Çözüm yolları

Yeni Bebek, Büyük Kardeşini Uyandırıyor…

kardeş uyku

 

Büyük çocuğunuz bir uyku şampiyonu olabilir, ama eve ikinci çocuk gelene kadar.. Eğer aynı odayı paylaşan iki küçük çocuğunuz varsa ve bebek olanı geceleyin ağlayarak uyanıyorsa, diğer çocuğunuzun sesten ötürü uykudan uyanması da normaldir.

Elbette, gece saat 3:00 bütün ailenin hep birlikte uyanık olacağı bir saat değildir, bu sebeple, bebeğiniz büyük kardeşini uyandırıyorsa, bu rahatsızlığı azaltmak için önlemler almaya başlamalısınız. Büyük çocuğunuzun uyumasına yardımcı olmak için birkaç tane yaratıcı çözüm bulmalısınız.

Çocuğunuza bu durumu açıklamakla işe başlayın. Açıklamanız basit olmalı Mesela “Bebek henüz düzgün uyumayı bilmiyor, değil mi? Öğrenmeye çalışıyor ama bu biraz zaman alabilir.” Gece ağlama sesleriyle başa çıkabilmesi için bazı yollar bulmaya çalışın. Sarılıp yatabileceği bir uyku arkadaşı olabilir, ağlayan bebeğin seslerini duymazdan gelmeye çalışabilir ya da başka güzel düşüncelere odaklanıp tekrar uyumaya çalışabilir. Sabah olduğunda ise büyük çocuğunuza gece boyunca bu durumla çok iyi başa çıkabildiğini söyleyip onu takdir edersiniz.

Bebeğin gece ağlamaları kardeşini uyandırıyorsa, odada dinletebileceğiniz beyaz gürültü sesleri ya da yumuşak bir müzik, çözüm olabilir. Çocuğunuzun odasında beyaz gürültü dinletmeniz sayesinde kolayca tekrar uyuyabilir. Bu beyaz sesler sayesinde uykusu hafif olan çocuklar daha derin uyuyacağından, bebeğin ağlama seslerinden etkilenmeyebilirler. Beyaz seslerin başka bir faydası da bebeğinizin daha güzel,huzurlu ve sağlıklı uyumasıdır.

Eğer bu gece uykularının kesilmesi sürekli devam eder, dayanılmaz bir hal alırsa ve çocuğunuz yeteri kadar uyumamanın etkilerini yaşamaya başlarsa, bebeğinizin uykuları düzene girene kadar geçici bir yatak ayarlaması yapabilirsiniz. Bu geçici yatak değişikliğini büyük çocuğunuz anlayabilir, özellikle de ona bu durumun geçici olduğunu, sessiz bir yerde uyumasının daha sağlıklı olacağını anlatırsanız.. Küçük bebeğiniz geceleri daha uzun uyumaya başladığında ise tekrar kardeşleri aynı odaya yerleştirirsiniz.

Her ne kadar bu uyku durumları bitecek gibi görünmese de, şunu bilin ki bebeğiniz de uyku düzenini kavrayacak ve birlikte odalarında çok mutlu ve uyumlu bir şekilde yatacaklar.

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi