Uncategorized

Yeni Ebeveyn Olmak ve Özgüven

İlk bebeğin getirdiği çoşku, mutluluk ve heyecana rağmen yeni ebeveynler birçok değişikliğe hızla adapte olması gerekecektir.

Özgüven eksikliği bebek ile beraber gelir. Ebeveynler hamilelikle ilgili gerekli şartları yerine getirip getiremeyeceklerini merak ederler.

Doğal doğum yapabilecek miyim?

Epidural tercih etmek istemiyorum ama bu acıya dayanabilecek miyim?

Emzirebilecek miyim?

İyi bir ebeveyn olabilecek miyim?

Çocuğuma iyi bakabilecek miyim?

Onun için neyin iyi neyin kötü olduğunu nasıl bilebilirim?

Az sayıda insan tamamen kendi ebeveyn yeteneklerine güvendiklerine söylerler. Herkes ebeveyn kapasitesine bağlı olarak özgüven eksikliği yaşar.

İyi Ebeveynlik Ne Demektir?

İyi bir ebeveyn çocuğuna adapte olabilen kişidir. Yeni ebeveynler için tavsiyelerin sayısı bunaltıcı miktardadır ve hatta bazen rahatsız edici, can sıkıcı olabilir. Yeni ebeveynlerin yapması gereken içgüdülerini dinlemek, takip etmek, kendilerini iyi ve güvende hissettiren şeyleri yapmaktır.

İyi Anne ve İyi Baba Olmak Ne Demektir?

Kimin iyi ya da kötü ebeveyn olduğuna kim karar veriyor?  Anne ve babaların bu kadar korkması ve özgüvensiz olmasının nedeni nedir? Yargılandığın ve birileri ile karşılaştırıldığın zaman sakin kalmak daha da zordur.

Özgüvenin Anahtarı

Kalbinizin sesini dinlemek başarılı olmanın anahtarıdır. Özgüven geliştirilebilir ve öğrenilebilinir, sahip olmak için çabalamak gerekir. Çok sayıda ebeveyn mükemmel olmak istiyor ve ebeveynlik yeteneklerini yeterli bulmuyor. Kendimizi komşularımız, kuzenlerimiz, kızkardeşlerimiz ile karşılaştırırız ve onların yaptığı ebeveynlik davranışları her zaman daha doğru gözükür.

Ya özgüven eksikliğimiz ve suçluluk hissimiz ile ilgili çözüm arada hata yapabileceğimizi kabul etmekse?

Büyük çocuğumuz hala emziğe ihtiyaç duyuyor ve bebeğin bezinin kirlendiğini fark etmemiz yarım saati buluyor. Ne olmuş yani? Kimse mükemmel değildir!

Hepimiz bebeğimizin ilk gecesinde nefes alıp almadığını kontrol ettik. Hepimiz bebeğimizi gerektiğinden fazla giydirdik. Sürekli kucağımızda taşıyarak bebeğimizi rahatlıyor gibi yaptık ama aslında rahatlayan bizlerdik.

Bebeğinize Güvenin

Çok az sayıda ebeveyn bebeklerini konuşmaya başlamadan önce ihtiyaçlarını anlayabileceğinin farkında. Bebeğiniz ağlayarak, hareket ederek, gülümseyerek ve küçük jestler yaparak her gün sizinle iletişim kurar. Bebeğinize güvenin, o size rehberlik edecek ve iyi bir ebeveyn olmanız için size yardım edecek. Ağladığı zaman size aç ya da yorgun olduğunu veya kucağa alınmak istediğini söyleyecek. Katı gıdalarla tanışma ya da tuvalet eğitimi zamanı geldiğinde size sinyaller verecek. Ona güvendiğiniz zaman müthiş bir ikili olacaksınız.

Ebeveyn olmak denemek ve yanılmak, keşfetmek, deneyimlemek ve tekrar denemek demek. Hiçbir uzman bunu sizin yerinize yapmayacak.

Kendinize güvenme cesaretini gösterin!

Görsel ve yazı

https://www.motherforlife.com/family-life/being-a-parent/7874-the-confidence-of-new-parents.thtml

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • şaziye kullanıcısının profil fotoğrafı
  • orpjrw9 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ppdd1020 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi