz, o gece ve sonraki gece, yeterli uyku almama sizi süründürür. Akut uykusuzlukta siz bir gece uykusuz kalırsınız ama sonrasında uyku düzenini yakalarsınız. Akut uykusuzluk da ruhsal sağlık sorunlarının oluşmasında etkilidir. Walker ve ekibi tarafından yapılan bir çalışmada, sağlıklı genç öğrenciler iki gruba ayrılmıştır. Bir grup uykusuz kalmış, diğer grup ise normal uykusunu uyumuştur. Sonraki gün, iki gruba da rahatsız edici, sinir bozan ve korkunç resimler gösterilmiştir. Araştırmacılar, MRI taraması sonucuna göre, iki ayrı gruptaki kişilerin beyin aktivitelerinin belirgin şekilde birbirinden farklı olduğunu görmüşlerdir. Uykusuz kalan gruptaki kişiler huzursuzluk benzeri tepkiler vermişlerdir. Beyinlerinde bu rahatsızlık veren resimlere karşı alarm gibi bir belirti oluşmuş, stres hormonları çoğalmıştır. Diğer normal uyku uyuyan grupta ise; daha dengeli bir reaksiyon verilmiş; beyinlerindeki “panik ve endişe” bölümleri ile “rasyonellik ve neden” bölümleri dengeli çalışmıştır. Uykusuz olan grupta, kaygıyı yönetme becerisi hasar görmüştür.

İnsanlar genelde kaygı ve depresyonun uyku bozukluğuna yol açtığını düşünür. Fakat bu araştırma, uykusuzluğun kaygılara yol açtığını göstermektedir. Sadece uykusuzluk ve sadece bir gecede. Yeni annelere bu tip resim gösterme çalışması yapılmamış olsa da, onların da kendi içlerinde rahatsızlık, huzursuzluk veren resimleri vardır. Bebek için duyulan endişeler, suçluluk duygusu, yeteri kadar iyi olamama korkusu, bebeği incitme korkusu, bebeğin beslenmesi hakkında duyulan endişe ve daha başka şeyler… Elbette endişeler bir kez kafanıza yerleşti mi uyumak daha zor hale gelir, depresyon ihtimal artar ve kendiliğinden bir kısır döngü oluşmuş olur.

Bütün bunlar akıldayken; endişenin, depresyonun ve ruhsal sorunların yüksek oranlarda rastlanıyor olmasını merak ediyor musunuz? Kadınlar genelde bir gecede doğumlarını yaparlar, ama bazen 2-3 geceyi geçebilir. Sonrasında doğum yapmış annelerin de bulunduğu bir odada kalıyorlarsa diğer kadınların ve bebeklerin sesleri, hemşirelerin odaya girip çıkmaları, vs sebeplerden ötürü hemen doğum esnasından itibaren uyku bölünmeye başlar. Ya da yanlarında yorgun eşleriyle birlikte eve taburcu edilirler. İki durumda da, bebek onlarla beraberdir ve yaşamak, beslenmek ve bakılmak için anneye ihtiyacı vardır. Tamamen uyku yok. Sonra, baba işe geri döner, anne de bütün gecelerce, eşi ertesi sabah işe gideceğinden ötürü tek başına uyanmak durumunda kalır. Zihinsel sağlık için uykusunun değerini, gerekliliğini bilmiyorsunuzdur. Baba da, sağlık uzmanı da, toplum da! Eksik uyuduğu uykular artar ve ruhsal sıkıntılar için risk de artar.

Bazı kültürlerde, anneler dinlendirilir, toparlanana kadar yatakta kalır ve bebeğini sevmekten başka hiçbir şey yapmaz. Beslenir, yıkanır, sıcak taşlarla masajları yapılır, vs. Neredeyse batı haricindeki tüm kültürlerde bu ritüeller benzerdir ve 40 gün sürer. Batıda ise annelerin dinlenmesi yatması gibi bir alışkanlık yoktur. Onların normal hayatların hemen dönmesi beklenir. Ev işleri, okul koşturmacaları, hamilelik kilolarını vermesi, alışverişe çıkması vs. beklenir. Annelere bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun derler. Ama bu pek olası değildir. Annelerin de yemek yemeğe, duş almaya, üstlerini değiştirmeye ihtiyaçları vardır. Ve bazı bebekler gündüz uykularında sadece 20 dakika uyurlar. Sonra,baba işe döndüğünde, durum daha da kronikleşir. Çünkü gece emzirmelerini de anne yaptırır ve baba ertesi gün işe gideceğinden kalkma görevi yine annenindir. Annenin fiziksel ve duygusal sağlığı görmezden gelinmektedir, ve bunun bedelini lohusalıkta ruhsal çöküntüye uğrayarak öder.

Annelere eziyet etmeyi bırakalım.Yeni annelerin hemen normal hayatlarına dönmeleri gerektiği konusundaki sıkıntılarını görmezden gelmeyelim. Onlar normal değil; onlar çok çok önemli ve değer verilmeye ihtiyaçları var. Eğer onların zarar görmelerini istemiyorsak, saygılı muamele etmek zorundayız. Onların hayatlarını mahvetmemeliyiz. NHS, zihinsel sağlığa öncelik verilmesini ister. Sadece doğru tedavinin uygulanması için değil, bu rahatsızlıkları önlemek için de.. Değişiklikler davranışlarda da olmalı. Diğer insanlara annelere destek olma durumunun önemini anlatmalıyız. Eşleri annenin uyumasını sağlaması için cesaretlendirmeliyiz. Bitki çayı eşliğinde yatakta vakit geçirmesini sağlayın ve ona bir süre yatakta kalmasını söyleyin. Işıkları kapatın ve ilave yastık getirin. Misafirlere annenin uyuduğunu ve bunun için evlerine dönmelerini söyleyin. Bebek emzirileceği zaman annenin yanına getirin. Bunları yapmamanızın bedeli onun ruhsal sağlığı olabilir.

 

 

 

Kaynak: http://www.themotherish.com/torturing-new-mothers/

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi