Anne-Baba

Yeni Nesil Anneler ve Onların Şanslı Çocukları

yeni nesil anneler

 

Anne arkadaşlarımla toplandığımız ortamlarda genellikle yeni nesil annelerin işinin ne kadar zor olduğu konuşuluyor. Yeni nesil anneler olarak kendi annelerimizden daha bilinçliyiz ama bilinçlendikçe, bir şeyler öğrendikçe hayatımız zorlaşıyor, öğrendiklerimiz bir yandan bizi geliştiriyor öte yandan daha stresli anneler haline geliyoruz falan…

Bir diğer konu ise şimdiki çocukların ne kadar şanslı olduğu. Bizim zamanımızda böyle oyuncaklar yoktu. Bizim zamanımızda çocuk psikolojisine bu derece hâkim bilinçli annelerin sayısı çok azdı. Bizim zamanımızda çocuklar bu kadar önemsenmezdi falan…

Peki,  gerçekten öyle mi?

Hatırlıyorum ki çocukluğum genel olarak çok eğlenceliydi. Bir kere bütün gün sokaktaydık. Yaz demeden, kış demeden sokak oyunları ve mahalle arkadaşları vardı hayatımızda. Ağaçlara tırmanırdık. Bahçelerden mısır, evlerden patates araklayıp yaktığımız ateşle bunları közler, evlerden aşırdığımız çarşaflarla çadır kurup kamp yapardık.

Kimse bizi yemek yemeye zorlamazdı. Uyumaya zorlamazdı. Ödev yapmaya zorlamazdı. Kurslara gitmeye zorlamazdı.

Yazın hava kararınca oynadığımız saklambacın tadı başkaydı. Kışın ellerimiz soğuktan morarana kadar karla oynardık. En büyük azarımızı içine dut ya da vişne doldurduğumuzda boyanan tişörtlerimizdeki lekeler yüzünden işitirdik. Kimse notlarımızla ilgilenmediği için zayıf not aldığımızda azar işitmedik hiç. Notlarımızı iki ayda bir veli toplantısında öğrenirdi ailelerimiz. Hepimiz “zekiydik ama çalışmıyorduk” “büyüyünce akıllanırdık”

Öğle yemeğimiz salçalı ekmekti. İkindi kahvaltımız ağaçlarından yediğimiz meyveler. Kadın günleri bizim evde olduğunda bayram ederdik çünkü kekin hamurunu, sarmanın içini, böreğin yufkasını yerdik. Sabahın köründe “ayakaltında dolanmayalım” diye ağzımıza bir yumurta tepiştirilir sokağa atılırdık. Hava kararana kadar; kışın üşüdükçe, yazın çişimiz geldikçe eve girip çıkmaktan başka evle irtibatımız olmazdı.

Okula mahallenin çocuklarıyla birlikte “sürü halinde” gider gelirdik. Bir üst sınıftaki komşu çocuğu bir alt sınıftakini kollardı. Büyüklerin dünyası çok umurumuzda değildi çünkü kendimize ait bir dünyamız vardı. O yüzden sürekli acele etmemiz gerekmedi. Bir karıncayı izlemek için, sümüklüböcekleri incelemek için, ateş böceklerini kavanozlara doldurmak için, çiçek toplamak için hep vaktimiz vardı.  Annemizin bize aktivite yaptırması, yaşıtımız arkadaş bulması, etkinliklere götürmesi falan gerekmezdi. Yapılandırılmış oyun nedir bilmezdik. Eve girdiğimizde zaten yorgunluktan geberdiğimiz için uyku problemimiz yoktu.

Şimdi bu şekilde yaşayan çocuk tanıyor musunuz?

Ben benimkiler de dâhil, tanımıyorum.

Çocuklarımın hayatına baktığında, yetişkinlerle birlikte sürekli koşturan, sürekli bir şeyler yapması gereken, bir yerlere yetişmesi gereken, serbest oyun zamanlarını bile kurgulanmış olarak yaşayan ve yalnızca kendilerine sunulan zamanlarda, sunulan yerlerde, sunulan şeyleri yapabilen iki minik insan görüyorum.

Bence bu çocuklar sandığımız kadar şanslı değil. Ve hayatımız şikâyet edecek kadar zor olmak zorunda değil.

Evet, artık çocukları sokağa göndermek zor. Başına ne gelebileceğini bilemediğimiz bir zamanda yaşıyoruz. Bizim gözetimimiz olmasa bile mutlaka güvenebileceğimiz bir yetişkinin gözetimini istiyor ve arıyoruz. Çocuklarımızı nasıl güvenle serbest bırakabiliriz? Bunun yolları neler? Düşünürsek mutlaka bir çözüm bulabiliriz. Ama önce onların ne kadar şanslı olduğu yanılgısından kurtulmamız gerekiyor.

İkinci adımımız da, yapmak zorunda olduğumuzu düşündüğümüz ve bu nedenle kendimizi esir ettiğimiz şeyleri gözden geçirerek kendimizi özgürleştirmek olsun.  Böylece bizim işimizin zor, çocuklarımızın da şanslı olduğu kandırmacasından kurtulmuş oluruz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL