Anne Yazıları Yaşam

Yolculukta Olmazsa Olmaz Oyuncaklar

 

çocukla yolculuk

 

Konsantre olma ve dikkatini verme süreleri çok kısa olduğundan bebekleri ve küçük çocukları yolculuk boyunca eğlendirmek bir takım çalışması gerektirir. Bir çok oyuncak ve farklı aktivite hazırlamak faydalı olsa da, uzun bir yolculukta bu işler yazıldığı kadar kolay olmuyor elbet.

 

Herhangi cırlayan veya bipleyen oyuncak sizi ve diğer yolcuları çıldırtabilir. Öte yandan havayolu şirketleri büyük ebatta veya tehlikeli olabilecek oyuncakları el bagajına almanızı yasaklayabilir. Oyuncak plastik bir kılıçın havaalanında çöpe gittiği haberini gaztelerde okumuştum. Küçük parçalardan oluşan oyuncaklar etrafa saçılabilir ve toplaması zor olur. Top türü fırlatmaya elverişli oyuncaklar ise kesinlikle yolculuk için uygun değil.

 

Peki o zaman biz bu çocukları nasıl eğlendireceğiz yol boyunca?

 

 • Oyuncak küçük arabalar ile… Her yaşa uygun metal, plastik, tahta vs bulmak mümkün. Tekerlekli oyuncakları sevenler için çantada olmazsa olmaz…
 • Hayvan figürleri; plastik veya peluş malzemeden, hayal gücü ile oyun yaratmayı seven çocuklar için çok uygun.
 • Boya kalemleri; günümüzde boya kalemleri de her yaş için üretilmeye başlandı. Küçüklerle beraber resim çizebilir, daha büyükleri yolda gördükleri cisimleri, taşıtları çizmeleri konusunda cesaretlendirebilirsiniz.
 • Bol resimli, evde de favori olan kitaplardan birkaç tane çantanızda bulunsun. Interaktif olanlar ile çocukların daha uzun süre oyalanacağı kesin.
 • Etiket kitapları. Oğlum 2 yaşından beri onların hastası. İlk zamanlar kendi çıkaramıyordu; ama şimdi beceriyor ve belki bir saat oyalanabiliyor. Konu da ilgisini çekerse elbet: Trenler, arabalar, uçaklar falan…
 • Parmağa takılabilen küçük kuklalar, bekleme anları için ideal. Bırakın sizin yerinize ufak kukla anlatsın neden bu kadar beklemek durumunda kaldığınızı sabırsız ufaklıklara. Elinizde hiçbir malzeme yoksa, tükenmez kalem ile parmağınıza komik bir yüz çizin. Eminim o karakter bile hoşlarına gidecektir.
 • Cep telefonu ve tablet oyunları; evde her ne kadar ekran süresini kısıtlasam da yolculukların zor anlarında hayat kurtarıyor. Her yaş için ücretli – ücretsiz, eğitici, eğlenceli birçok uygulama var. Hangi oyunlar derseniz, bloğumda cevabı bulabilirsiniz.
 • Araba yolculuklarında sevdikleri çizgi film müzikleri veya masallar da oldukça oyalayıcı. Cd’deki masal bitmediği için kapının önünde beklediğimiz çok oldu!
 • Televizyonda çizgi film izlemeyi kim sevmez? Kişiye özel ekranı olan uçak yolculuklarında, sakin bir yemek yemek için ideal. Hergün kıtalararası uçağa binmiyoruz nasıl olsa? Uçakta ekran olmazsa, cep telefonunuza veya tablete evdeyken birkaç favori çizgi film indirebilirsiniz.

 

Önemli Notlar:

 

Eğer yeri doldurulamayacak favori bir oyuncağı, emziği yanınıza alıyorsanız, mutlaka sıkı sıkı bir yerine bağlayın. Emziği kaybolan bebek de, en sevdiği kol çantasını bir yerlerde unutan 5 yaşındaki kız çocuğu da çok ağlar.

1.5 -2 yaşlarından itibaren yolculuk için çocukların kendi çantaları olsun. Evde sevdikleri ufak oyuncakları sığdıracak ve kendileri taşıyacak boyutta küçük birşey yeterli. Üstelik yolculuk kavramı açısından çantayı kendilerinin hazırlamaları çok daha anlamlı olur. Bizde bir Trunki bir de ufak, takabileceği Thomas trenli sırt çantası var. Yolculuk süresine göre hangisi uygunsa yanımıza onu alıyoruz. İçine bir şeyler yerleştirip çıkartmaya bayılıyor. Evde ‘Ne alsam, ne alsam?’ diye gezinmesi bile yeter!

Bebekler için top haline getirilmiş parlak hediye paketleri, çıkardıkları ses ve ışıklar ile oldukça eğlenceli olacaktır. Karınları tok olduğu müddetçe…

 

İyi ve eğlenceli yolculuklar!

 

Deniz Sütlü Özgül

Gezgin Anne

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Gezgin Anne

  Deniz Sütlü Özgül • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Bonnie Mullin kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tami Biermann kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi